• Im większa maksymalna moc wkrętarki, tym mniej precyzyjna regulacja momentu
  • W przypadku wielu zastosowań o wygodzie pracy z użyciem wkrętarki akumulatorowej decydują jej niewielkie rozmiary i niska masa
  • Starsze modele niedużych profesjonalnych wkrętarek akumulatorowych wraz z niezbędnym osprzętem można kupić już za kilkaset zł

50 Nm momentu, 70 Nm, 90 Nm, a nawet ponad 130 Nm – akumulatorowa wiertarko-wkrętarka to urządzenie, które może mieć tak duży moment dokręcania, że trudno utrzymać je w ręku. Najmocniejsze modele osiągają przy tym prędkość wiercenia ponad 4000 obr./min. – potrafią więcej niż niejeden model sieciowy. Tyle, że tak wysokie osiągi kosztują – i nie chodzi tu tylko o pieniądze.

Wraz z mocą urządzeń rosną bowiem ich ciężar oraz wymiary, maleje natomiast precyzja działania sprzęgła ograniczającego moment dokręcania. A tymczasem elektronarzędzie jest tym wygodniejsze, im lżejsze i bardziej poręczne, dodatkowo w wielu zastosowaniach liczy się precyzyjne i delikatnie działające sprzęgło. Wniosek? Nie każdy potrzebuje dużej maszyny, w wielu wypadkach zdecydowanie warto zainwestować w sprzęt wagi lekkiej.

Akumulatorowe wiertarko-wkrętarki małe i duże

Obecnie większość firm narzędziowych zdecydowała się na inwestowanie w dwa standardy narzędzi akumulatorowych: „małe” zasilane akumulatorami o napięciu 10,8/12 V i „duże” z bateriami 18/20 V. Dla wyjaśnienia: 10,8 V oraz 12 V to to samo, a różnica wynika jedynie ze strategii marketingowej producenta (10,8 to napięcie robocze, a 12 V – maksymalne tego samego zestawu ogniw Li-ion). To samo dotyczy systemów 18 V i 20 V – jeśli połączymy szeregowo 5 ogniw litowo-jonowych 3,6 V, uzyskamy napięcie 18 V, ale ponieważ maksymalne napięcie ogniwa Li-ion to 4 V, można przyjąć, że nasz akumulator ma napięcie 20 V...

Niektórzy producenci długo nie mogli się zdecydować i w rezultacie mają w ofercie elektronarzędzia 12-woltowe w pełni kompatybilne ze starszymi bateriami 10,8 V (i odwrotnie). Tak czy inaczej elektronarzędzia akumulatorowe, w tym wiertarko-wkrętarki na 12 V to narzędzia należące do „małych” serii (opisywane też czasem jako „light duty”), natomiast sprzęty 18-woltowe to narzędzia dużo większe, masywniejsze i służące do cięższych zastosowań.

Jaką wkrętarkę potrzebuję - małą czy dużą?

Duże wiertła, otwornice, frezy – te rzeczy lepiej „napędzić” dużym narzędziem. Małe otwory, skręcanie mebli – najczęściej wygodniejsza będzie wkrętarka mała Foto: Maciej Brzeziński / Auto Świat
Duże wiertła, otwornice, frezy – te rzeczy lepiej „napędzić” dużym narzędziem. Małe otwory, skręcanie mebli – najczęściej wygodniejsza będzie wkrętarka mała

To zależy, do czego to narzędzie ma służyć: jeśli ma to być narzędzie ciesielskie do wkręcania dużych wkrętów w konstrukcjach budowlanych, to z pewnością musi być duże i mocne, a maksymalny moment rzędu 70 Nm na pewno nie będzie przesadą. Jeśli potrzebujemy narzędzia do majsterkowania, składania mebli, rozkręcania niewielkich mechanizmów, wkręcania kołków, wiercenia niewielkich otworów – zdecydowanie lepsza będzie mała wkrętarka!

Jeśli ktoś uważa, że nieco większa masa wkrętarki 18-woltowej mu nie przeszkadza, a w razie potrzeby ustawi sobie sprzęgło na pierwszy stopień z 12 czy 18 dostępnych i będzie mógł np. skręcać meble z Ikei, to się myli! Ten pierwszy bieg będzie już za mocny, a jeśli okaże się za słaby, to drugi będzie już za mocny niemal na pewno! Do takich zadań potrzebna jest mała wkrętarka, która ma sprzęgło działające precyzyjnie w niskich zakresach momentu – i nie ma od tego wyjątku. Jeśli zamierzamy używać wkrętarki i do poważniejszych, i do precyzyjnych zastosowań, potrzebujemy dwóch wkrętarek – małej i dużej. Praktyka podpowiada, że w domu i w garażu bardziej przydaje się mała – im bardziej poręczna i precyzyjna, tym lepsza!

Sprzęgło działające precyzyjnie przy małych obciążeniach oferują wkrętarki o niewielkiej mocy Foto: Maciej Brzeziński / Auto Świat
Sprzęgło działające precyzyjnie przy małych obciążeniach oferują wkrętarki o niewielkiej mocy

Małe akumulatorowe wiertarko-wkrętarki - co potrafią?

