• Niektórzy kierowcy chętnie przyozdabiają swoje samochody różnymi naklejkami
  • Informują w ten sposób o swoich poglądach lub przynależności do określonej społeczności
  • Wśród naklejek symbolizujących określone wartości oraz przekonania są m.in. pacyfa, tęcza, symbol Polski Walczącej czy właśnie znak ryby

Jakimi kierowcami są osoby ze znakiem ryby na zderzaku?

W teorii osoby kierujące autem ze znakiem ryby na zderzaku powinny być życzliwe, pomocne i przestrzegające przepisów drogowych. Mamy różne doświadczenia z sytuacji na drogach, dlatego zdania na ten temat są podzielone. Niezależnie od kwestii światopoglądowych spotykamy na co dzień zarówno życzliwych oraz pomocnych kierowców, jak i tych, z którymi wolimy się więcej nie spotkać. Znak ryby na aucie nie daje nam pewności, że osoba kierująca pojazdem prezentuje postawy godne naśladowania.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Znak ryby – co oznacza taka naklejka na aucie?

Na drogach często można zobaczyć samochody przyozdobione naklejką ryby. Są to dwie zagięte linie stykające się z jednej strony i przecinające z drugiej. Ten prosty symbol przyklejają na auto chrześcijanie, którzy chcą tak poinformować innych uczestników ruchu o swoim wyznaniu. Znak ryby jest symbolem Jezusa Chrystusa już od początku chrześcijaństwa. W języku starogreckim ichtys oznacza rybę, lecz jest to także akrostych wyrazów "Iesus Christos Theou Yios Soter" – Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel.

Dlaczego chrześcijanie naklejają na auto znak ryby, a nie znak krzyża?

Prześladowani chrześcijanie przyjęli symbol ryby jako swój znak rozpoznawczy. Znak krzyża powiązany z wiarą katolicką pojawił się dopiero około IV w. i jest dla chrześcijan symbolem pamięci o śmierci oraz ukrzyżowaniu. Na wszystkich obrazach przedstawiających Jezusa spożywającego ostatni posiłek z apostołami można dostrzec chleb, wino oraz rybę. Znak ryby jest mocno związany z chrztem, czyli początkiem życia, witalnością i pokarmem chrześcijan. Naklejanie na samochód tego symbolu wzięło swój początek w protestanckich Niemczech.

Współcześni chrześcijanie naklejają symbol ryby na auto, by przypominać innym kierowcom o tym, że słowa Chrystusa są wciąż żywe, a oni sami nie wstydzą się swojej religii. Dla wielu wyznawców chrześcijańskich wartości ważnym miejscem są Pola Lednickie w województwie wielkopolskim, których centralnym punktem jest Brama Trzeciego Tysiąclecia, czyli stalowa konstrukcja w kształcie ryby o długości 36 m oraz wysokości 9 m. Na tym obszarze odbywają się regularnie spotkania młodzieży oraz inne uroczystości religijne.

Znak ryby na samochodzie Foto: Dariush M / Shutterstock
Znak ryby na samochodzie

Moda na naklejki na samochód

Upiększanie samochodu naklejkami staje się coraz bardziej popularne. Szeroki wybór wzorów zachęca do spersonalizowania auta i nadania mu wyjątkowego charakteru. Wśród naklejek symbolizujących określone wartości oraz przekonania są np.: znak ryby, hamsa, pacyfa, tęcza, symbol Polski Walczącej. Popularne są napisy m.in. "Dziecko w aucie" i "Wal śmiało! Samochód teściowej". Wśród bardziej zabawnych tekstów można wyróżnić np.: "Kaj jedziesz pieronie", "Niemiec płakał, jak sprzedawał" oraz "Szybszy niż somsiada". Często można zobaczyć też naklejki przypominające spływającą krew, dziury postrzałowe, duże zadrapania pazurów, motyle, odciski psich łap i wiele innych.

Naklejka "Dziecko na pokładzie" Foto: Andrey_Popov / Shutterstock
Naklejka "Dziecko na pokładzie"

Jeżeli kupiliśmy używany samochód z naklejką na karoserii, której chcemy się pozbyć, najlepszym sposobem jest zadziałanie wysoką temperaturą. Jedną z metod jest postawienie auta na słońcu i gdy naklejka zmięknie, odklejenie jej. Jeśli mamy możliwość, użyjmy suszarki do włosów, kierując gorące powietrze na niechcianą ozdobę. Pomagając sobie nożykiem, oczywiście należy uważać, żeby nie porysować lakieru. Pozostałe resztki kleju czyścimy benzyną ekstrakcyjną lub specjalistycznym preparatem i śmiało możemy naklejać nowe dekoracje.

Zobacz także: Jak się pozbyć naklejek z karoserii auta - dlaczego sprej nie wystarczy?

Usuwanie starych naklejek z auta: Foto: Piotr Szypulski / Auto Świat
Usuwanie starych naklejek z auta: