• Kod B96 to dodatkowe uprawnienie dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B
  • Wymaga minimalnego wieku 18 lat oraz zdania egzaminu praktycznego
  • W Polsce nie trzeba uczestniczyć w dodatkowym kursie, ale trzeba podejść do egzaminu państwowego kosztującego 170 zł
  • W Niemczech konieczny jest specjalny kurs teoretyczny i praktyczny, aby uzyskać kod B96
  • Przywilejów wynikających z posiadania kodu 96 w prawie jazdy jest wiele

Prawo dotyczące uzyskania kodu 96 w prawie jazdy

Unijne przepisy pozwalające na zdobycie opisywanych dodatkowych uprawnień obowiązują w Polsce już od wielu lat. Sęk w tym, że na podstawie tych samych przepisów niemieccy urzędnicy stworzyli krajowe regulacje, które są w zasadzie odwrotne do tych obowiązujących w Polsce - przynajmniej w kwestii pozyskania kodu 96. Jak to możliwe?

W Niemczech, by stosowny wpis do prawa jazdy uzyskać, trzeba wziąć udział w specjalnym kursie, który podzielono na część teoretyczną i praktyczną. W Polsce takiej potrzeby nie ma, ale przeszkodą w zdobyciu kodu 96 może być egzamin państwowy (tylko praktyczny - teoretycznego zdawać nie trzeba), do którego podejście kosztuje wspomniane 170 zł. Wydaje się zatem, że rozwiązania zaproponowane przez naszych zachodnich sąsiadów są znacznie bardziej życiowe.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Kod 96 w prawie jazdy - jak uzyskać

Uprawnienie B96 do prawa jazdy kategorii B wymaga – jak się łatwo domyślić – posiadania prawa jazdy kategorii B. Minimalny wiek to 18 lat. Należy zacząć od zrobienia zdjęcia (na stronach WORD-ów znajdują się instrukcje z wymaganiami, ale wystarczy po prostu powiedzieć fotografowi, do czego zdjęcie będzie potrzebne). Ze zdjęciem należy udać się do Wydziału Komunikacji, wypełnić wniosek i założyć tzw. PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Ten etap można też załatwić zdalnie korzystając z Elektronicznej Skrzynki Podawczej Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (www.esp.pwpw.pl).

Z numerem PKK można umawiać się na termin egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Opłata za egzamin wynosi w tym przypadku 170 zł.

Egzamin na kod 96 w prawie jazdy - jak wygląda

Egzamin a na uprawnienie (kod) B96 składa się wyłącznie z części praktycznej. Zadania do wykonania na placu manewrowym to:

  • sprawdzenie stanu technicznego pojazdu
  • przygotowanie się do jazdy
  • podpięcie przyczepy do auta
  • uruchomienie pojazdu, włączenie świateł odpowiednich do jazdy w ruchu drogowym, ruszenie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu (po łuku)
  • wykonanie dwóch manewrów z losowo wybranego zestawu (parkowane skośne i prostopadłe przodem lub tyłem, ruszanie pod górę).

Poza częścią na placu manewrowym egzamin praktyczny składa się również z jazdy w rzeczywistym ruchu – ta część musi trwać co najmniej 25 minut.

Kod 96 w prawie jazdy - jakie daje uprawnienia

Wpis B96 pozwala na prowadzenie zestawu składającego się z pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony oraz przyczepy cięższej niż lekka, pod warunkiem że masa całkowita zestawu nie przekracza 4250 kg. To prosta, ale znacząca zmiana! Oznacza to, że można ciągnąć za busem czy terenówką całkiem solidną i dobrze wyposażoną przyczepę kempingową, zamiast ograniczać się do starej "niewiadówki" czy niewielkiego koniowozu. Podwyższenie dopuszczalnej masy zestawu do 4250 kg pozwala na stworzenie bezpiecznego układu, w którym pojazd ciągnący jest wyraźnie cięższy od przyczepy.