Auto Świat Porady Eksploatacja Czy myjnia automatyczna niszczy lakier? Lepiej pojechać "na szczoty" czy "na lancę"?

Czy myjnia automatyczna niszczy lakier? Lepiej pojechać "na szczoty" czy "na lancę"?

To, jak negatywny wpływ na lakier ma myjnia automatyczna, zależy od wielu czynników. Zwykło się uważać, że znacznie bezpieczniejszym wyborem jest myjnia bezdotykowa, ale czy na pewno? No i jak ze skutecznością? W końcu bywa tak, że po wizycie na myjni z "lancą" trzeba jechać "na szczoty", bo auto jest niedomyte. Czy to bezpieczne dla lakieru?

Toyota Corolla TS
Toyota Corolla TSPiotr Kozłowski / Auto Świat
  • Myjnie automatyczne mogą powodować mikrorysy na lakierze, zwłaszcza gdy szczotki są twarde lub źle konserwowane
  • Myjnia bezdotykowa jest bezpieczniejsza dla lakieru, ale często mniej skuteczna w usuwaniu zabrudzeń
  • Przed wjazdem na myjnię trzeba przejść przez "listę kontrolną"
  • Powstaje jeszcze jedno pytanie: Czy na myjni bezdotykowej można myć silnik samochodu?

Myjnie automatyczne cieszą się popularnością wśród kierowców ceniących sobie szybkość i prostotę. Jednak ich wpływ na lakier może budzić wątpliwości. Czy rzeczywiście każda wizyta w takiej myjni to krok w stronę zmatowienia karoserii? Sprawdzamy, jakie ryzyko niesie za sobą korzystanie ze "szczot" i jakie środki ostrożności powinien podjąć każdy kierowca, zanim wciśnie przycisk "start" na myjni automatycznej.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Czy myjnia automatyczna niszczy lakier

To, w jakim stopniu szczotki myjni automatycznej wpływają na lakier samochodu, zależy przede wszystkim od stanu szczotek na myjni. Twarde włosie, choć skuteczne w usuwaniu zabrudzeń, może przyczyniać się do powstawania mikrorys na powierzchni lakieru. Dodatkowo niewłaściwa konserwacja sprzętu przez pracowników myjni może zwiększać ryzyko uszkodzeń, zwłaszcza przy nowszych modelach samochodów z delikatniejszym lakierem.

Dlatego nie polecamy korzystać z przypadkowych myjni, a wybierać te, co do których mamy zaufanie. Dobrą metodą jest też sprawdzanie stanu czystości na myjni przed myciem auta. Jeśli myjnia jest po prostu brudna, to nie należy się spodziewać, że szczotki są odpowiednio konserwowane i czyszczone.

Warto też trzymać się prostej zasady, że szczot lepiej unikać, gdy nasze auto jest wyjątkowo brudne od piachu czy błota. Zanim brud zostanie spłukany z karoserii, szczotki mogą wetrzeć go w lakier, powodując powstanie mikrorys. W takiej sytuacji lepiej wybrać myjnię bezdotykową, która jest mniej skuteczna, mniej wygodna, ale bezpieczniejsza. Niezłym pomysłem jest też wstępne opłukanie auta przy użyciu lancy i późniejsza wizyta "na szczotach".

Jak przygotować auto do wizyty na myjni automatycznej

Kierowcy powinni pamiętać o kilku kluczowych krokach przed wjazdem na myjnię automatyczną. Składanie lusterek, demontaż anten radiowych czy zdejmowanie zewnętrznych dodatków jak bagażniki dachowe to podstawowe działania, które mogą uchronić zarówno auto, jak i sprzęt myjni przed uszkodzeniami.

Jak myć samochód na myjni bezdotykowej

Nawet jeśli ryzyko powstania mikrorys na lakierze nie odstrasza nas od korzystania z myjni automatycznych, to i tak czasem warto skorzystać z myjni bezdotykowych. Jak robić to dobrze? Podstawowym błędem, który może przysporzyć kłopotów, jest mycie samochodu bezpośrednio po długiej trasie. Gorące tarcze hamulcowe i silnik mogą niekorzystnie zareagować na kontakt z zimną wodą. Skutkiem może być nawet deformacja tarcz hamulcowych. Dlatego zawsze upewnij się, że twój samochód zdążył ostygnąć.

Podczas mycia ciśnieniowego zachowaj bezpieczną odległość – około 20-30 cm od karoserii. Dzięki temu unikniesz uszkodzeń lakieru i innych delikatnych elementów.

Myjnia bezdotykowa – na co trzeba uważać
Myjnia bezdotykowa – na co trzeba uważaćAuto Świat

Jak korzystać z myjni bezdotykowej. Krok po kroku

  1. Mycie wstępne – zacznij od usunięcia kurzu i luźnego brudu.
  2. Aktywna piana – aplikuj ją, aby rozpuścić trudniejsze zabrudzenia.
  3. Mycie zasadnicze – zmywaj pianę razem z brudem. W przypadku mocnych zabrudzeń warto skorzystać z tzw. turboszczotki, ale dopiero po spłukaniu brudu. To bardzo ważne. Sprawdź też stan szczotki — jeśli jest brudna, lepiej pomiń ten krok i z niej nie korzystaj.
  4. Spłukiwanie – dokładnie spłucz środki czyszczące.
  5. Woskowanie i nabłyszczanie – na zakończenie zabezpiecz lakier, aby twój pojazd dłużej pozostał czysty i błyszczący.
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków