• Zdawalność egzaminów na prawo jazdy w Polsce to około 40 proc., a w Czechach ponad 90 proc.
  • Pojawiły się firmy, które oferują pomoc w zorganizowaniu egzaminu w Czechach, choć zazwyczaj trudno jest podejść do niego legalnie
  • Wiele komentarzy w mediach społecznościowych pod jedną z takich firm twierdzi, że jest to oszustwo, a niektórzy grożą nawet pozwami zbiorowymi
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Wiele osób obawia się egzaminu lub nie może go zdać, więc poszukuje łatwiejszych alternatyw, aby w końcu uzyskać upragnione prawo jazdy. Jedną z opcji jest wyjazd gdzieś, gdzie będzie łatwiej zdać egzamin. Tak często robią osoby zdające w dużych miastach. Po kilku nieudanych próbach decydują się na spróbowanie w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma skomplikowanych skrzyżowań i dużego ruchu.

Egzamin na prawo jazdy w Czechach?

Innym wyjściem wydaje się wyjazd do Czech. Są firmy, które proponują zdanie prawa jazdy u naszych południowych sąsiadów, ponieważ o ile w Polsce zdawalność egzaminów wynosi około 40 proc., tak w Czechach to ponad 90 proc.! Tak duży procent zdających kusi Polaków, aby wyjechać na “krótkie wakacje” na południe, gdzie przy okazji zdadzą egzamin na prawo jazdy.

Ponadto Czechy jako państwo członkowskie Unii Europejskiej wydaje prawo jazdy, które jest ważne w całej wspólnocie. Oznacza to, że osoba, która zdała tam egzamin i otrzymała dokument, musi po powrocie do Polski zdać jedynie "teorię" i będzie mogła wymienić czeskie "prawko" na polskie. Wydaje się, że wszystko jest w porządku, choć jest jeszcze jeden nie taki mały szkopuł.

Egzamin na prawo jazdy w Czechach: nie podejdziesz bez tymczasowego pobytu

Podejście do egzaminu możliwe jest jedynie, kiedy kursant posiada zaświadczenie o stałym lub czasowym pobycie w Czechach, a także przedstawi dokumenty dotyczące pobytu tymczasowego przez co najmniej 185 dni w roku kalendarzowym. Ten zapis dyskwalifikuje więc krótkie wycieczki do Czech tylko po to, aby zdać egzamin na prawo jazdy.

W teorii można organizować wyjazdy na zdawanie egzaminu na prawo jazdy, jednak chętna osoba musiałaby żyć tam przynajmniej przez pół roku, a raczej nikt nie będzie na to chętny. Innym sposobem na ominięcie prawa jest podrobienie takich dokumentów, jednak jest to przestępstwo zarówno w Czechach, jak i w Polsce zagrożone karą więzienia.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Egzamin na prawo jazdy w Czechach: to może być oszustwo!

Ponadto na jednej ze stron internetowych, która organizuje zdawanie “prawka” w Czechach, na samym końcu można przeczytać, że oferta kierowana jest do osób, które mają lub są w stanie zorganizować sobie tymczasowy meldunek. Komentarze w mediach społecznościowych tej samej firmy pełne są informacji o tym, że zostali oszukani i zgłaszają sprawę na policję.

Poszukując informacji o prawie jazdy w Czechach, natknąłem się także na ofertę “kolekcjonerskiego prawa jazdy z Czech”. Oczywiście oficjalnie taki dokument jest przeznaczony do postawienia w gablocie, ale raczej niewielu rzeczywiście w tym celu kupuje takie “prawko”. Posługiwanie się takim kolekcjonerskim prawem jazdy jest nielegalne i w praktyce już przy pierwszej kontroli policja niemal na pewno odkryje, że mimo posiadania blankietu, osoba kierująca nie ma uprawnień.

Nie ma więc prostego sposobu na obejście prawa, więc trzeba zdać egzamin u siebie. Jedynym ułatwieniem może być zdawanie w innym mieście, gdzie ruch jest mniejszy, choć nie jest to dobra droga do nauki jazdy.

Ładowanie formularza...