• Miękki dowód można jednorazowo przedłużyć
  • Jazda z nieważnym czasowym pozwoleniem może skutkować odholowaniem samochodu
  • Status odbioru "twardego" dowodu można sprawdzić przez internet

Mam miękki dowód. Co się stanie, jeśli upłynie termin jego ważności i zostanę skontrolowany przez policję? Użytkowanie pojazdu z nieważnym pozwoleniem czasowym traktowane jest jak jazda samochodem, który nie został dopuszczony do ruchu. Grozi za to mandat karny w wysokości od 20 do 500 zł. Ponieważ wykroczenie jest poważne, trzeba liczyć się z karą 500 zł. Ponadto policjant ma obowiązek uniemożliwić dalszą podróż takim pojazdem.

Czy można jeździć na miękkim dowodzie?

Jeżeli kontrola przeprowadzana jest w mieście, prawdopodobnie trzeba będzie zostawić auto na najbliższym parkingu. Zanim samochód ponownie wyjedzie na ulicę, koniecznie trzeba odebrać z wydziału komunikacji dowód rejestracyjny. Jeśli policja zatrzyma kierowcę w miejscu, gdzie nie ma możliwości bezpiecznego pozostawienia samochodu, funkcjonariusze mogą zlecić odholowanie go na parking strzeżony na koszt właściciela. Maksymalna wysokość stawki za usunięcie auta o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t wynosi 440 zł i 33 zł za dobę przechowywania.

Czy na miękkim dowodzie mogę jechać za granicę?

Wyjeżdżam na urlop, ale auto ma jeszcze „miękki” dowód rejestracyjny. Powrót przypada 2 dni po upływie ważności dokumentu. Jak się w tej sytuacji zachować i czy policja może zatrzymać mój samochód?

Policja zabezpieczy pojazd, jeśli okaże się, że termin ważności pozwolenia czasowego upłynął. Dlatego lepiej nie wybierać się w podróż tym samochodem. Rozwiązaniem może być uprzedzenie pracownika urzędu o tym, że termin ważności pozwolenia upłynie podczas urlopowego wyjazdu. Chociaż „miękki” dowód wydawany jest na 30 dni, można jednorazowo przedłużyć okres ważności o 14 dni. W tym celu trzeba złożyć podanie i uzasadnić swoją prośbę.

Często „twardy” dowód rejestracyjny jest gotowy do odebrania na długo przed końcem terminu ważności pozwolenia czasowego. Status sprawy można w każdej chwili sprawdzić na stronie internetowej www.pojazd.pwpw.pl.

Kupno samochodu z miękkim dowodem rejestracyjnym

Kupiłem auto z „miękkim” dowodem rejestracyjnym od osoby, która też kupiła je z pozwoleniem czasowym. Nie mamy kontaktu z pierwszym właścicielem. Co teraz?

Nie należy sprzedawać pojazdu z „miękkim” dowodem, bo proces rejestracji nie został zakończony. Najprostszym rozwiązaniem jest dotarcie do poprzedniego właściciela, który będzie mógł odebrać dowód rejestracyjny. Jeśli to niemożliwe, trzeba zgłosić się do urzędu, który wydał pozwolenie czasowe. Po wyjaśnieniu sytuacji urząd prawdopodobnie anuluje aktualną rejestrację i zacznie procedurę od początku. Trzeba uzbroić się w cierpliwość. Załatwienie formalności może trwać kilka tygodni.