- AF to skrót od "Alternative Frequencies
- Funkcja umożliwia stałe śledzenie sygnału stacji RDS
- Ułatwia słuchanie radia podczas długich podróży między różnymi nadajnikami
- Może działać z opóźnieniem przy wyborze stacji, której dawno nie słuchaliśmy
Przycisk AF - co się pod nim kryje?
AF to skrót od słów "Alternative Frequencies" (tzw. częstotliwości alternatywne). To część systemu RDS ułatwiająca słuchanie radia podczas dłuższych podróży, gdy znajdujemy się w zasięgu kilku nadajników radiowych.
Co się stanie, gdy wciśniemy przycisk AF? Odbiornik rozpocznie stałe śledzenie sygnału stacji RDS i automatycznie zmieni odbieraną częstotliwość, gdy wykryje silniejszy sygnał. To duże ułatwienie w podróży, gdy przemieszczamy się pomiędzy różnymi nadajnikami emitującymi sygnał danego radia na różnych częstotliwościach.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
AF zależne od systemu RDS
RDS AF przydaje się do słuchania dużych stacji o zasięgu ogólnokrajowym, które nadają z uwzględnieniem RDS. Nie jest bowiem tajemnicą, że poszczególnie stacje korzystają z różnych częstotliwości zależnie od regionu. Gdy zatem wyłączymy AF, radio będzie odbierać daną stację, dopóki znajdujemy się w zasięgu określonego nadajnika.
Funkcja jest bezużyteczna w sytuacji, gdy słuchamy radia, które nie korzysta z systemu RDS. Wówczas tuner nie będzie śledzić sygnału.
RDS AF może działać z opóźnieniem, co oznacza, że nie zawsze automatycznie zmieni częstotliwość odbioru tak szybko, jak to możliwe. Tak dzieje się w przypadku, gdy wybierzemy rozgłośnię, której dawno nie słuchaliśmy (układ regularnie aktualizuje dane o częstotliwościach, na których nadaje określona stacja).