• Symbol rekina goniącego rybę staje się coraz bardziej popularną naklejką na autach, zwłaszcza w dużych miastach
  • Znak ryby jest symbolem chrześcijaństwa od czasów starożytnych
  • Naklejki nawiązujące do symbolu ryby są odpowiedzią sceptyków na chrześcijaństwo

O znaku ryby na samochodach już pisaliśmy. Mowa o dwóch zagiętych liniach stykających się z jednej strony i przecinających z drugiej. Taką naklejkę przyklejają na autach chrześcijanie, którzy informują w ten sposób uczestników ruchu drogowego o swoim wyznaniu. Znak ryby jest symbolem Jezusa Chrystusa, od samego początku chrześcijaństwa. Współcześnie jest on naklejany na auta, ponieważ chrześcijanie chcą przypominać w ten sposób innym kierowcom, że słowa Chrystusa są wciąż żywe, a oni sami nie wstydzą się swojej religii.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Rekin zjada chrześcijaństwo. Coraz większa popularność nowego symbolu

Coraz bardziej popularne stają się jednak inne symbole, które są manifestacją odmiennych wartości. Jedną z naklejek, którą możemy zobaczyć coraz częściej na polskich drogach, zwłaszcza w dużych miastach, jest przedstawienie rekina zjadającego rybę. Jak nietrudno się domyślić, wyraża on krytyczny, żeby nie powiedzieć wrogi, stosunek do chrześcijaństwa. Naklejkę taką można bardzo łatwo kupić w sieci za niecałe 15 zł.

Zobacz też: Popularne naklejki na autach – czy wiesz, co oznaczają?

Sceptycy wprowadzają nowe symbole. Darwin w środku rybki

Znaczną popularność zyskała także naklejka z rybką, z czterema łapkami, oraz napisem "DARWIN" w jej środku. Wyraża ona przywiązanie do dziedzictwa Karola Darwina, twórcy teorii ewolucji, którego badania zrewolucjonizowały spojrzenie na współczesny świat. Rybka pełni tu nieco ironiczną rolę, gdyż, jak wiadomo, niektóre odłamy chrześcijaństwa, wyrażają się krytycznie na temat ewolucji gatunków, głosząc, że wszystko zostało stworzone bezpośrednio przez Boga.

Jak podaje serwis wrodzinie.pl, naklejka z rybką występuje jeszcze w wielu innych konfiguracjach, mających wyrazić sceptyczny stosunek do chrześcijaństwa. Jedną z nich jest np. żartobliwy symbol rybki ściganej przez potężny emotikon. Czasami rolę drapieżcy pełni orzeł, rybołów czy albatros. Można także natknąć się na naklejkę z rybką, która jest przygotowywana do zjedzenia – np. w garnku lub na patelni.

Naklejki z rekinem zjadającym rybę stają się coraz popularniejsze Foto: Allegro.pl
Naklejki z rekinem zjadającym rybę stają się coraz popularniejsze

Zobacz też: 20 prostych sposobów na zwiększenie żywotności swojego auta

Wszystkie te symbole mają charakter odpowiedzi na tradycyjny chrześcijański symbol ryby. Czasem ma to charakter żartobliwy, innym razem nieco prowokacyjny. Walka na symbole trwa każdego dnia, ważne jednak, by zachowywać do niej odpowiedni dystans.

Dlaczego ryba jest symbolem chrześcijaństwa?

W języku starogreckim ichtys oznacza rybę, lecz jest to także akrostych wyrazów "Iesus Christos Theou Yios Soter" – Jezus Chrystus, Syn Boży, Zbawiciel. Prześladowani chrześcijanie przyjęli symbol ryby jako swój znak rozpoznawczy. Jest on starszy niż znak krzyża, który został powiązany z wiarą katolicką dopiero ok. IV w.

Na wszystkich obrazach przedstawiających Jezusa spożywającego ostatni posiłek z apostołami można dostrzec chleb, wino oraz właśnie rybę. Znak ryby jest mocno związany z chrztem, czyli początkiem życia, witalnością i pokarmem chrześcijan. Naklejanie tego symbolu na samochód rozpoczęło się w protestanckich Niemczech.