• Analogowe CB-Radio jest odporne na cyberataki
  • Urządzenia są tanie i powszechnie dostępne – wielu kierowców wciąż ma je w swoich garażach
  • Łączność CB jest niezależna od dostaw prądu – radio można zasilać z akumulatora samochodu.
  • Radio CB może się przydać także w domu – z anteną zamontowaną na dachu budynku zasięgi mogą być imponujące
  • Służby ratownicze i organizacje zajmujące się udzielaniem pomocy w kryzysowych sytuacjach nadal prowadzą nasłuch częstotliwości alarmowych CB (kanał 9)
  • Atak Rosji na Ukrainę - tutaj znajdziesz najnowsze informacje

Jesteśmy bardziej uzależnieni od nowoczesnych technologii, niż nam się wydaje. Przywykliśmy do tego, że w każdej chwili możemy się skontaktować z bliskimi, że za pośrednictwem smartfona możemy znaleźć wszystkie niezbędne informacje, że do celu doprowadzi nas nawigacja opierająca się na lokalizacji GPS i danych z sieci, a o potencjalnych zagrożeniach zostaniemy z wyprzedzeniem poinformowani SMS-ami z centrów zarządzania kryzysowego. W awaryjnych sytuacjach domyślnie sięgamy po komórkę i wybieramy numer 112. Tyle że wszystkie te nowoczesne i ułatwiające życie i poprawiające bezpieczeństwo rozwiązania są tak naprawdę bardzo delikatne i bardzo szybko możemy stracić do nich dostęp. O tym, jak łatwo może do tego dojść, wielu z nas przekonało się podczas niedawnych wichur – w wielu rejonach kraju wraz z odcięciem zasilania ludzie stracili dostęp nie tylko do internetu, ale też i do łączności komórkowej. W wielu miejscach przestał działać nawet numer alarmowy 112!

Łączność cyfrowa jest podatna na cyberataki

Teraz jednak sytuacja robi się jeszcze groźniejsza! Współczesnym konfliktom militarnym z reguły towarzyszą też ataki cybernetyczne. Nie muszą one dotyczyć wyłącznie krajów będących bezpośrednio stronami konfliktu, ale też ich sojuszników. W ostatnich dniach doszło do serii cyberataków na ukraińskie banki, firmy i instytucje państwowe, doniesienia o problemach związanych z atakami cyfrowymi dochodzą z wielu krajów Europy. Tuż po informacjach o rosyjskiej agresji na Ukrainę pojawiły się doniesienia o tym, że norweskie służby zatrzymały rosyjski, luksusowy jacht, którego załoga miała celowo niszczyć podmorskie łącza światłowodowe. W Polsce już obowiązuje trzeci stopień alarmowy w kwestii zagrożeń cybernetycznych (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa posługuje się czterostopniową skalą stopni alarmowych: ALFA to pierwszy stopień alarmu, BRAVO — drugi, CHARLIE — trzeci, DELTA — najwyższy, czwarty).

Na ataki cybernetyczne, poza instytucjami państwowymi i bankami, szczególnie narażeni są operatorzy energetyczni, ale także operatorzy komunikacyjni, w tym dostawcy internetu i sieci komórkowe.

CB-Radio jako sposób na łączność awaryjną

W takiej sytuacji może warto posłuchać preppersów, którzy od lat radzą, żeby zadbać o alternatywne sposoby łączności. Na korzystanie ze sprzętu krótkofalarskiego potrzebne są specjalne licencje, których zdobycie wymaga sporej wiedzy, z kolei ogólnodostępne radia standardu PMR (Private Mobile Radio – pasmo częstotliwości w zakresie 446 MHz dopuszczone do swobodnego wykorzystania) jest dosyć popularne (np. powszechnie używane na budowach, przez miłośników ASG, firmy ochroniarskie), ale przy zastosowaniu legalnych urządzeń o mocy do 0,5 W oferuje bardzo mały zasięg. W takiej sytuacji ciekawą alternatywą może być niezwykle popularne jeszcze kilka lat temu CB-Radio. Urządzenia wprawdzie prawie już zniknęły z aut osobowych, ale wciąż korzystają z nich kierowcy ciężarówek, a wielu kierowców wciąż ma je w swoich garażach.

CB-Radio: jaki zasięg mają radia samochodowe

CB-Radio to łączność całkowicie analogowa – co uważane było za jej poważne ograniczenie, ale w kryzysowych sytuacjach może być zaletą. Nie można jej "zawirusować", ani w całości przejąć nad nią kontroli. Samochodowe CB-Radio z dobrą anteną pozwala na nawiązanie łączności na dystansie od kilku do kilkudziesięciu kilometrów (przy odpowiedniej propagacji fal, przy użyciu radia o mocy 4 watów możliwe jest nawet nawiązanie komunikacji na odległość tysięcy kilometrów, ale nie jest to efekt powtarzalny), domowe instalacje pozwalają na skuteczną komunikację na dystansach rzędu kilkudziesięciu kilometrów.

Ręczne radio CB – pozwala zachować łączność na krótkie dystanse. Zasięg to najwyżej kilka kilometrów. Foto: Piotr Szypulski / Auto Świat
Ręczne radio CB – pozwala zachować łączność na krótkie dystanse. Zasięg to najwyżej kilka kilometrów.

Najczęściej wykorzystywany jest kanał 19 CB – to kanał, na którym zwyczajowo porozumiewają się kierowcy. Do wzywania pomocy w sytuacjach awaryjnych wykorzystywany jest kanał 9 CB. Mimo spadku popularności tej formy łączności, nasłuch kanału 9 wciąż prowadzą służby i organizacje ratownicze, ale też miłośnicy "poważnego" krótkofalarstwa i profesjonalnej łączności radiowej. Jest duża szansa, że jeśli będziemy przez CB-Radio wzywali pomocy z miejsca, w którym np. przestały działać telefony komórkowe, to ktoś przekaże o tym informację odpowiednim służbom.

Jeśli sami nie mamy dostępu do innej formy łączności niż CB-Radio, możemy poprosić innego "radioamatora", który znajduje się w zasięgu sprawnej sieci komórkowej, żeby np. w naszym imieniu zadzwonił do naszych bliskich, albo przekazał im jakieś informacje.

Czy CB-Radio można zakłócić?

Tak, ale w ograniczonym zakresie, a w dodatku stosunkowo łatwo da się stwierdzić, jakie jest źródło zakłócenia. Wystarczy, że ktoś dysponujący radiem o większej mocy i solidną anteną "postawi nośną", czyli będzie emitował mocny "pusty" sygnał na częstotliwości wykorzystywanej do komunikacji. Tyle że źródło takiego sygnału ma stosunkowo ograniczony zasięg i łatwo je namierzyć, nawet bez specjalistycznego sprzętu. Nie da się z jednego punktu skutecznie zakłócić komunikacji np. na terenie całego województwa.