Auto Świat Porady Eksploatacja Czy wiesz, do czego służy przycisk PTY w samochodzie? Wyjaśniamy

Czy wiesz, do czego służy przycisk PTY w samochodzie? Wyjaśniamy

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Przycisk oznaczony skrótem PTY można spotkać w wielu pojazdach, od samochodów osobowych, przez dostawcze, aż po autobusy i ciężarówki. Wyjaśniamy, co oznacza to oznaczenie i jak wykorzystać tę przydatną funkcję w radiu samochodowym.

Radio samochodowe z funkcją RDS PTY
Toyota
Radio samochodowe z funkcją RDS PTY
  • PTY to skrót od Program Type w radiowym standardzie RDS
  • Funkcja pozwala na przeglądanie katalogu nadawanych audycji radiowych
  • Aktywacja PTY powoduje wyszukiwanie tylko stacji nadających wybrany rodzaj programu
  • Można wybrać rodzaj programu np. wiadomości, sport, muzyka

PTY to skrót od słów "Program Type", czyli rodzaj programu radiowego, i stanowi jedną z funkcji radiowego standardu RDS stosowanego przede wszystkim przez wiele rozgłośni w całej Europie (także w Polsce). Jeśli zatem znajdziemy oznaczenie PTY na przedniej części radioodbiornika w samochodzie, to możemy być pewni, że sprzęt jest kompatybilny z RDS.

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Przycisk PTY - co nam daje?

Co stanie się, gdy wciśniemy przycisk PTY? Jeśli funkcja zostanie włączona, wówczas na wyświetlaczu radia możemy przejrzeć katalog nadawanych audycji radiowych. Na liście znajdziemy m.in. wiadomości (NEWS), sport, programy edukacyjne, różne rodzaje muzyki (pop, rock, klasyka, jazz, folk, country) czy audycje dla dzieci. Gdy wybierzemy jedną z pozycji z katalogu (np. muzyka pop), tuner rozpocznie poszukiwanie stacji emitującej określoną muzykę.

Niestety może zdarzyć się, że odbiornik radiowy nie znajdzie żadnej stacji nadającej określony rodzaj programu. Tak zwykle bywa, gdy nadawcy nie emitują danych identyfikacyjnych poprzez RDS (wiele stacji radiowych korzystających z RDS zwykle wysyła sygnał identyfikacyjny dotyczący wiadomości lub popularnych rodzajów muzyki).

Wyłączanie funkcji PTY

Jeśli PTY pozostanie aktywne, wówczas nasz odbiornik będzie wyszukiwać tylko rozgłośnie nadające określony rodzaj programu (i pominie wszystkie pozostałe). Po wyłączeniu tej funkcji tuner uwzględni wszystkie stacje podczas przeszukiwania pasma. Na co dzień lepiej zatem wyłączyć tę opcję i korzystać z niej tylko wtedy, gdy będziemy poszukiwać określonej audycji radiowej.

Mandat za radio w aucie

Radio to obecnie standardowe wyposażenie niemal każdego samochodu. Jednak posiadanie odbiornika wiąże się nie tylko z wygodą, ale także z pewnymi obowiązkami. Ich zaniedbanie może skutkować nałożeniem kary finansowej, choć dotyczy to tylko określonych przypadków. Chodzi o obowiązek opłacania abonamentu RTV.

Osoby prywatne, które nie mają odbiornika radiowego w domu, muszą uiścić opłatę za radio w samochodzie. Firmy także są zobowiązane do wnoszenia opłaty za każdy odbiornik znajdujący się w ich pojazdach. Brak opłacenia abonamentu może skutkować nałożeniem kary, która wynosi trzydziestokrotność opłaty podstawowej obowiązującej w danym roku. W 2024 roku kara ta może wynieść od 261 do nawet 819 zł.

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków