Wycofanie amerykańskiej marki z Europy było dla wszystkich dużym zaskoczeniem. Oczywiście, Chevrolet Aveo niewiele ma wspólnego z modelami zza oceanu, bo początkowo było produkowane w Korei, a później także w Polsce.

Czy z powodu braku salonów trzeba martwić się o dostęp do wykwalifikowanego serwisu lub części zamiennych? Autoryzowane stacje obsługi pozostały – oferują części i pomoc specjalistów. Jednak nawet gdyby ich nie było nie musielibyście się martwić – konstrukcja Aveo jest na tyle prosta, że nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani nietypowych narzędzi, zaś o części zamienne troszczą się niezależni dostawcy.

Trochę słabo wypada wsparcie techniczne deklarowane na stronie Chevroleta – numer przeznaczony dla użytkowników starszych aut po prostu… nie działa, zaś pod tym dla kilkulatków odzywa się tylko assistance.

Przy obsłudze Aveo wsparcie ASO Chevroleta nie jest potrzebne

Konstrukcja Chevroleta Aveo okazuje się niemal wymarzona do samodzielnej obsługi. Przyjrzeliśmy się dokładniej wersji z początków produkcji (z charakterystycznymi paskowymi kierunkowskazami umieszczonymi pod reflektorami), wyposażonej w 8-zaworowy silnik 1.4/83 KM.

W jego komorze jest mnóstwo miejsca, dzięki czemu dostęp do większości podzespołów okazuje się wzorowy. Podstawowy interwał przeglądowy to 15 tys. km lub rok – wtedy trzeba wymienić olej z filtrem i obejrzeć auto. Średnio doświadczony mechanik powinien poradzić sobie praktycznie ze wszystkimi pracami obsługowymi i naprawczymi.

Nawet wymiana napędu rozrządu (interwał co 60 tys. km) nie powinna sprawić kłopotu, choć oczywiście – ze względu na możliwe konsekwencje – lepiej mieć w tym trochę doświadczenia. Amatorzy mogą sami skontrolować stan paska po zdjęciu górnej osłony (cztery łatwo dostępne śrubki i zatrzaski).

Żeby zamówić części zamienne, warto znać ich dokładne wymiary – np. w największej polskiej hurtowni nie figuruje Aveo 5-drzwiowe 1.4 z 2004 r. Można próbować dobrać elementy z sedana lub zajrzeć do katalogu Chevroleta Kalosa (taką nazwę miało Aveo na niektórych rynkach). Tam wybór potrzebnych części jest niemal kompletny, ale lepiej dokładnie się upewnić, że nabywacie właściwe podzespoły.

Skąd czerpać wiedzę?

Nie znaleźliśmy książki obsługowo-naprawczej do opisywanego modelu. Na stronie chevrolet.pl, w zakładce „Informacje dla użytkowników”, można pobrać za to bezpłatnie polskie instrukcje obsługi – niestety, tylko do modeli od 2007 roku.

Chevrolet Aveo - Tani i Łatwy Serwis

Chevrolet Aveo ma dużo zalet: niewiele kosztuje, jest trwałym autem z funkcjonalnym wnętrzem. Do tego można dopisać łatwą obsługę – jeśli macie trochę smykałki do majsterkowania, w Aveo 1.4 zrobicie praktycznie wszystko. Koreański model jest ciekawą alternatywą dla niemieckich i japońskich maluchów.