• Mandaty idą w górę! Policjant na drodze będzie mógł wystawić mandat na kwotę nawet 6 tys. zł
  • Nowy maksymalny mandat (przy zbiegu wykroczeń) jest wyższy niż dotychczasowa kara, którą za wykroczenie mógł nałożyć sąd
  • Nowe przepisy zawierają uregulowania, które mają zniechęcić do odmowy przyjęcia mandatu
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Nowy rok, niestety, nie zapowiada się zbyt optymistycznie. Rząd wprawdzie ogłasza kolejne działania mające złagodzić efekty nasilającej się inflacji, ale wielu ekonomistów twierdzi, że to działania przypominające gaszenie ognia benzyną. W drugiej połowie grudnia pojawiły się informacje o tak drastycznych podwyżkach cen energii, że wszelkie rządowe "tarcze" raczej nie wystarczą, żeby nie odbiły się one na kosztach życia i funkcjonowania firm.

Kierowców martwią jednak też inne kwestie – przede wszystkim drastyczne podwyższenie kar za wykroczenia drogowe. 10 grudnia 2021 r. prezydent podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym, po której wielu kierowców ze strachem będzie wsiadało do aut – tak dużej podwyżki kar za wykroczenia drogowe nie było jeszcze nigdy! Oczywiście, wyższe kary mają służyć poprawie bezpieczeństwa na drogach. A że do budżetu wpadnie przy okazji kilkaset milionów... W przypadku pandemii COVID-19, która pod koniec 2021 r. w ciągu niespełna tygodnia kosztowała życie tylu ludzi, ilu rocznie ginie w wypadkach drogowych, determinacja rządu do podejmowani działań jest jakby mniejsza.