Wymiana dywaników samochodowych zwykle ma miejsce na przełomie sezonów. Nie ma w tym niczego dziwnego. Kiedy nadchodzą jesień i zima, do auta może dostać się wilgoć, co więcej wnosimy do samochodu błoto czy liście. Dywanik samochodowy nie tylko służy nam do zmniejszenia zabrudzeń w pojeździe, ale też zabezpiecza instalację elektryczną, która z biegiem lat staje się coraz bardziej podatna na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.

Widzimy więc, że to niepozorne akcesorium pełni bardzo ważną funkcję w naszym aucie. Jego rola nie musi się jednak ograniczać wyłącznie do ochrony samochodu przed brudem i wilgocią. Wśród wielu dostępnych modeli można z łatwością znaleźć na przykład dywaniki gumowe czy welurowe z logo lub z kolorowymi elementami, dzięki czemu staną się dodatkowo ozdobą pojazdu i dodadzą mu charakteru. Jakie rodzaje tych produktów możemy kupić? Lepiej wybrać dywaniki gumowe czy welurowe?

Dywanik samochodowy gumowy – wady i zalety

Gumowe dywaniki do auta to bardzo popularny wariant tych specjalnych mat. Wykonuje się je z tworzywa sztucznego, co zapewnia im odpowiednią trwałość. Tego rodzaju wycieraczki są bardzo praktyczne. Przetrwają każde warunki pogodowe i nie przepuszczą ani kropli wody na podłogę pojazdu, nawet jeśli wejdziemy do niego w butach oblepionych śniegiem lub skryjemy się w nim przed intensywną ulewą. Nadają się więc doskonale zarówno na lato, jak i na zimę. Ponadto dywanik samochodowy gumowy możemy łatwo wyczyścić – wystarczy opłukać go wodą na myjni lub nawet pod prysznicem.

Kolejną zaletą tego rodzaju wycieraczek jest niska cena w porównaniu do wersji welurowej. Decydując się na wariant z tworzywa sztucznego, musimy jednak pamiętać o jego regularnym osuszaniu, jeśli pogoda nie pozwala mu wyschnąć samoistnie. Unikniemy w ten sposób brzydkiego zapachu. Dywaniki gumowe są zazwyczaj czarne i nie posiadają walorów estetycznych, dlatego nadają się dla kierowców lubiących praktyczne rozwiązania.

Dywanik samochodowy welurowy – wady i zalety

Dywaniki samochodowe welurowe różnią się od wariantów gumowych przede wszystkim wyglądem. Akcesoria wykonane z miękkiego materiału są miłe dla oka i w estetyczny sposób dopełniają wnętrze samochodu. Są przeznaczone raczej dla tych kierowców, którzy lubią dbać o ładny wygląd pojazdu. Dywanik samochodowy welurowy wymaga większej dbałości i częstszego czyszczenia niż jego gumowy odpowiednik. Bardzo szybko wchłania wodę, co może podnosić poziom wilgoci w kabinie, dlatego nie nadaje się do użytkowania w okresie jesienno-zimowym.

Musimy go wówczas systematycznie suszyć – wydaje się, że najlepiej jest powiesić go na słońcu, ponieważ dzięki włoskowatej strukturze woda roznosi się po całej powierzchni wycieraczki i szybko paruje. Takim zabiegiem możemy szybko doprowadzić dywanik do wyblaknięcia, dlatego bezpieczniej jest rozwiesić go w domu. Ta sama włoskowata struktura sprawia, że musimy wiedzieć, jak wyczyścić dywaniki samochodowe z weluru, by zachowały swoje właściwości?

Który dywanik samochodowy wybrać?

Dywaniki samochodowe różnią się od siebie przede wszystkim materiałem, z jakiego są wykonane. To właśnie od niego zależy estetyczny wygląd pojazdu. Warto mimo to zwrócić uwagę również na inne parametry. Źle dobrany dywanik samochodowy może utrudniać jazdę. Jeśli blokuje on dostęp do pedałów lub przesuwa się po podłodze pojazdu, może stwarzać zagrożenie na drodze. Dlatego też powinniśmy zainteresować się, jak zamontować stopery do dywaników samochodowych. Warto o tym pamiętać przy szukaniu idealnego produktu.

Dywaniki samochodowe w najlepszych cenach - sprawdź, nasze propozycje