To oznaczenia stosowane w licznych radioodtwarzaczach samochodowych. RND to skrót od słów Random. Zamiennie stosowane jest także SHUF, czyli Shuffle. Nazewnictwo dotyczy odtwarzania muzyki w kolejności losowej.

Początkowo odtwarzanie w kolejności losowej stosowano w odtwarzaczach płyt CD/DVD czy MiniDisc. Obecnie funkcja stosowana jest także w przypadku odtwarzania plików muzycznych zapisanych na nośnikach takich jak karty pamięci czy USB.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Co się stanie, gdy wciśniemy przycisk RND lub SHUF? Muzyka będzie wówczas odtwarzana w przypadkowej kolejności. W niektórych radioodtwarzaczach może się pojawić na wyświetlaczu opcja losowego odtwarzania albumów z muzyką, list nagrań, a nawet gatunków muzycznych czy artystów.

Aby przywrócić odtwarzanie w standardowej kolejności (zgodnie z numeracją) wystarczy ponownie wcisnąć przycisk RND lub SHUF.

W niektórych odtwarzaczach (np. Sony) działanie funkcji RND lub SHUF może być zablokowane (zwykle jest to powiązane np. z czujnikiem zaciągnięcia hamulca ręcznego lub aktywnym trybem kontroli dla pasażera).