• Kierowcy, który w ciągu dwóch lat popełni drugie podobne wykroczenie, grozi "podwójny" mandat
  • Zagrożenie mandatem w podwójnej wysokości dotyczy określonego katalogu wykroczeń
  • Większość "podwójnych" mandatów dotyczy poważnych wykroczeń, które wiążą się z istotnym zagrożeniem na drodze. Jednak są wyjątki
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Specjalne kary dla "drogowych recydywistów" wprowadził nowy przepis Kodeksu Wykroczeń, który wprowadzono na początku 2022 roku, jednak w punkcie dotyczącym grzywien w podwójnej wysokości obowiązuje dopiero od 17 września 2022. Choć od tego czasu minął niemal rok, nadal wielu kierowców nie wie, o co w tym chodzi. Cały przepis brzmi:

Jeśli chodzi o ustawowo określoną dolną granicę kary, większość wykroczeń, które kryją się pod wymienionymi w przepisie artykułami, ma przypisaną "dolną granicę zagrożenia", która – w zależności od wykroczenia – wynosi od 800 zł do 2 tys. zł. W przypadku karania "drogowego recydywisty" kwoty te ulegają podwojeniu, a zatem mandat wynosi nie mniej niż 1600-4000 zł. Mówimy zarówno o niebezpiecznych wykroczeniach przeciwko pieszym, jak i wykroczeniach... niemal formalnych, które są popełniane powszechnie, a kierowcy robią to nieświadomie, bo i zagrożenie, które się z nimi wiąże, jest znikome.

Za co grożą "podwójne" mandaty?

Kary przewidziane w Kodeksie wykroczeń za wykroczenia objęte instytucją "recydywy" zostały przepisane wprost do taryfikatora mandatów. A oto pełna lista (zwykłą czcionką podana jest standardowa wysokość mandatu, pogrubioną – przeznaczona dla "recydywistów"):