• Nowoczesne leki przeciwuczuleniowe nie wpływają aż tak bardzo na zdolność prowadzenia auta, ale i tak warto dokładnie przeczytać ulotkę 
  • Dobry filtr kabinowy, a do tego regularne odkurzanie i mycie kabiny pozwalają pozbyć się większości alergenów
  • Odświeżacze powietrza mogą zawierać chemikalia niebezpieczne dla wrażliwych osób

Kierowca, którego dopadnie w aucie atak alergii, stwarza na drodze niemal tak duże zagrożenie, jak pijany. Kichnięcie przy prędkości 100 km/h powoduje, że na odcinku co najmniej 20 m kierujący traci z oczu drogę! Problem jest tym poważniejszy, że samochód może działać jak odkurzacz alergenów – jeśli nie ma sprawnego filtra kabinowego ani drożnej wentylacji, stężenie szkodliwych drobinek w kabinie będzie wyższe niż na zewnątrz.

Jeśli w czasie jazdy zdarzają się wam ataki kaszlu, katar, pieczenie oczu, swędzenie, trudności z oddychaniem, to mogą to być właśnie objawy uczulenia, nawet jeśli dotychczas nie wiedzieliście, że jesteście alergikami! Z alergiami jest tak, że mogą człowieka dopaść w dowolnym momencie życia – to, że w zeszłym sezonie żadne pyłki wam nie dokuczały, nie znaczy, że tak samo będzie i w tym roku.

Dobry filtr kabinowy na ogół pomaga

Filtr kabinowy Foto: Auto Świat
Filtr kabinowy

Wysokiej jakości i odpowiednio często wymieniane filtry kabinowe skutecznie rozwiązują problem alergenów, które do auta dostają się z zewnątrz. To działa i rzeczywiście warto zapłacić za filtry węglowe, wyposażone w dodatkowe warstwy filtrujące. Tyle że nawet najlepszy filtr kabinowy nie wystarczy.

Wiele alergenów nie pochodzi wcale z zewnątrz auta – źródłem uczuleń mogą być m.in. pleśnie rozwijające się w zaniedbanym, zawilgoconym wnętrzu, drobnoustroje z nieodkażanej od dawna klimatyzacji, kurz z roztoczami i drobinami naskórka pasażerów.

Wrażliwym osobom mogą też szkodzić chemiczne odświeżacze powietrza – warto sprawdzać ich skład i czytać ostrzeżenia umieszczane w tzw. kartach charakterystyki produktu, które można znaleźć w internecie.

Kalendarz pyleń roślin i grzybów

Prezentowany poniżej kalendarz pokazuje przybliżone i uśrednione dla obszaru Polski okresy pyleń roślin i grzybów (z rodziny Cladosporium oraz mikroskopijnych grzybów z rodzaju Alternaria). Rzeczywiste natężenie pylenia danych roślin zależy od wielu czynników, przede wszystkim od pogody panującej w danym roku i od konkretnego regionu kraju: na południu pylenie zaczyna się wcześniej, na północy i wschodzie – później.

Kalendarz pyleń
Kalendarz pyleń