Producenci potrafią jednak liczyć i tak budują auta, żeby z każdą drobnostką trzeba było jechać do serwisu — na obsłudze samochodów można bowiem zarobić więcej niż na ich wytwarzaniu. Przepis na temat wymiany żarówki wymyślono po to, żeby nie odbywało się to kosztem bezpieczeństwa. Przepaloną żarówkę powinno dać się wymienić od ręki, najlepiej na poboczu , a w najgorszym wypadku — na najbliższej stacji benzynowej. Auto jadące bez świateł do nie wiadomo jak bardzo oddalonego serwisu stwarza bowiem poważne zagrożenie. Sprawdziliśmy, na ile poważnie konstruktorzy potraktowali obowiązujące przepisy homologacyjne .
Galeria zdjęć Renault Megane - wymiana żarówki 1/36 Źródło: Auto Świat
Jeśli ktoś chce samodzielnie wymienić żarówkę w Renault Mégane, potrzebuje odwagi oraz taśmy malarskiej. Odwagi – bo procedura wymiany przypomina operację na otwartym sercu. Taśmy malarskiej – żeby zminimalizować ryzyko szkód. Podczas wysuwania reflektora trudno nie porysować lakieru, jeśli nie został zabezpieczony. Nasza rada: lepiej jechać do serwisu.
Renault Megane - wymiana żarówki 2/36 Źródło: Auto Świat
Jeśli ktoś chce samodzielnie wymienić żarówkę w Renault Mégane, potrzebuje odwagi oraz taśmy malarskiej. Odwagi – bo procedura wymiany przypomina operację na otwartym sercu.
Renault Megane - wymiana żarówki 3/36 Źródło: Auto Świat
Taśmy malarskiej – żeby zminimalizować ryzyko szkód. Podczas wysuwania reflektora trudno nie porysować lakieru, jeśli nie został zabezpieczony. Nasza rada: lepiej jechać do serwisu.
Seat Ibiza - wymiana żarówki 4/36 Źródło: Auto Świat
Seat Ibiza, Leon - Największą przeszkodą są tu pałąki mocujące klapki serwisowe zapewniające dostęp do tylnej części reflektora.
Seat Ibiza - wymiana żarówki 5/36 Źródło: Auto Świat
Dobra rada: zaczynamy od odpięcia górnego pałąka. Potem wszystko idzie jak z płatka – zdejmujemy wtyk z żarówki, odpinamy druciane pałąki zabezpieczające i wymieniamy ją. Zrobione! Nie ma powodów, żeby z przepaloną żarówką jechać do serwisu.
Opel Meriva - wymiana żarówki 6/36 Źródło: Auto Świat
Opel Meriva: Z prawej strony dostęp jest ograniczony – pod maską brakuje miejsca.
Opel Meriva - wymiana żarówki 7/36 Źródło: Auto Świat
Z lewej, żeby włożyć żarówkę, trzeba wyjąć zbiornik płynu do spryskiwaczy, dopiero wtedy uzyskujemy wystarczająco dużo miejsca. Żarówki zabezpieczono klasycznymi pałąkami.
Peugeot 308, 206 - wymiana żarówki 8/36 Źródło: Auto Świat
Peugeot 308, 206+: W modelach 308 oraz 206+ dostęp do tylnej części lamp uzyskujemy po otwarciu solidnej klapki serwisowej.
Peugeot 308, 206 - wymiana żarówki 9/36 Źródło: Auto Świat
Miejsca mocowania żarówek są częściowo ukryte przed wzrokiem, ale nie utrudnia to dotarcia do nich. Zamontowanie żarówki w reflektorze może wymagać przesunięcia wlewu płynu do spryskiwaczy.
Skoda Octavia - wymiana żarówki 10/36 Źródło: Auto Świat
Skoda Octavia: W Octavii wymiana żarówek nie jest trudna, choć wymaga wyjęcia reflektora.
Skoda Octavia - wymiana żarówki 11/36 Źródło: Auto Świat
Fabryczny zestaw narzędzi wystarcza, by tego dokonać. Ponowny montaż też nie nastręcza problemów. W innych aktualnych modelach czeskiej marki bywa z tym niestety znacznie gorzej, czasem niezbędna okazuje się wizyta w serwisie.
