Silnik to serce każdego samochodu. W związku z tym dobrze jest o niego dbać i obchodzić się z nim w należyty sposób. Najlepszym tego przykładem jest mycie silnika. Jak należy to robić i czy można się w tym celu wybrać na myjnię bezdotykową?
Silnik — czy możemy go myć na myjni bezdotykowej?pariwat pannium / Shutterstock
Regulamin myjni samochodowej nie pozostawia złudzeń. Mycie silnika w takim miejscu może skończyć się dużymi wydatkami
Zdecydowanie lepiej sprawdzi się czyszczenie za pomocą specjalnego środka. I w tym przypadku chwila nieuwagi może nas jednak słono kosztować
Myjąc silnik, działamy prewencyjnie. Dzięki temu możemy uniknąć kłopotów mechanicznych. Chronimy także własne zdrowie i życie
Jeżeli ktokolwiek rozważał umycie silnika przy użyciu myjki ciśnieniowej, stanowczo odradzamy takie rozwiązanie. Ta metoda w połączeniu z brakiem zabezpieczenia podzespołów elektronicznych może okazać się bolesna dla naszego portfela. Ryzyko wystąpienia kosztownych usterek jest naprawdę duże.
O tym, żeby nie myć silnika w ten sposób, przypomina większość myjni samoobsługowych. Dokładna informacja zapisana jest z reguły w regulaminie. Powód, jaki się za tym kryje, jest prozaiczny. Myjnie chcą uniknąć odpowiedzialności za potencjalne uszkodzenia w samochodach klientów spowodowane zachowaniem, przed którym ostrzega regulamin.
Zanim przystąpimy do samego etapu mycia silnika, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Podstawową kwestią jest całkowite ostygnięcie silnika oraz zabezpieczenie wszystkich elementów elektronicznych — można to zrobić chociażby za pomocą folii.
Kolejnym krokiem jest wybór preparatu, którym silnik zostanie umyty. Musi to być specjalny środek w formie płynu w spryskiwaczu lub koncentratu. Pod żadnym pozorem nie należy używać standardowych środków czystości takich jak płyn do mycia naczyń czy nawet szampon samochodowy.
Sam proces mycia silnika sprowadza się do spryskania jego komory wybranym preparatem, a następnie rozprowadzeniem go za pomocą szczotki lub pędzla. Po wykonaniu tego zadania nie pozostaje nic innego jak odczekać kilka minut i wszystko spłukać. Trzeba przy tym uważać, aby ciśnienie wody nie było zbyt wysokie. Idealnie sprawdzi się więc wąż ogrodowy.
Dlaczego warto myć silnik?
Brud na silniku to bardzo częsty widok. To miejsce, które jest po prostu podatne na zabrudzenia. Nie oznacza to jednak, że należy normalizować taki stan rzeczy. Wręcz przeciwnie. Im brudniejszy silnik, tym gorzej. Utrudnia to bowiem identyfikację poszczególnych usterek oraz zlokalizowanie wycieków.
To nie wszystko. Oprócz wyżej wymienionych powodów warto dbać o czystość silnika ze względu na własne bezpieczeństwo. Komora jednostki napędowej pokrywa się bowiem substancjami, które są łatwopalne. W przypadku nieszczelnej lub uszkodzonej instalacji elektrycznej może to skutkować nawet pożarem samochodu.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.