Auto Świat Porady Ranking dekoderów VIN – jaki dekoder VIN wybrać do sprawdzenia historii pojazdu?

Ranking dekoderów VIN – jaki dekoder VIN wybrać do sprawdzenia historii pojazdu?

Artykuł sponsorowany
AutoISO

Ranking dekoderów VIN pomoże znaleźć najlepsze narzędzie do weryfikacji historii pojazdu. To istotne, ponieważ zakup samochodu używanego wciąż jest nie lada wyzwaniem.

foto
AutoISO
foto

Niestety, park maszynowy w Polsce jest dość wiekowy. Jak wskazuje organizacja ACEA w raporcie "Vehicles in use. Europe 2023", średni wiek auta w Polsce wynosi 14,5 roku. Jednak duże zagrożenie zachodzi również podczas importu auta z zagranicy. Nie jest tajemnicą, że często są to samochody powypadkowe oraz ze sfałszowanym licznikiem przebiegu. W weryfikacji takich informacji pomaga dekoder numeru nadwozia. Żeby otrzymać najszersze i najrzetelniejsze informacje, warto wiedzieć, jaki dekoder VIN wybrać.

Czym jest numer VIN?

Zanim przedstawimy ranking dekoderów VIN, w pierwszej kolejności musimy wyjaśnić, czym jest numer VIN. Otóż VIN (ang. Vehicle Identification Number) to 17-znakowy kod nadawany przez producenta w celu identyfikacji pojazdu. Numery VIN nadaje się autom od 1981 roku. Każdy numer VIN dzieli się na trzy sekcje – WMI, VDS i VIS:

● WMI – trzy pierwsze znaki opisujące światowy symbol producenta.

● VDS – zwykle pięć lub sześć kolejnych znaków z zakodowanymi cechami charakterystycznymi konkretnego modelu.

● VIS – najczęściej osiem ostatnich znaków określających rok i miejsce produkcji, numer serii pojazdu, wyposażenie, silnik, rodzaj napędu czy wyposażenie.

Najczęściej numer VIN znaleźć można na tabliczce znamionowej na podszybiu po stronie kierowcy. Numeru szukać można także na etykiecie na słupku bocznym po stronie kierowcy czy na komorze silnika. Numer VIN znajduje się też w polu E dowodu rejestracyjnego (numer na nadwoziu i w dowodzie rejestracyjnym muszą się ze sobą zgadzać).

Dlaczego warto znać numer VIN auta?

Znajomość numeru VIN pomoże w znalezieniu części zamiennych do samochodu. Obecnie liczne serwisy oferują wyszukiwanie części właśnie po numerze VIN, co gwarantuje zgodność z egzemplarzem.

Jednak przede wszystkim numer nadwozia pozwala skorzystać z dekodera VIN bezcennego w procesie weryfikacji auta z rynku wtórnego. Znajomość numeru pozwala poznać kluczowe dane techniczne i informacje o pojeździe nawet sprzed ekranu komputera czy telefonu. W ten sposób potencjalny nabywca oszczędza czas i środki niezbędne do dojechania i sprawdzenia pojazdu na miejscu u sprzedawcy.

Obecnie sprzedawcy coraz częściej umieszczają numer VIN w ogłoszeniu. Jeżeli takiej informacji brakuje, należy poprosić o numer VIN. Jeżeli sprzedawca odmawia podana numeru nadwozia, najprawdopodobniej ma coś do ukrycia i nie chce dzielić się faktami z przeszłości, które nie są dla niego przychylne i nie zostały ujęte w ogłoszeniu.

Sprawdzenie numeru i skorzystanie z dekodera VIN daje wgląd w kluczowe informacje o pojeździe. Wygenerowane raporty wskazują m.in.:

● czy pojazd nie jest powypadkowy;

● czy pojazd nie pochodzi z przestępstwa kradzieży;

● czy dla pojazdu ogłoszono akcje serwisowe;

● czy pojazd nie ma sfałszowanego licznika przebiegu;

● dane techniczne i fabryczne wyposażenie pojazdu.

To wszystko pozwala ustalić, czy informacje znajdujące się w ogłoszeniu lub przekazywane przez sprzedawcę są zgodne ze stanem faktycznym. Wybierając dobry dekoder VIN gwarantujący informacje z rzetelnych źródeł, potencjalny nabywca może odstąpić od zakupu feralnego auta lub przynajmniej negocjować cenę samochodu.

Jaki dekoder VIN wybrać?

