Średnia cena polisy OC w Polsce wynosi 370 zł rocznie. To jedno z najtańszych ubezpieczeń w Europie. Co istotne, dzięki wpłaceniu takiej kwoty ubezpieczony otrzymuje ogromną ochronę. W przypadku szkody rzeczowej suma ubezpieczenia sięga nawet miliona euro, a osobowej – ponad 5 mln euro.

W ostatnim roku średnia wartość szkody rzeczowej wzrosła o 40%. Wynika to z tego, że towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw klientom i między innymi nie stosują amortyzacji części zamiennych w przypadku starszych pojazdów czy refundują zakup części oryginalnych, a każdy, kto potrzebuje, dostaje pojazd zastępczy. Dlatego stawki OC na pewno wzrosną” – zaznacza w wywiadzie z serwisem infoWire.pl Andrzej Jarczyk, prezes firmy Uniqa Polska. O ile? Trudno w tej chwili powiedzieć. Prognozuje się, że w 2016 r. będzie to podwyżka od 20 do 30%, a może nawet więcej. W niektórych miastach ceny ubezpieczeń już wzrosły i to dość znacznie.

„Posiadanie polisy OC jest istotne, bo jeżeli jej nie mamy, a coś się zdarzy, sami, z własnych środków, będziemy pokrywać koszty naprawy pojazdu czy płacić za leczenie i ewentualną rentę poszkodowanej osoby” – zauważa rozmówca. Mamy wiele przykładów, które pokazują, że te kwoty sięgają nawet miliona złotych.

Od nowego roku wzrosły także stawki kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. W przypadku samochodów osobowych kara wynosi 3 700 zł, a jeśli chodzi o samochody ciężarowe i autobusy – 5 550 zł.