Wymiana oleju w samochodzie – dlaczego jest tak ważna?

Regularna wymiana oleju w samochodzie to jedna z najważniejszych kwestii, o których powinien pamiętać każdy posiadacz pojazdu. Zużyty olej w negatywny sposób wpływa na stan całego silnika, co może skutkować koniecznością przeprowadzenia kosztownych napraw.

Zaleca się, aby wymiany oleju dokonywać po przejechaniu około 8000 – 10000 km, o ile samochód używany jest w sposób normalny, ale w dość trudnych warunkach. W przypadku standardowej jazdy po mieście olej można wymienić co 10000 – 15000 km. Jeśli auto używane jest głównie na długich trasach, na przykład na autostradach, wymiany można dokonywać rzadziej – nawet co 20000 km.

Dla ułatwienia można przyjąć, że wymiany warto dokonywać przynajmniej raz w roku – nawet jeśli pokonano nim mniejszą liczbę kilometrów niż w zaleceniach. Dzięki temu auto będzie zachowane w dobrym stanie, a ryzyko awarii silnika zostanie zmniejszone.

Jak wymienić olej w samochodzie?

Choć wymiana oleju w samochodzie nie wydaje się skomplikowana, często pozostawiamy to mechanikowi lub zdajemy się na pomoc kogoś innego.

Jeśli jednak chcesz samodzielnie wymienić olej w samochodzie, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Zadbaj o to, aby samochód stał na poziomym podłożu.
  2. Rozgrzej silnik do temperatury roboczej. To bardzo ważne – zimny olej będzie spływał bardzo wolno. Jeśli olej będzie rozgrzany, zbiornik sprawnie się opróżni.
  3. Wyłącz silnik, a następnie umieść duży pojemnik pod korkiem spustowym silnika. Odkręć korek i zaczekaj, aż cały olej spłynie do pojemnika.
  4. Następnie odkręć filtr oleju. Sprawdź, czy spłynął cały olej i zamontuj nowy filtr. Nie pomijaj tego kroku, ponieważ regularna wymiana filtra ma duży wpływ na stan techniczny pojazdu.
  5. Zakręć korek spustowy i wlej nowy olej. Upewnij się, że poziom oleju jest prawidłowy. Sprawdź pojemnik pojemnika i wlej o pół litra mniej. Po uruchomieniu silnika kontrolka oleju powinna zgasnąć.

Pamiętaj, aby zużyty olej samochodowy oddać do zakładu utylizacyjnego. W przeciwnym wypadku musisz liczyć się z konsekwencjami prawnymi, ponieważ wylewanie oleju do kanalizacji jest nielegalne.

Kalkulator OC AC – nie zapomnij o ubezpieczeniu

Choć regularne dbanie o stan pojazdu ma kluczowe znaczenie, nie warto rezygnować z jego ubezpieczenia. Oprócz regularnych przeglądów technicznych, wymiany filtrów czy oleju w samochodzie, warto znaleźć ubezpieczenie dopasowane do swoich potrzeb. Dzięki temu będzie mógł liczyć na niezbędne wsparcie w razie niespodziewanej sytuacji na drodze, która spowoduje szkody. Pamiętaj też o tym, że jako posiadacz auta jesteś zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia OC.

Kalkulator OC AC (https://kalkulatory.link4.pl/moto/) to doskonałe narzędzie dla wszystkich kierowców, którym zależy na znalezieniu ubezpieczenia dostosowanego do swoich potrzeb. W ofercie LINK4 czekają na Ciebie różne ubezpieczenia komunikacyjne – nie tylko OC AC. Dostępne jest też m.in. ubezpieczenie Szyby 24, Kluczyki Plus czy Pomoc po Kradzieży. Dzięki temu z łatwością dopasujesz zakres ochrony do swoich oczekiwań i potrzeb.

Już teraz porozmawiaj bezpośrednio z doradcą pod numerem 22 444 44 23 lub osobiście spotkaj się z agentem współpracującym z LINK4, który przedstawi Ci warianty ubezpieczenia i pomoże sfinalizować umowę.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.