• Ochrona zniżek kusi klientów niską ceną i poczuciem, że nawet w razie kolizji nie grożą nam podwyżki
  • Każdy ubezpieczyciel sam tworzy ofertę ochrony zniżek, dlatego w poszczególnych firmach mogą się nieco różnić. Zazwyczaj jednak główne warunki oferty są takie same
  • Należy pamiętać, że ochrona zniżek obowiązuje jedynie u jednego ubezpieczyciela i z reguły tylko na pierwszą szkodę. Ubezpieczyciel również ma interes w oferowaniu takiej usługi
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa coroczna opłata każdego właściciela pojazdu. Takie osoby raczej nie są szczęśliwe, kiedy muszą za nie płacić, jednak nie ma wątpliwości, że każdy kierowca powinien takie ubezpieczenie posiadać, ponieważ w przypadku spowodowania kolizji chroni nas przed dużymi wydatkami. Niestety, jeśli już do takiej sytuacji dojdzie, to sprawca zdarzenia traci część mozolnie zbieranych zniżek. Firmy ubezpieczeniowe mają jednak remedium także na taką sytuację. Zapewne każdy spotkał się z dodatkową ofertą, która chroni zniżki w przypadku spowodowania kolizji. Jak ona działa?

Po co ochrona zniżek za OC i AC?

To bardzo proste. Jeśli dojdzie do kolizji z naszej winy, funkcja ochrony zniżek spowoduje, że ubezpieczyciel wypłaci pieniądze poszkodowanemu, a my nie będziemy musieli się martwić, że w przyszłym roku zapłacimy wyższą składkę z tytułu historii szkodowej. Utrata zniżek od jednej kolizji zazwyczaj wynosi 10 proc., nieważne, jak duża to była szkoda. Zdarzają się jednak sytuacje, że utrata zniżek może być większa. Ochrona zniżek może więc pomóc zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Ochrona zniżek za OC i AC — uwaga na haczyk!

Ochrona zniżek ubezpieczenia OC i AC to oferta dobrowolna, oferowana przez ubezpieczyciela, by przyciągnąć klientów. Zatem każda firma, która oferuje takie zabezpieczenie, indywidualnie ustala zasady jej działania. Należy jednak zwrócić uwagę na najczęstsze haczyki, o których możemy nie wiedzieć.

Najważniejszą zasadą jest to, że firma ubezpieczeniowa umożliwia ochronę zniżek wyłącznie w ramach swojej oferty. Co to oznacza? Jeśli właściciel auta zechce zmienić firmę, która ubezpieczy jego samochód, może się zdziwić, bowiem jedynie ubezpieczyciel, u którego wykupiliśmy ochronę zniżek "zapomni" o kolizji i zaproponuje niższą stawkę. Wynika to z faktu, że każda kolizja jest zapisywana w systemach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), nawet taka, która powstała podczas obowiązującej ochrony zniżek. Podczas przeliczania składki na nowy rok historia szkodowa kierowcy jest pobierana właśnie z UFG, zatem inny ubezpieczyciel chętnie powiększy stawkę ubezpieczenia, ponieważ potencjalnie bierze na siebie większe ryzyko. Można więc powiedzieć, że ochrona zniżek to sposób na zatrzymanie klienta w jednej firmie ubezpieczeniowej.

Ponadto ochrona zniżek zazwyczaj działa tylko na jedną szkodę. Oznacza to, że jeśli spowodujemy dwa i więcej zdarzenia drogowe w ciągu jednego roku, to ochrona zniżek obejmie jedynie pierwszą szkodę. Następne będą już uwzględniane przy wyliczaniu składki na kolejny rok.

Dalsza część tekstu pod podcastem:

Ochrona zniżek za OC i AC— za ile i dla kogo?

Ochrona zniżek to zazwyczaj niedroga oferta i w zależności od ubezpieczyciela kosztuje od około 30 do 100 zł. Zdarzają się także firmy, które tę opcję dają gratis do ubezpieczenia OC. Coraz częściej zdarzają się także podobne oferty do AC. Taka opcja jest tania, ponieważ jest to świetny sposób, żeby klient został z ubezpieczycielem na kolejny rok. Ofertę na ochronę zniżek najczęściej dostaną kierowcy, którzy w ciągu poprzednich trzech lat nie mieli żadnej szkody, jednak, jak już wcześniej było powiedziane, każdy ubezpieczyciel może ustalać własne reguły takiej oferty.

Ochrona zniżek za OC i AC nie gwarantuje tańszego ubezpieczenia

Pamiętajmy również, że ochrona zniżek nie gwarantuje, że składka na OC i AC będzie niższa lub taka sama w kolejnym roku. Ceny ubezpieczeń zależą od wielu czynników, więc składka nie jest stała. Można być jednak pewnym, że gdyby postawić obok siebie dwie osoby w identycznej sytuacji, które spowodowały kolizję, a tylko jedna miała ochronę zniżek, to właśnie ten człowiek zapłaci mniej za ubezpieczenie w tej samej firmie.