Volkswagen Golf - wymiana żarówki 12/36 Źródło: Auto Świat
VW Golf VI, Sharan, Touran: Rozwiązanie zastosowane w nowych Volkswagenach jest bardzo wygodne: żarówki umieszczane są na stopkach, a w ich gwintach znajdują się złącza elektryczne.
Volkswagen Golf - wymiana żarówki 13/36 Źródło: Auto Świat
Żeby podłączyć żarówkę do instalacji oświetleniowej, wystarczy wkręcić stopkę w gniazdo w reflektorze. Odpada mocowanie się z pałąkami zabezpieczającymi i wtykami. Co więcej, stopka pasuje do lampy tylko w jednej, ściśle określonej przez producenta pozycji – błędny montaż jest więc niemożliwy. Wkręcanie żarówek wraz ze stopkami również okazuje się dziecinnie proste i nie wymaga większego wysiłku.
Toyota Auris i Aygo - wymiana żarówki 14/36 Źródło: Auto Świat
Toyota Auris, Aygo: Toyota wyciągnęła wnioski z błędów popełnianych w przeszłości. W Corolli poprzedniej generacji wymiana żarówek wymagała od kierowcy precyzji neurochirurga i wytrenowanych palców pianisty.
Toyota Auris i Aygo - wymiana żarówki 15/36 Źródło: Auto Świat
W Aurisie jest zupełnie inaczej. Pod maską nie brakuje miejsca, a do reflektorów można się dostać bez używania specjalistycznych narzędzi. W dodatku nie jest potrzebny endoskop, bo wszystko doskonale widać. Wtyk żarówki ma końcówkę bagnetową, a żarówkę montuje się na stopce, co wyklucza włożenie jej w nieprawidłowej pozycji. Wszystko jest łatwe i oczywiste, nie można poplątać przewodów. Szkoda tylko, że w małej Toyocie Aygo będzie trudniej.
Smart - wymiana żarówki 16/36 Źródło: Auto Świat
Smart: W Smarcie wymiana żarówek nie stanowi wielkiego problemu.
Smart - wymiana żarówki 17/36 Źródło: Auto Świat
Dostęp do reflektorów jest tu bardzo podobny jak w Mercedesach (takie same klapki serwisowe, identyczne pałąki zabezpieczające). Maluch ma jednak pewną przewagę: podczas wymiany nie przeszkadza silnik. Dlaczego? Po prostu tam go nie ma – mały motor pracuje z tyłu, pod podłogą bagażnika.
Mini - wymiana żarówki 18/36 Źródło: Auto Świat
Mini: Pod względem dostępu do żarówek Mini nie jest minimalistyczne. Po (łatwym) otwarciu klapki serwisowej żarówki znajdują się w zasięgu rąk i wzroku kierowcy.
Mini - wymiana żarówki 19/36 Źródło: Auto Świat
Jedynym mankamentem są oporne pałąki zabezpieczające. Żarówki świateł pozycyjnych i kierunkowskazów znajdują się pod osobnymi klapkami.
Citroen Berlingo, C1 - wymiana żarówki 20/36 Źródło: Auto Świat
Citroen DS3, Berlingo, C1: Miejsca pod maską jest pod dostatkiem, dostęp do reflektorów dobry i wszystko widać jak na dłoni.
Citroen Berlingo, C1 - wymiana żarówki 21/36 Źródło: Auto Świat
Jeśli przeszkadza wlew płynu do spryskiwaczy, można go wypiąć z mocowań i przesunąć w inne miejsce. Żarówki znajdują się pod gumowymi osłonami.
BMW serii 1 i 3 - wymiana żarówki 22/36 Źródło: Auto Świat
BMW serii 1, serii 3: W autach BMW serii 1 oraz 3 samodzielna wymiana żarówki jest możliwa tylko w reflektorze po stronie pasażera.
BMW serii 1 i 3 - wymiana żarówki 23/36 Źródło: Auto Świat
Nawet i tam nie obejdzie się bez problemów, bo wszystko trzeba robić niemal po omacku. Jeśli przy okazji zsunie się pałąk zabezpieczający żarówkę w kloszu, to potrzebna może się okazać pomoc warsztatu.
