Jak wygrać spór z nieuczciwym handlarzem? O ile wszelkie wady auta, o których wie kupujący, nie są podstawa do reklamacji, o tyle wady ukryte – jak najbardziej. Odpowiedzialność także sprzedawców prywatnych, zwłaszcza gdy zapewniają kupującego, że samochód nie wymaga wkładu finansowego. Kodeks mówi, że jeżeli kupującym jest konsument, a wada fizyczna została stwierdzona przed upływem roku od dnia wydania rzeczy sprzedanej, domniemywa się, że wada lub przyczyna istniała w chwili przejścia niebezpieczeństwa na kupującego.

Radzimy, co należy sprawdzić i o co zadbać przed wyjazdem na wakacje. Wykupienie dodatkowej polisy assistance jest w tym przypadku absolutna podstawą. Można także niektóre opłaty drogowe uiścić jeszcze przed wyjazdem.

Używane z LPG: droższe czy tańsze? Według jednych informacja, że pojazd „nigdy nie widział LPG”, to - gdy szukamy klienta na używany samochód – zaleta. Inni zachwalają: instalacja LPG w wyposażeniu – 100 km przejeżdżasz za 25 zł! Czy korzystając z instalacji LPG przez 3 lata, oprócz doraźnych oszczędności można liczyć na to, że przy odsprzedaży auta wpłynie ona korzystnie także na wartość samochodu?

Jak wozić zwierzaki w samochodzie? Zwierzęta domowe nie muszą być wcale uciążliwymi pasażerami w aucie. Trzeba je jednak odpowiednio wcześniej nauczyć podróżowania samochodem. Warto też zadbać o zestaw przydatnych akcesoriów.

CB-Radio czy smartfonowe ostrzegacze? Aut osobowych z charakterystycznymi antenami CB na dachach po naszych drogach jeździ coraz mniej, za to coraz więcej użytkowników korzysta z ostrzegaczy w smartfonach. Czy słusznie?

Rowery lubią latać. Pojawia się coraz więcej ciężkich rowerów, których nie da się przewozić na dachu auta. Natomiast dobre bagażniki dachowe kosztują majątek. Z tego względu coraz większą popularność zyskują platformy na hak.

Upały, samochody załadowane po brzegi, korki – lato to szczególnie trudny okres dla układów chłodzenia silników, choć trzeba dbać o nie przez cały rok. Czo sprawdzić przed wyjazdem na urlop?

Warsztat w garażu? Jednym z problemów mechaników amatorów jest brak kanału lub profesjonalnego podnośnika. Prezentowany produkt nie jest tani, ale ułatwi lub w ogóle umożliwi wiele napraw. Przyda się nawet w warsztacie.

Wyjaśniamy także, jak przebiega badanie zużycia paliwa po nowemu. Okazało się bowiem, że nowe auta palą znacznie więcej, niż obiecują producenci? Wkrótce może się to zmienić: cykl pomiarowy WLTP ma lepiej odwzorowywać rzeczywiste warunki drogowe.

Foto: auto świat / Auto Świat

To tylko niektóre tematy z najnowszego wydania miesięcznika „Auto Świat Poradnik” 7/2018, który dostępny jest w sprzedaży od 4 lipca 2018 r.

Zapraszamy do lektury!