Kiedy zobaczysz cysternę na stacji, zatankuj gdzie indziej. Wyjaśniamy dlaczego

Opracowanie: 
  • Paweł Krzyżanowski
Dodaj w Google
Poniżej streszczenie artykułu:
Skrót przygotowany przez Onet Czat z AI, może zawierać błędy.
  • Tankowanie zaraz po dostawie paliwa na stację jest niewskazane.
  • Nowe paliwo miesza się ze starym w podziemnych zbiornikach, co powoduje zwiększenie zanieczyszczeń.
  • Zanieczyszczenia mogą być szkodliwe dla nowoczesnych silników, prowadząc do ich uszkodzenia.
  • Najlepiej odczekać od godziny do dwóch po dostawie, zanim zatankujemy.
  • Jeśli to możliwe, warto rozważyć tankowanie na innej stacji.
Wielu kierowców decyduje się na tankowanie, gdy tylko zapali się kontrolka rezerwy paliwa. Jadą wtedy na stację, sprawdzają ceny i okazuje się, że tuż przed nimi na tę samą stację wjechała cysterna z nową dostawą. Logika podpowiada, że świeże paliwo to najlepsze paliwo, więc ustawiają się przy dystrybutorze i tankują do pełna. Tutaj jednak to, co wydaje się logicznie najlepszym wyborem, tak naprawdę jest najgorszym z możliwych.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo
Wbrew pozorom, świeża dostawa nie zawsze oznacza lepszą jakość paliwa — oznacza najgorszą, a zatankowanie w takim momencie może skończyć się nawet uszkodzeniem silnika. Jak podkreślają eksperci, to właśnie wtedy, kiedy na stacji pojawia się nowa dostawa, należy szczególnie uważać.

Dlaczego trzeba uważać, kiedy cysterna jest na stacji?

W trakcie przepompowywania paliwa z cysterny do podziemnych zbiorników dochodzi do intensywnego mieszania się zawartości, a to może prowadzić do poważnych problemów technicznych w przypadku zatankowania takiego paliwa.
Paliwo magazynowane jest w podziemnych zbiornikach. Zazwyczaj przechowuje się je tam przez dłuższy czas. Na dnie takich zbiorników gromadzi się brud, kurz, drobinki metalu oraz skroplona woda. W normalnych warunkach, po uzupełnieniu zbiornika paliwo się stabilizuje. Zanieczyszczenia albo przestają się przemieszczać, albo po prostu opadają na dno zbiornika i raczej nie ma szans, aby coś przedostało się do zbiornika samochodu podczas tankowania, zwłaszcza, że dystrybutory wyposażone są w skuteczne filtry.
Podczas dostawy paliwa sytuacja się jednak drastycznie zmienia. Nowe paliwo tankowane do podziemnego zbiornika miesza się z tym, które już tam jest. To wszystko się wzburza i miesza z zanieczyszczeniami. W takich warunkach nawet filtry w dystrybutorach mogą sobie ze wszystkim nie poradzić.

Dlaczego nowoczesne silniki są tak wrażliwe na zanieczyszczenia w paliwie?

Systemy wtryskowe współczesnych jednostek napędowych pracują z bardzo wysoką precyzją. Dlatego nawet niewielka ilość zanieczyszczeń może prowadzić do poważnych awarii. Mechanicy ostrzegają, że pojedyncza drobina może spowodować zablokowanie lub uszkodzenie wtryskiwacza, a to prosta droga do spadku mocy, szarpania silnika, a nawet konieczności bardzo kosztownych napraw.
Zanieczyszczone paliwo może doprowadzić do uszkodzenia np. wtryskiwaczy
Auto Świat
Zanieczyszczone paliwo może doprowadzić do uszkodzenia np. wtryskiwaczy

Jak dobrze zatankować paliwo?

Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest unikanie tankowania w trakcie lub tuż po dostawie paliwa na stację. Najlepiej odczekać od godziny do dwóch po odjeździe cysterny, zanim zdecydujemy się na uzupełnienie baku. Wtedy można mieć już pewność, że paliwo w zbiorniku ustało się, a do dystrybutora nie docierają już zanieczyszczenia. Jeśli zaś musimy koniecznie zatankować, warto czasem przejechać kilka dodatkowych kilometrów na następną stację.
Opracowanie: 
  • Paweł Krzyżanowski

To jest materiał Premium

Dołącz do Premium i odblokuj wszystkie funkcje dla materiałów Premium:

czytaj słuchaj skracaj

Dołącz do premium
Odpowiedź na pytanie przygotowana przez Onet Czat z AI:
Coś poszło nie tak. Spróbuj ponownie później.
Wyczerpałeś dzienny limit konwersacji z Onet Czatem z AI. Spróbuj ponownie jutro. Pamiętaj, że wciąż możesz korzystać z treści na Onecie!