Zgubiony dowód rejestracyjny to właśnie twój problem? A może straciłeś tablice rejestracyjne albo prawo jazdy? Czeka cię bieganina po urzędach i wydatki. Podpowiadamy, gdzie zgłosić się po wtórnik, jakie dokumenty będą potrzebne i ile to kosztuje. Choć dokumentów zazwyczaj pilnujemy jak oka w głowie, to zdarza się, że je tracimy
Auto Świat
zgubiony dowód rejestracyjny
Kradzież tablic rejestracyjnych należy od razu zgłosić na policji
Na wtórniki niektórych dokumentów trzeba czekać nawet 30 dni
Od jakiegoś czasu nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego
Prowadzenie pojazdu bez dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy czy tablic jest niedozwolone, a w przypadku kontroli policyjnej grozi 50-złotowym mandatem za każdy brakujący dokument. Jednak to nie największy problem. Skradzione tablice mogą posłużyć złodziejom do popełnienia przestępstwa (np. kradzież paliwa), dlatego ich utratę należy jak najszybciej zgłosić policji. Dzięki temu, gdy rzeczywiście do tego dojdzie, unikniemy składania wyjaśnień. Pamiętajmy, że ani zaświadczenie z policji o kradzieży tablic czy dokumentów, ani potwierdzenie złożenia wniosku o wydanie wtórnika z wydziału komunikacji nie pozwalają na legalne prowadzenie pojazdu.
Jedyne, co można zrobić, to jak najszybciej udać się do wydziału komunikacji w miejscu zamieszkania. Potem trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo na wydanie niektórych wtórników można czekać nawet 30 dni. Czasem szybciej i prościej jest więc przerejestrować auto. Gdy stracimy czarną tablicę, ponowna rejestracja auta jest jedynym możliwym wyjściem, bo wtórników takich tablic już nie uzyskamy (dorabiane są tylko białe, "unijne").
Na wtórnik prawa jazdy trzeba czekać do 30 dni od daty złożenia wymaganych dokumentów. Wymiana tego dokumentu konieczna jest również w sytuacji, gdy jest on nieczytelny albo zmienią się dane osobowe lub adresowe. Trzeba pamiętać, że do chwili odebrania wtórnika prawa jazdy nie można legalnie prowadzić pojazdów. Można za to zostać ukaranym mandatem w wysokości 50 zł.
Prawo Jazdy
Wypełniony formularz wniosku
Dowód osobisty (do wglądu)
Wyraźna fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm, przedstawiająca osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywała głowę z lewego półprofilu (z widocznym lewym uchem)
Dowód uiszczenia opłaty za wydanie wtórnika dokumentu
Pozostałości starego dokumentu (w przypadku jego zniszczenia)
Oświadczenie o utracie tablicy rejestracyjnej (złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej) lub wydane przez policję zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży tablic
Dotychczasowa tablica (jeśli jest)
Koszty — tablice "unijne"
Wtórnik tablicy rejestracyjnej: 40 zł/szt.
Znaki legalizacyjne: 12,50 zł
Opłata ewidencyjna: 0,50 zł
Koszty — tablice białe z "Pl"
Wtórniki 2 tablic rejestracyjnych: 80 zł
Znaki legalizacyjne: 12,50 zł
Opłata ewidencyjna: 0,50 zł
Koszty — tablice czarne
Dowód rejestracyjny: 54 zł
Znaki legalizacyjne: 12,50 zł
Nalepka kontrolna: 18,50 zł
Nowe (białe) tablice rejestracyjne: 80 zł
Pozwolenie czasowe: 18,50 zł
Opłata ewidencyjna: 2 zł
Razem: 53 — 185,50 zł
Karta pojazdu
Wypełniony formularz wniosku
Dowód osobisty (do wglądu)
Dowód rejestracyjny
Tablice rejestracyjne (w celu naklejenia nowych znaków legalizacyjnych; dotyczy to wyłącznie tablic białych)