• Folia do przyciemniania szyb może służyć jako dodatkowe zabezpieczenie przed odłamkami
  • Oklejanie szyb lepiej zlecić specjaliście
  • Przyciemnianie szyb musi być zgodne z przepisami

Folie do przyciemniania szyb to o wiele prostsza i tańsze rozwiązanie dla kierowców niż tak zwana metoda piecowa. Polega ona na zaciemnianiu szkła za pomocą specjalnych związków chemicznych. Należy jednak pamiętać, że tego typu zlecenie wykona jedynie specjalista, co będzie wiązało się z dość wysokim kosztem sięgającym nawet kilku tysięcy za komplet szyb w aucie osobowym. Warto zatem rozważyć zakup folii. Ich dokładna cena będzie uzależniona od wielkości pokrywanej powierzchni, a także od modelu pojazdu. Najczęściej jednak ich zakup oraz montaż nie przekroczy 900 złotych.

Przyciemnianie szyb a przepisy

Zarówno jeżeli kupujemy folie do przyciemniania szyb samodzielnie, jak i w przypadku zlecenia tego zadania warsztatowi, mamy obowiązek upewnić się, że dany produkt posiada atesty oraz certyfikat Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Tylko taki materiał może być legalnie użyty do zaciemnienia okien w aucie. Atest gwarantuje nam bezpieczeństwo tworzywa, a także odpowiedni poziom przepuszczalności światła, który nie powinien być niższy niż 70 proc. w bocznych szybach.

Ile można przyciemnić szyby z przodu? W tym przypadku przepuszczalność nie może być mniejsza niż 75 proc. Jest to związane z koniecznością zachowania pola widoczności na poziomie minimum 180 stopni. Niewłaściwe folie do przyciemniania szyb mogą być powodem wystawienia przez policję mandatu oraz konieczności odholowania pojazdu. Warto zatem zapoznać się z przepisami, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, a także – przede wszystkim – by zachować bezpieczeństwo.

Rodzaje folii do przyciemniania szyb

Na rynku najczęściej można spotkać barwione folie z poliestru oraz folie ceramiczne. Każdy z tych rodzajów jest dodatkowo dostępy w różnych wariantach – jedno oraz dwuwarstwowym. Ważnym aspektem, który gwarantuje zarówno bezpieczeństwo, jak i zgodność z przepisami, jest właściwy stopień zaciemnienia. Folie do przyciemniania szyb mogą mieć różne parametry – od 3 do 7 poziomów. Warto jednak upewnić się, że każdy z produktów ma odpowiedni atest oraz można go bez obaw montować w pojazdach.

Cenną zaletą folii jest redukcja ciepła, która będzie tym wyższa, im większy będzie stopień zaciemnienia szyby. Jest to cecha, która sprawdzi się szczególnie w upalne dni. Dzięki stosowanym przez producentów technologiom można znaleźć nowoczesne folie do przyciemniania szyb, które pochłaniają o wiele więcej ciepła niż klasyczne, grubsze odpowiedniki. Dodatkowy atut posiadania takiego produktu polega na tym, że w razie pęknięcia okna, folia podtrzyma wszystkie elementy szkła, co zapewni większe bezpieczeństwo osobom siedzącym wewnątrz pojazdu.

Metody zakładania folii do przyciemniania szyb

Można wyróżnić dwie metody, jakie stosuje się, montując folie do przyciemniania szyb: inwazyjną oraz bezinwazyjną. Pierwsza z nich polega na wyciągnięciu szyb z pojazdu. Dzięki temu fachowiec ma łatwiejszy dostęp do całej powierzchni, co zminimalizuje ryzyko uszkodzeń oraz jakichkolwiek błędów. Z kolei metoda bezinwazyjna nie wymaga demontażu całej konstrukcji. Wówczas folia jest zakładana od środka pojazdu.

W tym przypadku niezwykle ważna jest praca specjalisty oraz użycie dobrej jakości tworzywa. Jeśli nie wiesz, jaka folia do przyciemniania szyb sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego pojazdu, poproś o pomoc specjalistę, który dostosuje rodzaj produktu oraz metodę montażu dostosowaną do Twoich potrzeb i preferencji.