Nie każdy zdaje sobie sprawę, że cena polisy OC w dużej mierze zależy od odpowiedzi na zadawane przez pracownika firmy ubezpieczeniowej pytania. Oczywiście bardzo istotne jest miejsce zamieszkania i rodzaj auta. Poniżej wymieniamy tylko część czynników, które najczęściej są brane pod uwagę przy wycenie składki. Należypamiętać, że każdy ubezpieczyciel może poszerzać taką listę zgodnie z własną wolą.

Kryteria zależne od właściciela

1. Wiek: im młodszy jest właściciel auta, tym składka będzie wyższa. Według statystyk osoby do 25. roku życia powodują najwięcej wypadków, dlatego ubezpieczyciele stosują w stosunku do nich dodatkowe zwyżki.2. Doświadczenie: oprócz wieku liczy się też doświadczenie za kierownicą. Osoby z długim stażem są mniej ryzykownymi klientami dla towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego płacą mniej.

3. Miejsce zamieszkania: towarzystwa ubezpieczeniowe uzależniają ryzyko wystąpienia stłuczki od tego, gdzie zarejestrowano auto. Po prostu w dużych aglomeracjach panuje większe natężenie ruchu, a co za tym idzie – częściej dochodzi do kolizji drogowych. Stawki są zatem wyższe niż w rejonach wiejskich, w których odsetek kolizji zwykle jest o wiele niższy.

4. Historia ubezpieczeniowa: na niższą składkę mogą liczyć osoby, które mają udokumentowaną bezszkodową przeszłość ubezpieczeniową (były już wcześniej właścicielem lub współwłaścicielem auta). Zwykle do zdobycia maksymalnych zniżek (60 proc.) potrzeba od 6 do 8 lat bezszkodowej historii.

5. Zawód: niektóre towarzystwa dają preferencyjne warunki wybranym grupom zawodowym. Najczęściej na zniżki mogą liczyć: lekarze, prawnicy i rolnicy. Kryteria takie nie są stosowane przez wszystkie firmy.

6. Kim będą inni użytkownicy auta: firmy ubezpieczeniowe interesuje także to, kto oprócz właściciela będzie jeździł ubezpieczonym autem. Jeśli będą to osoby poniżej 25., a czasem 26. roku życia, składka z pewnością wzrośnie.

7. Niestandardowe kryteria: czasami firmy uzależniają wysokość składki od dość nietypowych czynników, np. stanu cywilnego właścicieli auta czy wieku posiadanych dzieci.

Co wpływa na cenę składki OC? Foto: Auto Świat
Co wpływa na cenę składki OC?

Ceny w tabeli zostały wyliczone dla: 40-letniego kierowcy, który posiada prawo jazdy od 15 lat, a polisę OC od 7 lat (bezszkodowa historia). Auto: Skoda Fabia II 1.4/60 KM

Kryteria zależne od rodzaju pojazdu

1. Pojemność silnika: firmy ubezpieczeniowe nie ufają właścicielom szybkich aut – im wyższe pojemność i moc silnika, tym droższe ubezpieczenie.

2. Roczny przebieg: w ankietach sporządzanych przy kalkulacji składki niemal zawsze pojawia się pytanie o przebieg roczny – im wyższy, tym będzie drożej.

3. Przeznaczenie pojazdu: wyższe stawki obowiązują dla samochodów zarejestrowanych na firmę.

4. Wiek auta: ubezpieczyciele zawsze pytają o dane pojazdu, w tym także o wiek samochodu. Właściciele starszych aut zwykle mogą liczyć się z wyższą składką, ale nie jest to regułą we wszystkich firmach.

5. Marka pojazdu: ubezpieczyciele analizują szkodowość również w odniesieniu do marki pojazdu. Wyższe stawki obowiązują modele producenta aut sportowych.

6. Kolor pojazdu: to nie żart, ale z pewnością ciekawostka. Jedna z firm stwierdziła, że auta o jaskrawych kolorach stanowią większe zagrożenie na drodze.