Na co dzień nikt o tym nie myśli, ale sytuacja, kiedy policja czy sąd rekwiruje prywatne auto, jest zapisana w polskim prawie. I – choć jest niezwykle rzadka – jednak się zdarza. Najczęściej spotykane jest odholowanie samochodu na parking depozytowy lub policyjny. Dzieje się tak np. wtedy, gdy auto stoi w miejscu zagrażającym bezpieczeństwu lub po prostu "na zakazie". Na parking depozytowy może trafić również samochód kierowcy zatrzymanego przez policję, a także taki, który wygląda na porzucony lub nie ma tablic rejestracyjnych.

Jednak zatrzymanie auta to inna sytuacja niż odholowanie, bo w grę zazwyczaj wchodzi postanowienie sądu lub prokuratora. Często dochodzi do zatrzymania w przypadku, gdy samochód został uznany za dowód w sprawie karnej lub kiedy pojazd został wykorzystany jako zabezpieczenie majątkowe na poczet wcześniej zasądzonej grzywny.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Samochód może także zostać zabrany przez wojsko, w związku z mobilizacją – armia ma zagwarantowane w ustawie prawo do świadczeń rzeczowych od obywateli. Cywilne auto może wtedy być zabrane na nie dłużej niż 48 godz. Właściciel dostaje wówczas ryczałt 300 zł za każdą dobę korzystania z samochodu przez wojsko.

Może nastąpić również przepadek pojazdu. Dotyczy on skonfiskowania pojazdu, który służył lub był przeznaczony do popełnienia przestępstwa. Auto, które brało udział w napadzie czy przemycie, może zostać zatrzymane.

Maksymalne stawki opłat za usunięcie pojazdu z drogi i parkowanie na parkingu strzeżonym

pojazd opłata za usunięcie pojazdu opłata za parkowanie (za dobę)
rower/motorower 128 zł 24 zł
motocykl 251 zł 33 zł
pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t 542 zł 46 zł
pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t do 7,5 t 677 zł 60 zł
pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t do 16 t 956 zł 86 zł
pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t 1409 zł 154 zł
pojazd przewożący materiały niebezpieczne 1714 zł 225 zł
hulajnoga elektryczna lub urządzenie transportu osobistego 128 zł 24 zł