Wśród wielu kierowców wciąż pokutuje przekonanie, że dbanie o zbytnią czystość samochodu nie ma sensu, gdyż auto znowu się pobrudzi po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów. Warto jednak pamiętać, że auto detailing to nie tylko czyszczenie – jest też sposobem, by zapobiegać szybkiemu powrotowi zabrudzeń. Co więcej, pomaga chronić lakier przed matowieniem i drobnymi uszkodzeniami. Zakres auto detailingu wykracza więc znacznie poza mycie i odkurzanie samochodu.
Jakie usługi wchodzą w skład detailingu zewnętrznego?
Oddając samochód na auto detailing zewnętrzny możemy liczyć, że zostanie ono umyte dokładniej niż w myjni bezdotykowej czy szczotkowej. Sekretem takiego działania są specjalne kosmetyki oraz ręczne wykonanie całego czyszczenia. Tłumaczy to zauważalnie wyższą cenę takiej usługi. W ofercie wielu garażów mechaniki samochodowej pojawia się też renowacja lakieru. Usunięcie drobnych rysek i odprysków ma niebagatelny wpływ nie tylko na karoserię auta, ale też szybkość osadzania się na niej zabrudzeń.
Ponadto auto detailing zewnętrzny obejmuje takie usługi jak:
- woskowanie lakieru,
- nakładanie powłoki ceramicznej lub bezbarwnej folii,
- impregnacja dachu kabrioletu,
- polerowanie kloszy lamp,
- nakładanie powłoki hydrofobowej na szyby.
Wszystkie te zabiegi w różnym stopniu pomagają chronić auto przed drobnymi odpryskami i uszkodzeniami dokonanymi przez piasek, kamyki czy deszcz, a dodatkowo ułatwiają spływanie wody z samochodu, zapobiegając powstawaniu nieestetycznych zacieków. Dzięki nim lakier karoserii dłużej zachowuje olśniewający wygląd i wyrazisty kolor.
Detailing wewnętrzny – jak poprawić stan wnętrza samochodu?
Auto detailing wewnętrzny zaczyna się od bardzo dokładnego odkurzania, ale w odróżnieniu od typowej pielęgnacji auta jest ono tylko wstępem do dalszych czynności. Mogą one obejmować między innymi:
- precyzyjne czyszczenie (zwykle pędzelkami) trudno dostępnych zakamarków, otworów wentylacyjnych i przycisków,
- odtłuszczanie i nabłyszczanie deski rozdzielczej czy innych elementów plastikowych,
- renowację skóry,
- pranie ekstrakcyjne tapicerki i podsufitki,
- mycie szyb,
- impregnację oczyszczonych powierzchni,
- ozonowanie wnętrza.
Czystość wnętrza samochodu zależy oczywiście od tego, jak jest on użytkowany. W mniej pogodne dni wnosimy do auta dużo błota, jedzenie pozostawia okruszki, pijąc w środku, możemy poplamić tapicerkę, a palenie powoduje, że w pojeździe utrzymuje się nieprzyjemny zapach. Auto detailing wnętrza uprzyjemnia eksploatację samochodu oraz sprawia, że wszyscy pasażerowie czują się w nim doskonale.
Kiedy warto zdecydować się na auto detailing?
Ceny największych pakietów auto detailingu mogą skutecznie odstraszać mniej zamożnych kierowców i rodzić pytania o sens ich stosowania w starszych autach. Rzeczywiście, z części wymienionych wyżej usług, jak na przykład nałożenia zabezpieczającej lakier bezbarwnej folii, korzystają częściej posiadacze droższych, nowych lub kolekcjonerskich aut. Sporo usług auto detailingu jest jednak przystępnych cenowo.
Jeżeli chcemy odświeżyć lakier i wnętrze swojego pojazdu, by czuć się w nim lepiej, sprawić, żeby samochód wyglądał bardziej reprezentacyjnie czy poprawić jego wygląd przed sprzedażą, nie ma innego wyjścia. Auto detailing pozwala pozbyć się zabrudzeń i drobnych uszkodzeń. Samochód wygląda tak, jakby przed chwilą zjechał z taśmy produkcyjnej. Dzięki profesjonalnym zabiegom pielęgnacyjnym staje się też mniej podatny na nowe zabrudzenia i zniszczenie.