Audi A3 - wymiana żarówki 24/36 Źródło: Auto Świat
Audi A3: Tak, są jeszcze klienci, którzy kupują Audi bez reflektorów ksenonowych! Jeśli w takim aucie przepali się żarówka, radzimy oszczędzić sobie nerwów i wysiłku i jechać wprost do warsztatu.
Audi A3 - wymiana żarówki 25/36 Źródło: Auto Świat
Nawet osoba obdarzona niebywałą cierpliwością i mająca sprawne, niewielkie dłonie raczej sobie nie poradzi – komora silnika jest za ciasna. Warsztat zaczyna od wyjęcia reflektora.
Dacia Logan - wymiana żarówki 26/36 Źródło: Auto Świat
Dacia Logan: Proste auto, łatwa wymiana żarówek. Nie potrzeba do niej ani instrukcji obsługi, ani szczególnych umiejętności.
Dacia Logan - wymiana żarówki 27/36 Źródło: Auto Świat
Jedynym problemem okazują się nazbyt oporne pałąki zabezpieczające – po zamontowaniu nowych żarówek co delikatniejsi będą narzekali na obolałe opuszki palców. Poza tym – wzorowo.
Mercedes klasy B i C - wymiana żarówki 28/36 Źródło: Auto Świat
Mercedes B, C: Otwieramy klapkę, odpinamy wtyczkę, zdejmujemy pałąk zabezpieczający. Proste?
Mercedes klasy B i C - wymiana żarówki 29/36 Źródło: Auto Świat
Kiedyś tak łatwo było we wszystkich autach, teraz warto to docenić. Odpięcie pałąków wymaga siły, przeszkadzający zbiornik płynu można zdjąć i przesunąć.
Mazda 2 i 3 - wymiana żarówki 30/36 Źródło: Auto Świat
Mazda 2, Mazda 3: Zdejmujemy plastikową osłonę i uzyskujemy dostęp do wtyczki zasilania żarówki.
Mazda 2 i 3 - wymiana żarówki 31/36 Źródło: Auto Świat
Mazda stawia na proste rozwiązania, a pod maską nie brakuje miejsca do wykonania podstawowych czynności serwisowych. Wymieniając żarówki, ryzykujemy jednak połamanie paznokci – pałąki zabezpieczające stawiają znaczny opór.
Fiat Punto i Doblo - wymiana żarówki 32/36 Źródło: Auto Świat
Fiat Doblo, Punto: W obu modelach za reflektorami po stronie pasażera jest dosyć ciasno
Fiat Punto i Doblo - wymiana żarówki 33/36 Źródło: Auto Świat
Nie zmienia to faktu, że dostęp do żarówek mamy przyzwoity. Wtyczki są osłonięte gumowymi zatyczkami. Mimo mocno napiętych pałąków zabezpieczających wymiana będzie łatwa.
Ford Galaxy, Fiesta, Focus - wymiana żarówki 34/36 Źródło: Auto Świat
Ford Galaxy, Fiesta, Focus: Przepaliła się żarówka? Do warsztatu! Komory silnika w modelach Galaxy, Fiesta oraz Focus są za ciasne.
Ford Galaxy, Fiesta, Focus - wymiana żarówki 35/36 Źródło: Auto Świat
Wymiana żarówek bywa niebezpieczna, bo wystające ostre elementy mogą pokaleczyć ramię majsterkowicza. Rękę trzeba wcisnąć pod takim kątem, że trudno z odpowiednią siłą dobrać się do klosza lampy.
Wymiana żarówki - to nie takie proste 36/36 Źródło: Auto Świat
Wygląda na to, że w niektórych przypadkach producenci kierowali się być może literą prawa, ale na pewno nie czymś, co prawnicy nazywają duchem prawa. Twórcom regulaminu R48 EKG ONZ chodziło o to, żeby samodzielna wymiana żarówek była łatwa, a nie tylko wykonalna. Widać postęp – w Aurisie i nowych Volkswagenach przepalona żarówka nie zmusza już do wizyty w serwisie. Przykład Dacii Logan dowodzi, że nie trzeba wymyślać nowych rozwiązań, skoro stare nadal mogą się dobrze sprawdzać.
Kiepskie wyniki modeli, które debiutowały przed 2006 rokiem(Audi A3, BMW serii 1 oraz 3), można uznać za usprawiedliwione, ale wynik Renault to już poważna wpadka.