- Zdarzenie drogowe może mieć poważne konsekwencje finansowe i prawne dla kierowcy
- Już przy zawieraniu ubezpieczenia samochodu należy zwrócić uwagę na warunki polis AC i OC
- Poszkodowani kierowcy mają prawo decydować, gdzie chcą naprawić samochód, i korzystać z oryginalnych części
- Używanie zamienników jest możliwe tylko za zgodą poszkodowanego, jeśli uszkodzone elementy były oryginalne
Polisa AC i OC warunkiem bezstresowej naprawy
Jak zostaniemy obsłużeni po zdarzeniu drogowym, do którego doszło z naszej winy, zależy w dużej mierze od warunków naszej polisy AC (autocasco). Warto przy jej zawieraniu zwrócić uwagę na szczegóły, które mogą okazać się kluczowe w momencie wypadku.
Inaczej wygląda sytuacja, gdy to my jesteśmy stroną poszkodowaną w zdarzeniu, czyli nie ponosimy odpowiedzialności za spowodowanie kolizji czy wypadku. Tu ważnym punktem podczas zawierania polisy OC (odpowiedzialności cywilnej) jest sprawdzenie, czy wybrany ubezpieczyciel oferuje BLS, czyli Bezpośrednią Likwidację Szkody.
Uwaga na nieuczciwe praktyki
Niektóre firmy ubezpieczeniowe mogą próbować ograniczać koszty napraw powypadkowych, proponując likwidację szkód w preferowanych przez siebie warsztatach. Uwaga! Takie praktyki są niezgodne z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Poszkodowany bowiem ma prawo decydować, gdzie naprawi swój samochód po kolizji. Pamiętajmy o tym.
Oryginalne części – inwestycja w bezpieczeństwo i niezawodność
Zgodnie z polskim prawem, podczas likwidacji szkody z OC sprawcy lub AC z klauzulą o wykorzystaniu części oryginalnych, ubezpieczyciel powinien dokonać naprawy z wykorzystaniem nowych części oryginalnych. Pamiętajmy, że oryginalne części zamienne nie tylko idealnie pasują do samochodu, ale przede wszystkim przywracają jego pełną funkcjonalność i bezpieczeństwo.
Warto upomnieć się o swoje prawa i domagać się naprawy auta z wykorzystaniem oryginalnych podzespołów. Dzięki temu ogranicza się skalę utraty wartości pojazdu i przy jego odsprzedaży można uzyskać lepszą cenę.
Ubezpieczyciel może zaproponować użycie zamienników w przypadku samochodów starszych, tłumacząc to rzekomą utratą ich wartości w okresie użytkowania. Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika jednak, że również w takiej sytuacji ubezpieczyciel zobowiązany jest ustalić wysokość odszkodowania na podstawie cen nowych, oryginalnych części.
Naprawa w autoryzowanym serwisie
Wybór autoryzowanego serwisu to pewność , że naprawa zostanie przeprowadzona zgodnie z najwyższymi standardami.
Autoryzowane serwisy marek Volkswagen, Škoda, Seat, Cupra i Volkswagen Samochody Dostawcze oferują kompleksową obsługę, która zaczyna się od miejsca kolizji i obejmuje wszystkie działania formalne, aż po finalne naprawy. Dzięki wykwalifikowanym pracownikom i zaawansowanemu zapleczu technicznemu naprawy są wykonywane w sposób możliwie najbardziej zbliżony do fabrycznego lub wręcz identyczny.
Niezwykle ważne jest także przywrócenie poziomu bezpieczeństwa, jaki auto zapewniało przed zdarzeniem. Grupa Volkswagen przywiązuje do bezpieczeństwa ogromną wagę i niezwykle precyzyjnie dobiera materiały i technologie, które zapewnią uzyskanie najwyższych ocen w testach zderzeniowych. Dzięki zamontowaniu w aucie w ramach naprawy po zdarzeniu oryginalnych części uzyskuje się taki sam, najwyższy poziom bezpieczeństwa jak przed kolizją. Potwierdzają to testy i analizy ekspertów (szczegóły na www.masz-prawo.com.pl).
Decyduj świadomie
Wakacje to czas wzmożonych podróży. Znajomość swoich praw i możliwości, jakie oferują autoryzowane serwisy, może wprowadzić więcej spokoju w stresujących okolicznościach zdarzenia drogowego. Świadome decyzje pozwolą w takiej sytuacji ograniczyć napięcie i straty finansowe.
W razie kolizji pamiętajmy: korzystanie z oryginalnych części i autoryzowanych serwisów to inwestycja w bezpieczeństwo i długoterminową wartość naszego pojazdu.