• Prawo jazdy na motor na kategorię A można uzyskać po skończeniu 24 lat. Wyjątkiem jest wcześniejsze posiadanie kategorii A2.
  • W kategoriach prawa jazdy na motor A1 i A2 ważny jest też stosunek mocy do masy pojazdu.
  • Pierwsze legalne jazdy jednośladem można odbyć po ukończeniu 14 lat i zdaniu egzaminu na kategorię AM.

Prawo jazdy na motor - kategoria AM

Od 2013 roku przestała funkcjonować karta motorowerowa. Masz ukończone 14 lat? Wystarczy zapisać się na kurs i zdać egzamin na prawo jazdy kategorii AM. Prawo jazdy na motor kat. AM dopuszcza możliwość poruszania się po drogach publicznych jednośladem, którego prędkość maksymalna nie przekracza 45 km/h a pojemność silnika 50 ccm.

Prawo jazdy na motor - kategoria A1

Skończyłeś 16 lat? To granica wieku, po przekroczeniu której masz szasnę zdobyć prawo jazdy kat A1. Do czego uprawnia Kategoria A1? Do legalnego poruszania się po drogach publicznych motocyklami i skuterami, których pojemność skokowa nie przekracza 125 ccm, a moc silnika 15 KM czyli 11kW. Ważny jest także stosunek mocy do masy własnej pojazdu; nie może przekraczać 0,1 kW/kg.

Prawo jazdy na motor - kategoria A2

Pełnoletność, czyli formalnie 18 lat to warunek konieczny na przystąpienie do prawa jazdy na motor na kategorię A2. Jakie pojazdy ją spełniają? Moc nie może przekraczać 47,59 KM, czyli 35 kW. Podobnie, jak w przypadku A1, ważny jest też stosunek mocy do masy, nieprzekraczający 0,2 kW/kg. Ale w przypadku kategorii A2 posiadający uprawnienia ma pewien bonus; do egzaminu na kategorię A może podchodzić wcześniej, czyli po 2 latach od uzyskania uprawnień na A2. Przy sprzyjających okolicznościach będzie to 20 lat.

Prawo jazdy na motor - kategoria A

Aby uzyskać uprawnienia do poruszania się dowolnym jednośladem, czyli kategorię A prawa jazdy, musisz mieć skończone 24 lata. Wyjątkiem są osoby posiadające kategorię A2 od dwóch lat. Wówczas granica wieku przesunie się niżej, a w sprzyjających warunkach będzie to 20 lat.