AF to skrót od słów "Alternative Frequencies" (tzw. częstotliwości alternatywne). To część systemu RDS ułatwiająca słuchanie radia podczas dłuższych podróży, gdy znajdujemy się w zasięgu kilku nadajników radiowych.

Co się stanie, gdy wciśniemy przycisk AF? Odbiornik rozpocznie stałe śledzenie sygnału stacji RDS i automatycznie zmieni odbieraną częstotliwość, gdy wykryje silniejszy sygnał. To duże ułatwienie w podróży, gdy przemieszczamy się pomiędzy różnymi nadajnikami emitującymi sygnał danego radia na różnych częstotliwościach.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

RDS AF przydaje się do słuchania dużych stacji o zasięgu ogólnokrajowym, które nadają z uwzględnieniem RDS. Nie jest bowiem tajemnicą, że poszczególnie stacje korzystają z różnych częstotliwości zależnie od regionu. Gdy zatem wyłączymy AF, radio będzie odbierać daną stację, dopóki znajdujemy się w zasięgu określonego nadajnika.

Funkcja jest bezużyteczna w sytuacji, gdy słuchamy radia, które nie korzysta z systemu RDS. Wówczas tuner nie będzie śledzić sygnału.

RDS AF może działać z opóźnieniem, co oznacza, że nie zawsze automatycznie zmieni częstotliwość odbioru tak szybko, jak to możliwe. Tak dzieje się w przypadku, gdy wybierzemy rozgłośnię, której dawno nie słuchaliśmy (układ regularnie aktualizuje dane o częstotliwościach, na których nadaje określona stacja).