Jeżeli w twoim samochodzie nie ma zestawu głośnomówiącego, a mimo to chcesz z niego korzystać, to masz co najmniej kilka możliwości. Po pierwsze, kupujesz uniwersalny zestaw z głośnikiem – jest tani i łatwy w montażu, ale odznacza się przeciętną jakością dźwięku, nie da się też obsługiwać połączeń z poziomu kierownicy. Zaletą takich urządzeń jest cena, bo te przyzwoite kosztują nawet mniej niż 100 zł.

Po drugie, jeżeli zależy ci na wygodzie oraz wyższej jakości rozmów i chcesz mieć „prawdziwy” zestaw głośnomówiący sprzężony z kierownicą, możesz spróbować rozbudować fabryczny system multimedialny (np. taki wykorzystujący dodatkową kartę SIM) o moduł oparty na łączności Bluetooth. Pokazujemy, jak się do tego zabrać. Na rynku funkcjonują w zasadzie dwa typy fabrycznych urządzeń multimedialnych: te oparte na „tradycyjnej” magistrali CAN, jak i te podpięte do instalacji poprzez światłowód oraz magistralę MOST (Media Oriented Systems Transport).

Montaż zestawu jest możliwy w obu wersjach, z tym że w przypadku światłowodu będzie on nieco bardziej skomplikowany. Samo poprowadzenie przewodów i wiązek to często dość proste zadanie, ale może nie obejść się bez pomocy dobrego elektryka, bo podłączony zestaw należy jeszcze z reguły „odblokować” na poziomie software’u. Największy minus: zestawy wpinane do fabrycznej instalacji samochodu nie są tanie – ceny zaczynają się z reguły od ok. 1000 zł wzwyż (marka Kufatec). Mamy za to jednak elegancki zestaw, działający jak fabryczny.

Coraz więcej telefonów ma też możliwość ładowania indukcyjnego – ostatnio tę funkcjonalność zyskały nawet iPhone’y 8 i X. Jeżeli natomiast chodzi o fabryczne samochodowe ładowarki, to na razie nie są one zbyt powszechne – zaczęły pojawiać się dopiero rok, dwa lata temu. Dobra wiadomość: auto można doposażyć w zestaw aftermarketowy.

Naszym zdaniem

Nowoczesny telefon w starszym samochodzie? Owszem, da się, i to względnie niewielkim nakładem – niedrogo wypadnie zwłaszcza montaż ładowarki indukcyjnej. Czy będzie to zestaw do samodzielnego montażu, czy też ładowarka zintegrowana z uchwytem przyklejanym do szyby, operacja powinna zamknąć się w kwocie 150-200 zł.

Wyraźnie więcej zapłacisz za zestaw głośnomówiący Bluetooth podłączany do instalacji i fabrycznego zestawu audio. Mimo wysokiej ceny taki zestaw ma prawie same zalety: da się go np. obsługiwać z poziomu kierownicy, jakość dźwięku jest wysoka.