Auto Świat Porady Prawo Zajrzyj do rubryki F2 w dowodzie rejestracyjnym. Od tego wpisu zależy mandat za parkowanie

Zajrzyj do rubryki F2 w dowodzie rejestracyjnym. Od tego wpisu zależy mandat za parkowanie

Minibusy, duże SUV-y, terenówki – wiele tych aut nie ma prawa wjeżdżać na chodnik choćby jednym kołem. Oczywiście, rodzaj nadwozia nie ma znaczenia – liczą się dane pojazdu umieszczone w dowodzie rejestracyjnym. Konkretnie, chodzi o dopuszczalną masę całkowitą.

Nie każde auto ma prawo parkować na chodniku – zdjęcie ilustracyjne
Auto Świat
Nie każde auto ma prawo parkować na chodniku – zdjęcie ilustracyjne
  • Jest coraz więcej samochodów, którymi nie wolno parkować na chodniku. To dlatego, że auta są coraz cięższe
  • Przepisy nie pozostawiają wątpliwości: prawo do parkowania na drodze dla pieszych zależy od dopuszczalnej masy całkowitej samochodu
  • Dane, które przesądzają o prawie do wjazdu na chodnik, umieszczone są w dowodzie rejestracyjnym. Szczególną uwagę powinni na to zwrócić właściciele dużych SUV-ów i wanów – zwłaszcza z napędem hybrydowym i elektrycznym

Przepisy nie różnicują prawa do wjazdu na chodnik w zależności od napędu samochodu. Czy auto ma napęd spalinowy, czy też zelektryfikowany, granicą jest 2500 kg dopuszczalnej masy całkowitej. Oznacza to jednocześnie, że realna masa samochodu ma drugorzędne znaczenie: jeśli dmc (czyli maksymalna masa pojazdu wraz z pasażerami i ładunkiem) przekracza 2500 kg, nie wolno wjechać na chodnik (obecnie przepisy mówią o "drodze dla pieszych") nawet jednym kołem.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Parkowanie na chodniku: zajrzyj do dowodu rejestracyjnego – tam znajdziesz dmc swojego auta

Informacja o dmc samochodu znajduje się w rubryce F2 dowodu rejestracyjnego. Producenci aut dobrze wiedzą, że wysokie dmc w różnych krajach ma różne konsekwencje (np. w Paryżu oznacza to horrendalne stawki za parkowanie) i starają się nie przekraczać pewnych wartości, niemniej w przypadku wielu aut nie jest to możliwe. cały przepis brzmi tak:

Art. 47. 1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:

1) na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;

2) szerokość chodnika jest nie mniejsza niż 1,5 m i nie utrudni ruchu pieszych;

3) pojazd umieszczony przednią osią na drodze dla pieszych nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 1 i 2, zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub wózka rowerowego. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na drodze dla pieszych tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

Parkowanie na chodniku – z polskiego na nasze

Z powyższego, dość zawiłego przepisu wynika, iż:

  • jeśli dmc samochodu jest wyższe niż 2500 kg, na chodnik (drogę dla pieszych) nie wolno wjechać choćby jednym kołem bez względu na to, czy zarejestrowany jest jako osobowy, ciężarowy lub inny
  • jeśli samochód osobowy ma dmc niższe niż 2500 kg, wolno nim wjeżdżać na chodnik kołami przedniej osi, kołami jednego boku albo czterema kołami – o ile nie zabraniają tego znaki drogowe i pozostawiamy odpowiednio dużo przestrzeni dla pieszych
  • jeśli samochód nie jest zarejestrowany jako osobowy (ale np. jako ciężarowy), nie wolno nim wjeżdżać na chodnik czterema kołami bez względu na masę, ale tylko kołami przedniej osi lub jednego boku – wyjątek dotyczy miejsc na drodze dla pieszych przeznaczonych do zatrzymania i postoju, gdzie wolno wjechać czterema kołami. Oczywiście zawsze obowiązuje limit wagowy – gdy dmc pojazdu jest wyższe niż 2500 kg, nie wolno nim wjeżdżać na drogę dla pieszych.

Uwaga: służby wiedzą, jakie dmc ma twój samochód. I wlepiają mandaty

Warto wiedzieć, że brak obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego nie stanowi problemu np. dla policjantów w sprawdzeniu, jakie dmc ma nasz pojazd. Wystarczy, że funkcjonariusz wpisze do systemu numer rejestracyjny auta, by dowiedział się wszystkiego. Ma się rozumieć, nikt nie będzie sprawdzać, jakie dmc ma małe albo średnie auto, które swoim rozmiarem nie zwraca na siebie uwagi. Jednak widok dużego samochodu zaparkowanego na chodniku może skłonić policjanta czy strażnika miejskiego do sprawdzenia, jaka jest dopuszczalna masa całkowita pojazdu. Wówczas możemy po powrocie zastać zaproszenie do złożenia wyjaśnień, a nawet blokadę założoną na koło.

Jeśli chodzi o mandat, jaki grozi za nieuprawnione parkowanie na chodniku, to jest on dość niski, jednak towarzyszy mu też kara punktowa:

Naruszenie warunków dopuszczalności zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku – 100 zł

Dodatkowo kierowca ukarany mandatem za nieuprawnione parkowanie na chodniku każdorazowo dostaje jeden punkt karny.

Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków