Trzy rodzaje odkurzaczy samochodowych

Możliwości na rynku jest wiele. Zasadniczo urządzenia dzielą się na trzy kategorie: akumulatorowe, zasilane z gniazda zapalniczki lub z gniazda naściennego. Te pierwsze są bezprzewodowe, ale wymagają ładowania. Z kolei te ostatnie wymagają, aby w pobliżu było gniazdko elektryczne. Złoty środek to urządzenia zasilane z gniazda zapalniczki. Co prawda mają przewód, ale dostęp do energii zapewnia praktycznie każdy seryjny samochód. Ponadto niektóre z odkurzaczy mają filtry HEPA, albo nawet lampy UV eliminujące zarazki.

Lekcja historii odkurzacza

Odkurzacz ma już ponad 110 lat. Pierwszy w historii powstał w 1908 r. Zbudował go James Spangler. Był to chory na astmę nocny stróż ze stanu Ohio. Miał dość wdychania kurzu w pracy i dlatego stworzył odkurzacz. Spangler opatentował swój wynalazek, marząc, by znalazł się on kiedyś w każdym domu. Jego wizję spełnił William Hoover, przedsiębiorca, który słusznie zauważył potencjał urządzenia. W 2021 używamy już nie jednego, a kilku odkurzaczy. Oto te najlepsze do zastosowań mobilnych w samochodzie.

10. Odkurzacz samochodowy Black&Decker ADV1200-XK

Black&Decker ADV1200 to model zasilany z samochodowego gniazda zapalniczki. Długi, 5-metrowy przewód pozwala na łatwy dostęp do wszystkich zakątków samochodu włącznie z przestrzenią bagażową. Urządzenie ma elastyczną rurę i końcówkę czyszczenia w miejscach trudnodostępnych. Odkurzacz ma funkcję Cyclonic, a to oznacza, że odseparowuje kurz i drobiny. Model korzysta z filtra z podwójną filtracją.

9. Odkurzacz samochodowy Clatronic HS2631

Ten produkt zasilany jest 6-metrowym przewodem z gniazdka 220 V. Przeznaczony jest do sprzątania w warunkach domowych oraz biurowych. Producent zapewnia, że nadaje się nie tylko do domu, ale sprawdzi się w przypadku tapicerki i wnętrz samochodów. Wyposażony w elastyczny wąż ssący ze ssawką szczelinową, ma pasek na ramię i dwie szczotki czyszczące. Filtrację zapewnia łatwy do czyszczenia stały filtr pyłowy.

8. Odkurzacz samochodowy Concept VP4380

To odkurzacz, który ma dwa tryby pracy: na sucho oraz na mokro. 3 diody LED oświetlą słabo widoczne miejsca. Ten model jest bezprzewodowy i wyposażony w akumulator litowo-jonowy 11,1 V o pojemności 2000 mAh, co wystarcza na odkurzanie do 45 minut na jednym ładowaniu. VP4380 ma pojemnik zbiorczy, w którym gromadzi się kurz i inne zanieczyszczenia. Gdy się zapełni, to wystarczy go opróżnić i zamontować ponownie. Odkurzacz ręczny jest wyposażony w długą szczelinową ssawkę do czyszczenia trudno dostępnych miejsc, ssawkę z włosiem i gumową ściągaczkę.

7. Odkurzacz samochodowy Hyundai HVC101

HYUNDAI to nie tylko producent samochodów. Koreańska firma zajmuje się również produkcją AGD. Proponowany model to przenośny odkurzacz bezprzewodowy o mocy 1.5 W na akumulator Ni-Mh. Hyundai oferuje tryby czyszczenia na sucho jak i na mokro, a za filtrację odpowiada w nim zmywalny filtr stały. W zestawie znajduje się dysza wodna, szczelinowa, i szczotkowa.

