• Ekrany dotykowe aut – podobnie jak smartfony – są nośnikiem wszelkiego rodzaju szkodliwych drobnoustrojów
  • Auto można szybko zdezynfekować za pomocą specjalistycznej chemii albo za pomocą powszechnie dostępnych, często niewykorzystanych zgodnie z przeznaczeniem, kosmetyków samochodowych i innych preparatów
  • Bardziej zaawansowana dezynfekcja auta obejmuje odkażanie klimatyzacji i ozonowanie wnętrza

Jeśli najpierw dotykamy gołą dłonią zabrudzonych albo skażonych bakteriami czy wirusami powierzchni, a następnie wsiadamy do samochodu, to nie ma rady: wszelkie niepożądane zanieczyszczenia przenosimy do auta. Jak długo może przeżyć wirus poza żywym organizmem? To zależy od rodzaju powierzchni, wilgotności, ilości związków organicznych, jakie zalegają w danym miejscu.

Naukowcy donoszą, że czas przeżycia koronawirusa poza organizmem ludzkim waha się od kilku do kilkudziesięciu godzin, przy czym szczególnie długo wirus przeżywa na szkle. Z tergo powodu miejsca, na których gromadzi się najwięcej zarazków (nie tylko wirusów), to ekran smartfona – ale także wszystkie ekrany dotykowe w aucie. Dotykamy brudnego szkła, dotykamy różnych elementów sterowania w aucie, dotykamy brudnego smartfoina, a następnie – swojej głowy! Przeciętny człowiek dotyka palcami swojej głowy (ust, nosa, skóry) ok. 20 razy na godzinę! Warto się kontrolować – przynajmniej podczas pobytu w miejscach publicznych. A własny samochód? No cóż – warto dbać o czystość wnętrza, nie zaszkodzi też jego regularna dezynfekcja.