Przez nasz kraj przechodzi fala ponad 30-stopniowych upałów. Przy takiej pogodzie wystarczy pozostawić auto na słońcu na kilkadziesiąt minut, by jego wnętrze rozgrzało się do 60-70 stopni Celsjusza. W takich temperaturach niektóre rzeczy mogą po prostu wybuchnąć, a inne wywołać pożar. Przypominamy, czego lepiej nie zostawiać w aucie podczas upałów.
Co robić gdy w aucie panuje upał?Źródło: Auto Świat
Samochód wystawiony na słońce działa jak szklarnia i nagrzewa się w ekspresowym tempie. Podobnie jak przedmioty w nim pozostawione. Pamiętajcie, że przy ekstremalnych temperaturach, jakie ostatnio mamy w Polsce, może się na przykład stopić plastik, czyli choćby przeciwsłoneczne okulary, pozostawione na czarnej desce rozdzielczej. To jednak nie jest najgorsza niespodzianka, jaka może was spotkać w upalne dni.
Uwaga grozi wybuchem!
Zwykle latem w samochodzie wozimy różnego rodzaju napoje. Pamiętajcie, że puszki i butelki z napojami gazowanymi, np. Coca-Cola lub musujące wino po nagrzaniu mogą po prostu eksplodować. Krzywdy może nikomu nie zrobią, ale sprzątanie auta nie będzie łatwe.
Bardziej niebezpieczne są wszelkiego rodzaju aerozole. Przy wysokich temperaturach gaz sprzężony w nich zaczyna zwiększać swoją objętość, co może skończyć się wybuchem, ale w tym przypadku, skutki mogą być znacznie gorsze – od zniszczenia wnętrza po zranienie pasażerów.
To będzie trudne do posprzątania
Radzimy też nie zostawiać w rozgrzanym aucie napojów i wyrobów mlecznych. Pod wpływem wysokiej temperatury zajdzie w nich proces fermentacji. Podczas niej opakowania pęcznieją, a to często kończy się ich rozerwaniem. Co prawda nie będzie tu efektownego wybuchu, ale rozlany nabiał na tapicerce i dywanikach samochodowych jest praktycznie nie do usunięcia. Po kilku dniach w aucie pojawi się fetor nie do zniesienia. Niestety, tego zapachu najczęściej można się pozbyć jedynie wymieniając dywaniki, tapicerkę i wygłuszenie nimi nasiąknięte!
Uwaga pożar!
To jednak nie najgorsze, co może się wam przytrafić z autem podczas upałów. Niektóre rzeczy mogą wywołać wręcz pożar w aucie i go doszczętnie zniszczyć. Mamy tu na myśli między innymi wystawione na słońce szklane przedmioty, takie jak: butelki, okulary i szklane pojemniki. Po prostu przy kontakcie z promieniami słonecznymi mogą one zadziałać jak soczewka. Jednak nie tylko szkło może tak się zachowywać, podobnie może skupiać promienie biała, plastikowa butelka wypełniona wodą.
Wysokie temperatury także źle znoszą lekarstwa. Ostrzega nawet o tym Naczelna Izba Aptekarska. Wysoka temperatura lub ekspozycja na słońce mogą sprawić, że leki stracą swoją moc, a w niektórych przypadkach staną się groźne dla zdrowia. Izba przypomina, że wiele leków powinno być przechowywanych w temperaturze pokojowej (od 15 do 25 stopni Celsjusza). Z kolei leki, które wymagają przechowywania w warunkach chłodniczych, należy bezwzględnie trzymać w lodówce, a podczas ich transportu z apteki do domu należy używać specjalnych torebek, np. z folii aluminiowej, z zamknięciem strunowym. Do leków, których nie wolno przegrzewać, należą przede wszystkim antybiotyki, insuliny, leki adrenergiczne i leki uspokajające.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.