• Przewożenie zbyt dużej liczby osób to zjawisko nadal często spotykane na polskich drogach
  • Takie łamanie przepisów może się skończyć nie tylko na mandacie karnym lub odebraniu uprawnień
  • W przypadku kolizji czy wypadku zagrożone jest ludzkie zdrowie, a nawet życie
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Na polskich drogach przewożenie zbyt dużej liczby osób, niż wskazuje na to dowód rejestracyjny, ciągle jeszcze jest traktowane z dużą dawką nonszalancji. Tymczasem jest to niezwykle niebezpieczne. W wiadomościach co jakiś czas pojawiają się informacje o wypadkach z udziałem takich pojazdów. Zwykle są one bardzo opłakane w skutkach. W najgłośniejszym tego typu zdarzeniu w ciągu ostatnich lat zginęło aż 18 osób - 12 października 2010 r. na drodze wojewódzkiej 707, przewożący osoby jadące do pracy sezonowej bus zderzył się czołowo z ciężarówką. Na miejscu zginęło 16 z 18 osób podróżujących busem. Dwie kolejne zmarły w szpitalach. Pojazd miał miejsca siedzące dla 6 osób. Zabrał o 11 więcej, niż wskazywał na to jego dowód rejestracyjny.

Przewożenie zbyt dużej liczby osób czasami związane jest także z trwającymi jeszcze pracami polowymi. Warto pamiętać, że nawet krótka trasa, np. na błotniku ciągnika rolniczego czy na przyczepie, może skończyć się tragicznie.

Przewożenie zbyt dużej liczby osób - śmiertelne ryzyko

Więcej osób w samochodzie niż liczba miejsc siedzących, czyli na ile osób zarejestrowany jest dany pojazd, to przede wszystkim poważne zagrożenie dla pasażerów. Dlaczego to takie niebezpieczne? Każda osoba podróżująca ponad limit nie będzie miała zapewnionego ani miejsca siedzącego, ani pasów bezpieczeństwa. Skutki kolizji podczas przewożenia zbyt dużej liczby osób mogą być bardzo groźne - ryzykujemy nie tylko zdrowiem, ale także życiem.

W razie wypadku, a nawet kolizji, dla ponadnormatywnych pasażerów bardzo niebezpieczne mogą być także poduszki powietrzne. Systemy bezpieczeństwa każdego pojazdu zaprojektowane są pod kątem konkretnej liczby osób znajdujących się w zdefiniowanych miejscach. Każda osoba, która zajmuje inne miejsce naraża się na poważne ryzyko związane z ich prawidłowym działaniem - poduszki mogą być niebezpieczne nawet dla pasażerów, którzy nie zapięli pasów bezpieczeństwa, a co dopiero dla osób znajdujących się w miejscach, których konstruktorzy nie wzięli pod uwagę podczas projektowania działania takiego systemu.

Przewożenie zbyt dużej liczby osób wiąże się także z ryzykiem dla pozostałych pasażerów. Niezabezpieczone pasami bezpieczeństwa ludzkie ciało podczas wypadku zachowuje się całkowicie bezwładnie. W chwili uderzenia z prędkością 50 km/h człowiek wyrzucany jest z siłą nawet 2,5 tony. Taka masa poruszająca się bez żadnej kontroli w środku pojazdu może spowodować poważne obrażenia, a nawet spowodować śmierć osób, które siedzą na przeznaczonych dla nich miejscach - analogicznie, zagrożenie stanowić mogą przedmioty niezabezpieczone w schowkach czy w bagażniku.

Przewożenie zbyt dużej liczby osób - jakie kary za to grożą?

Oprócz poważnego zagrożenia dla pasażerów przewożenie zbyt dużej liczby osób poskutkować może także mandatem karnym.

Za jedną osobę powyżej liczby, na którą zarejestrowany jest samochód, otrzymać można 100 zł mandatu oraz 1 punkt karny. Za dwie - 200 zł i 2 punkty karne, za trzy - 300 zł oraz 3 punkty karne, za cztery - 400 zł oraz 4 punkty karne, za pięć - 500 zł oraz 5 punktów karnych, za sześć - 500 zł oraz 6 punktów karnych, za siedem - 500 zł oraz 7 punktów karnych, za osiem - 500 zł oraz 8 punktów karnych, za dziewięć - 500 zł oraz 9 punktów karnych, a za dziesięć i więcej - 500 zł oraz 10 punktów karnych.

Jeśli wykroczenie jest rażące, czyli kierowca przewozi o co najmniej trzy osoby więcej, może on także stracić prawo jazdy na co najmniej trzy miesiące na wniosek policji.