Naklejka rejestracyjna znajduje się wewnątrz pojazdu. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 roku w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów umieszczamy ją w prawym dolnym rogu przedniej szyby. Naklejka musi być widoczna w całości w każdej sytuacji, dlatego musimy unikać sytuacji, w której zostaje zasłonięta zatrzymaną wycieraczką. Stanowi ona bowiem niezbędny element systemu oznaczenia pojazdu.

To dzięki niej i tablicom rejestracyjnym samochód może zostać dopuszczony do ruchu. Poruszanie się bez niej po drogach publicznych jest poważnym wykroczeniem. To dlatego warto wiedzieć, jak odkleić naklejkę z szyby samochodu i wymienić starą na nową. Jeśli wykonamy to sprawnie, ważne oznaczenie uchroni nas przed mandatem, a nawet przed odebraniem dowodu rejestracyjnego i wyłączeniem samochodu z ruchu.

Jak odkleić naklejkę z szyby domowym sposobem?

To nie przypadek, że naklejka rejestracyjna jest tak trudna do usunięcia. Zaprojektowano ją tak, aby po odklejeniu uległa zniszczeniu. Ma to zapobiec przeniesieniu jej na szybę innego pojazdu. Skutkiem ubocznym takiego zabezpieczenia jest utrudniony demontaż, po którym często zostają kłopotliwe resztki kleju. Jak odkleić naklejkę bez uszkodzenia szyby? Istnieje kilka sposobów na jej usunięcie, jednak nie każdy z nich jest skuteczny, a niektóre mogą spowodować zarysowania na szybie.

Możemy spróbować zeskrobać naklejkę ostrym narzędziem. Używamy w tym celu żyletki, nożyka do tapet lub innych podobnych przedmiotów. Należy przy tym zachować dużą ostrożność. Łatwo jest się bowiem skaleczyć i uszkodzić sobie naczynia krwionośne i skórę. Nietrudno też o pozostawienie brzydkich rys na szkle. Nie warto więc zastanawiać się, jak odkleić naklejkę z szyby bez suszarki. Podgrzanie nalepki jest najskuteczniejszym sposobem na jej usunięcie.

Jak odkleić naklejkę z szyby przy użyciu suszarki?

Wykorzystanie suszarki do rozgrzania powierzchni pod naklejką to najprostsza i najskuteczniejsza metoda pozbycia się jej. Aby to zrobić, musimy ostrożnie kierować strumień gorącego powietrza na szybę. Nie wolno tego robić zbyt długo w jednym miejscu, ponieważ nadmierne nagrzewanie doprowadzi do pęknięcia szkła. Najlepiej jest podgrzać od razu większą powierzchnię. Gdy szyba osiągnie odpowiednio wysoką temperaturę, podważamy róg naklejki paznokciem lub żyletką.

Jak odkleić naklejkę z szyby? Chwytamy oznaczenie palcami i powoli, delikatnie zaczynamy je usuwać, przyciągając lekko do siebie i cały czas kierując na nie gorące powietrze. Jeśli po naklejce zostaną ślady z kleju, możemy usunąć je szmatką nasączoną zmywaczem do paznokci. Do tego celu nada się również rozpuszczalnik albo benzyna ekstrakcyjna. Na oczyszczoną szybę możemy łatwo i szybko nakleić nowe oznaczenie.

Jak przykleić nową naklejkę rejestracyjną?

Wewnętrzna strona przedniej szyby musi być odtłuszczona i sucha, by można było umieścić na niej naklejkę. Należy przykleić ją ostrożnie i powoli, dociskając delikatnie palcem. W ten sposób zapobiegamy powstawaniu pęcherzyków powietrza. Czynność ta jest bardzo ważna, bo mamy tylko jedną próbę. Usunięcie nawet świeżo przyklejonej naklejki prawdopodobnie doprowadzi do jej zniszczenia, a zamówienie duplikatu wiąże się z dodatkowym kosztem i stratą czasu.

Wiedząc, jak odkleić naklejkę z szyby, możesz też bez problemu usuwać znajdujące się w samochodzie nieważne winiety. Sposób z podgrzewaniem sprawdzi się też w innych okolicznościach, jeśli zachowamy ostrożność.