Typowa maksymalna prędkość obrotowa małej wkrętarki 10,8 V to 1300-1500 obr./min. Maksymalny moment to zazwyczaj ok. 25-35 Nm. Takim urządzeniem można wiercić nieduże otwory (producent podaje z reguły maksymalną średnicę wiercenia otworów w drewnie i w metalu – np. 25 mm w drewnie, 10 mm w metalu) a także wkręcać i wykręcać śruby, wkręty, nakrętki. Niektóre wiertarko-wkrętarki (tzw. meblowe) wyposażone są we wymienne głowice – np. jedną z tradycyjnym zaciskiem wiertarskim, inną z uchwytem sześciokątnym 1/4 cala, głowicę kątową, głowicę z odsadzeniem (pozwalającą wkręcać i wykręcać śruby przy samej wewnętrznej krawędzi np. mebla), itp. Dodajmy, że choć nie zawsze ma to znaczenie, można przyjąć, że im wkrętarka krótsza, tym bardziej praktyczna (czasem o możliwości użycia narzędzia przesądza albo możliwość użycia uchwytu kątowego, albo właśnie jego krótki korpus).

Małą wiertarko-wkrętarka akumulatorowa - ile trzeba i ile warto zapłacić?

O ile kompletny profesjonalny zestaw 18-woltowy (wkrętarka, ładowarka, dwa akumulatory) to wydatek zdecydowanie ponad 1000 zł, to już dobry „mały” zestaw kupimy za 600-700 zł, choć oczywiście są i droższe. To jednocześnie oznacza, że nie warto inwestować w sprzęt „dyskontowy” (zestaw do kupienia już za ok. 200 zł), który podatny jest na usterki, a nie da się go naprawić. Warto zainwestować w sprzęt dobrej marki przeznaczony dla profesjonalistów, gdyż wystarczy on na lata. Nawet akumulatory Li-ion, jeśli będziemy je traktować rozsądnie, po kilku latach amatorskiego użytku będą wciąż działać niemal jak nowe. Tego typu sprzęt wytrzymuje wiele także w zastosowaniu profesjonalnym. A jeśli dodać do tego przyjemność pracy dobrym narzędziem... warto przepłacić!

Małe wiertarko-wkrętarki - przykładowe modele warte uwagi

Milwaukee M12 BDDXKIT – profesjonalne, bardzo wysokiej jakości narzędzie z wymiennymi głowicami. Maksymalny moment to 32 Nm, maksymalne obroty na II biegu – 1500/min. Obroty na I. biegu – 400/min. Urządzenie sprzedawane z praktyczną walizką. Taki zestaw bez baterii to wydatek rzędu 800 zł, z bateriami i ładowarką – ok. 1200 zł. Milwaukee ma w ofercie jeszcze ciekawszy, nowszy model M12FDDXKIT, jednak jest on o kolejne 200-300 zł droższy – cena robi się nieco zaporowa, choć niektórzy uznają, że i tak warto.

Milwaukee M12 BDDXKIT-0X Foto: Milwaukee
Milwaukee M12 BDDXKIT-0X

FLEX DD2G10.8-LD – to już niemłody model renomowanej marki Flex. Obudowa tej wkrętarki nie jest wybitnie krótka (wada), nie ma wymiennych głowic, ale za to świetnie leży w ręku, jest bardzo trwała, ma znakomite akumulatory (na jednym ładowaniu urządzenie pracuje do znudzenia). Precyzyjna regulacja momentu. A jako że nie jest to już najnowszy model, za zestaw z 2 bateriami 2,5 Ah, ładowarką i miękką walizką zapłacimy nawet mniej niż 700 zł. Rzecz warta rozważenia. Warto wiedzieć, że tymi samymi bateriami zasilana jest unikalna polerka obrotowo-rotacyjna marki Flex, model Flex PXE 80 10,8-EC.

FLEX DD2G10.8-LD Foto: Flex
FLEX DD2G10.8-LD

DeWalt DCD701D2 – wśród małych wkrętarek ten model należy do stosunkowo dużych i mocnych – ma moment 57 Nm i maksymalne obroty 1500/min. Jest też nieco cięższy od słabszych odpowiedników (1,2 kg). Wkrętarka ta wyróżnia się bezszczotkowym silnikiem, ma solidną obudowę. Model zdecydowanie profesjonalny. Dobra cena.

DeWalt DCD701D2 Foto: Dewalt
DeWalt DCD701D2

Metabo PowerMaxx BS Quick – malutka i lekka wiertarko-wkrętarka ze zdejmowaną głowicą – w praktyce do dyspozycji mamy tradycyjny uchwyt wiertarski oraz uchwyt sześciokątny w standardzie 1/4 cala. Maksymalny moment 34 Nm, maksymalne obroty 1400/min (360/min. na I. biegu). Dwa małe akumulatory i ładowarka w zestawie.

Metabo PowerMaxx BS Quick Foto: Metabo
Metabo PowerMaxx BS Quick

Makita DF330DWE – niewielka wkrętarka z maksymalnym momentem zaledwie 24 Nm – a więc zdecydowanie do lżejszych zastosowań. Maksymalne obroty – 1300/min. (II. bieg) i 350/min. (I. bieg). Za zestaw dostępny w cenie poniżej 600 zł dostaniemy wkrętarkę z ładowarką i dwoma małymi akumulatorami 1,3 Ah.

MAKITA DF330DWE Foto: Makita
MAKITA DF330DWE

Wkrętarki w najlepszych cenach - sprawdź nasze propozycje