Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK), to baza z zasobów której jeszcze do niedawna, bezpośrednio korzystać mogły jedynie uprawnione służby – najczęściej była to policja. Postępująca w szybkim tempie cyfryzacja oraz łatwy dostęp do Internetu sprawił, że dzisiaj praktycznie każdy kto chce zweryfikować informacje o sobie lub o samochodzie, którego dane posiada, może to zrobić w stosunkowo łatwy sposób bez wychodzenia z domu.

Jedną z bardziej przydatnych funkcji systemu jest wprowadzona na początku 2014 roku możliwość bezpłatnego sprawdzenia konkretnego samochodu, jego statusu (ważność przeglądu i ubezpieczenia), oraz historii, a w tym przebiegu. Warunkiem tego jest jednak znajomość numeru rejestracyjnego, VIN oraz daty pierwszej rejestracji, które musicie wpisać po wejściu na stronę: https://historiapojazdu.gov.pl/

Musicie jednak pamiętać, że przebieg samochodu wprowadzany jest jedynie na podstawie odczytu licznika w trakcie cyklicznego przeglądu rejestracyjnego na stacji diagnostycznej. Jego wartości aktualizowane są jednak dopiero od trzech lat, a sam diagnosta nie weryfikuje czy wskazania są rzeczywiste. Jeżeli kontrolujecie dany pojazd np. przed zakupem, możecie to potraktować jako punkt wyjścia, jednak radzimy potwierdzić przebieg również w innych źródłach lub oprzeć się na opinii specjalisty, który pomoże wam ocenić stan samochodu oraz ilość przejechanych kilometrów.

Kolejnym praktycznym i długo wyczekiwanym zastosowaniem, jest wprowadzona w kwietniu tego roku (także bezpłatna), możliwość kontroli aktualnej liczby punktów karnych. Aby to zrobić wystarczy wejść na stronę:  http://www.cepik.gov.pl/ lub   https://obywatel.gov.pl/

Po wybraniu odpowiedniej zakładki zostaniecie poproszeni o logowanie. Sam proces nie przebiega jednak standardowo, ponieważ wymaga dokładnej weryfikacji wiarygodności oraz danych konkretnej osoby (możecie sprawdzić tylko swoje punkty), a tym samym posiadania profilu zaufanego. O ile takiego jeszcze nie posiadacie, możecie go założyć udając się osobiście do urzędu lub banku. Możecie też skorzystać z opcji logowania za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Tutaj także musicie posiadać profil zaufany, jednak jego założenie, na stronach większości banków trwa nie dłużej niż kilka minut.

Po dopełnieniu formalności otrzymujecie dostęp do informacji o aktualnej ilości punktów, dacie i miejscu wykroczenia, pojeździe w którym zostało popełnione, oraz o ewentualnych tzw. punktach tymczasowych (jeżeli nie zgodziliście się na przyjęcie mandatu i sprawa czeka na orzeczenie sądu). W przypadku gdy wasze konto jest „czyste”, zostanie wyświetlona informacja, że nie figurujecie w bazie, czego wszystkim kierowcom szczerze życzymy.