• Sama procedura uaktywnienia usługi mPojazd nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy pobrać na telefon bezpłatną aplikację mObywatel
  • Usługa mPojazd (na razie tylko dla Android) to cyfrowa wersja polisy ubezpieczeniowej, dowód rejestracyjny pojazdu oraz karta pojazdu
  • Do aktywacji usługi mPojazd potrzebujemy tzw. profilu zaufanego, czyli rozwiązania, które potwierdza naszą tożsamość w internecie

Już dawno wystartował w naszym kraju system mObywatel, czyli rządowy program do przechowywania elektronicznych dokumentów. Dzięki niemu zyskaliśmy dostęp do cyfrowej wersji dowodu osobistego (mTożsamość). Najwyższa pora na kolejne ułatwienia. W aplikacji mObywatel dodano bowiem usługę o nazwie mPojazd. W pierwszej kolejności skorzystają z niej użytkownicy telefonów z systemem operacyjnym Android (wersja dla iPhone w przygotowaniu).

Dokumenty dla kierowcy - właściciela lub współwłaściciela

Za nazwą mPojazd kryje się nic innego jak pakiet dokumentów przydatnych kierowcy. To cyfrowa wersja polisy ubezpieczeniowej, dowód rejestracyjny pojazdu oraz karta pojazdu. Danych jest dość sporo. Prócz tak szczegółowych informacji jak m.in.: masa własna, dopuszczalna masa całkowita, ładowność, rozstaw kół, średnie zużycie paliwa czy emisja CO2 zawarto nawet informacje o pochodzeniu pojazdu. Dowiemy się zatem czy nasz egzemplarz został zakupiony jako nowy w kraju czy też jako używany. Na tym nie koniec.

W aplikacji możemy także sprawdzić, ile czasu zostało do końca polisy ubezpieczeniowej (znamy jej numer, rodzaj, datę zawarcia oraz nazwę firmy) oraz kiedy mija termin ważności badania technicznego. Ciekawym dodatkiem jest funkcja przypominania o końcu ważności ubezpieczenia. Za każdym razem, gdy włączymy program pojawi się odpowiednie ostrzeżenie (na 30 dni przed upływem terminu ważności).

Aby uzyskać dostęp do elektronicznych dokumentów pojazdu, trzeba spełnić kilka warunków. Usługa jest dostępna tylko dla właścicieli i współwłaścicieli pojazdów. To oznacza, że jeśli korzystamy z samochodu z wypożyczalni, leasingu czy też pojazdu służbowego stanowiącego własność firmy, to wówczas nie skorzystamy z usługi mPojazd. A to jeszcze nie wszystko.

Bez profilu zaufanego ani rusz

Do aktywacji usługi mPojazd potrzebujemy tzw. profilu zaufanego. To rozwiązanie, które potwierdza naszą tożsamość w internecie. By uzyskać profil nie trzeba wybierać się z wizytą do urzędu. Wystarczy bowiem sprawdzić, czy w naszym banku jest dostępna odpowiednia funkcjonalność i profil założyć poprzez internet, z wykorzystaniem naszego konta bankowego.

Sama procedura uaktywnienia usługi mPojazd nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy pobrać na telefon bezpłatną aplikację mObywatel. Potem pozostaje uruchomić usługi mTożsamość i mPojazd wykorzystując dane profilu zaufanego. Jeśli zastosujemy się do komunikatów wyświetlanych na ekranie, to cała procedura zajmie nawet nie więcej niż kwadrans (nam zajęło nieco ponad 10 minut) począwszy od pobrania aplikacji na telefon.

Oczywiście trzeba liczyć się z drobnymi problemami ze świeżo uruchomionym systemem. W trakcie testów nowej aplikacji odkryliśmy, że w niektórych przypadkach, mimo spełnienia wszystkich warunków, występują problemy z pobraniem danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Otrzymaliśmy informację, iż Ministerstwo Cyfryzacji nie ma na razie sygnałów o jakiejkolwiek awarii systemu. Możliwe jednak, że problem z pobraniem danych wystąpił z przyczyn losowych, np. przez chwilowe, duże obciążenie serwerów.