6. Odkurzacz Philips PowerPro Compact FC9333/09

Odkurzacz marki Philips to model z filtrem antyalergicznym. Technologia PowerCyclone 5 oddziela kurz od powietrza. Ma specjalnie zaprojektowany pojemnik na kurz, który pozwala na higieniczne opróżnianie. Duże gumowe koła ułatwiają manewrowanie odkurzaczem po podłodze. Odkurzacz jest wyposażony w miękką szczotkę do usuwania kurzu, która została w wygodny sposób zintegrowana z uchwytem i jest zawsze pod ręką.

5. Odkurzacz ręczny Ariete 2474 Wet & Dry

ARIETE 2474 to podręczny i bezprzewodowy odkurzacz, którego przeznaczeniem jest sprzątanie rozsypanych okruchów bądź pyłków. Idealnie sprawdza się w kuchni w sytuacjach kiedy rozsypie się cukier lub mąka. Doskonale sprawdzi się do sprzątania okruszków na kanapie lub w samochodzie. Bezprzewodowe urządzenie ma baterię o pojemności 1200 mAh, co pozwala mu pracować przez 10-15 minut. Odkurzacz ma zdejmowany zbiornik o pojemności 40 ml.

4. Odkurzacz Concept VP4370 Wet & Dry Perfect Clean

Odkurzacz ręczny VP4370 służy do odkurzania na sucho i na mokro. Producent zapewnia, że oferuje wysoką moc ssania i pełne 40 minut pracy na jednym ładowaniu - VP4370 jest wyposażony w akumulator litowo-jonowy 14,8 V o pojemności 2200 mAh. 3 praktyczne diody LED oświetlą słabo widoczne miejsca, a dostępna w zestawie turboszczotka PET to specjalista do sierści. VP4370 jest też wyposażony w długą szczelinową ssawkę do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Do odkurzania na mokro dostępna jest praktyczna ściągaczka, która przylega do powierzchni i pochłania płyn. Praktyczny stojak ułatwi przechowywanie odkurzacza, gdy nie jest potrzebny lub gdy konieczne jest naładowanie.

3 Odkurzacz Black&Decker NVB12AV-XJ

To bezworkowy odkurzacz, którego pojemnik dla brudu suchego ma 370 ml. NVB12AV-XJ zasilany jest z 12-woltowego gniazda zapalniczki i dysponuje 5-metrowym przewodem. Czerwono-szare urządzenie waży 985 g i generuje hałas na poziomie 78 dB. W zestawie jest szczotka i końcówka do czyszczenia tapicerki.

2. Odkurzacz Hoover Ultra Vortex MBC500UV

Hoover ULTRA VORTEX MBC500UV to odkurzacz do materacy, który zabija roztocza, dzięki światłu lampy UV. Odkurzacz posiada zasilanie sieciowe (kabel 5 m), a moc silnika to 500 W. Świetnie nadaje się do sterylizacji materacy, poduszek i tapicerki, a tym samym pozwoli zapobiegać zapaleniom skóry. Ultra Vortex uzyskał certyfikat Brytyjskiej Fundacji Antyalergicznej. Elektroszczotka obraca się 4200 razy na minutę, dzięki czemu dociera głęboko do włókien, usuwając alergeny i roztocza.

1. Odkurzacz Xiaomi Mi Vacuum Cleaner Mini

Na pierwszym miejscu produkt firmy Xiaomi. To Mi Vacuum Cleaner Mini, czyli bezprzewodowy model o niewielkich rozmiarach i wadze 0,5 kg. Małe Xiaomi ma pojemnik na kurz o pojemności 100 ml, stalowy filtr główny i filtr HEPA, który chroni przed zanieczyszczeniem wtórnym zatrzymując nawet najmniejsze cząstki w jego wnętrzu. Urządzenie ma dwie prędkości użytkowania, jego moc znamionowa to 120 W. W zestawie z odkurzaczem jest przedłużka oraz szczotka. Producent deklaruje, że Xiaomi pozwoli posprzątać np. biurko, czy klawiaturę oraz kurz z zakamarków w samochodzie. Vacuum Cleaner Mini dzięki akumulatorowi o pojemności 2000 mAh może pracować do 30 minut w trybie standardowym, i około 9 minut w trybie maksymalnym. Ładowanie odbywa się za pomocą złącza USB typ C.