W wyborze najlepszego dekodera VIN pomogą opinie i oceny użytkowników. Zasadne jest skorzystanie z rankingu dekoderów VIN. To zestawienia klasyfikujące dekodery VIN na podstawie określonych czynników:

● Zakres i jakość informacji – im więcej informacji w raporcie, tym lepiej. O ile dane techniczne, rok produkcji i typ paliwa to informacje dostępne we wszystkich dekoderach, o tyle nie musi tak być w przypadku historii wypadkowej, napraw, przeglądów, liczby właścicieli, zdjęć samochodu, przebiegu, weryfikacji w bazach kradzieżowych, ogłoszonych akcji serwisowych czy fabrycznego wyposażenia.

● Źródła danych – najlepsze dekodery VIN korzystają ze źródeł polskich i zagranicznych. Informacje są pozyskiwane od agencji rządowych, organizacji non-profit, partnerów branżowych, firm ubezpieczeniowych, serwisów samochodowych i danych dostępnych publicznie.

● Użyteczność i funkcjonalność – dobry dekoder VIN jest narzędziem łatwym w obsłudze z przejrzystym interfejsem. Żeby otrzymać informacje i dostęp do raportów, wystarczy wpisać numer VIN w odpowiednie pole. Wybrane narzędzia dają też możliwość weryfikacji po numerze rejestracyjnym.

● Cena i dostępność raportów – raporty występują w formie bezpłatnej i płatnej. Darmowe narzędzia często nie zawierają kluczowych informacji, poza tym mogą zawierać błędy. Lepszym wyborem są płatne wersje w cenie kilkudziesięciu złotych za raport. Poszczególne firmy oferują promocje na kolejne raporty. To ukłon w stronę kierowców, którzy chcą dokonać wyboru pośród kilku wyselekcjonowanych samochodów. Dekoder VIN powinien działać na komputerze oraz urządzeniu mobilnym, żeby móc skorzystać z narzędzia w dowolnym momencie. Standardem jest też możliwość pobrania raportu, najlepiej w formacie PDF.

Ranking dekoderów VIN – najlepsze dekodery VIN

W kategorii dekoderów VIN rozróżnia się narzędzia darmowe i płatne. Poszczególne dekodery oferują inny zakres informacji oraz danych pochodzących z węższej lub szerszej bazy źródeł. Różnice dotyczą także funkcjonalności i użyteczności. Jeżeli prześledzić raporty VIN pod kątem ilości i jakości informacji w stosunku do ceny, dwa pierwsze miejsca zajmują dekodery Vin-info.pl oraz Autobaza. Oba dekodery cieszą się również pochlebnymi opiniami ze strony użytkowników, Dlatego poniżej prezentujemy szerszy opis obu narzędzi.

Vin-info.pl

Dekoder VIN Info to prawdziwy nestor w tej kategorii narzędzi. To najprawdopodobniej pierwszy serwis oferujący weryfikację samochodu na podstawie numeru VIN. Serwis pozyskuje informacje z ponad 200 różnych źródeł z Polski i z zagranicy (m.in. Departament Sprawiedliwości USA, Europejska Agencja Środowiska).

Użytkownik weryfikujący samochód z rynku wtórnego ma możliwość pobrania nawet darmowego raportu. Oczywiście wówczas otrzymuje dostęp wyłącznie do podstawowych informacji dotyczących marki, modelu czy roku produkcji. Płatne raporty to już szereg istotnych informacji, które mogą być kluczowe dla zakupu auta lub rezygnacji z transakcji. Dla potencjalnego nabywcy znaczenie mają m.in. odnotowane szkody i kolizje wskazujące na wypadową historię, czy dane dotyczące przebiegu ukazujące możliwe fałszerstwa w zakresie cofania licznika. Raport zawiera też dane techniczne, fabryczne wyposażenie czy typowe usterki. Auto jest również weryfikowane w bazach pojazdów kradzionych. Widoczne są także archiwalne zdjęcia samochodu (np. z poprzednich aukcji).

Raport VIN można pobrać w formacie PDF. Cena jest różna w zależności od zakresu dostępnych informacji. Dodatkową korzyścią jest możliwość zakupu innych raportów (np. Wycena wartości pojazdu, Weryfikacja zastawu sądowego). Serwis oferuje też promocje na kolejne raporty. Płatności można dokonać na wiele sposobów (m.in. BLIK, szybki przelew, Gogle Pay, karta płatnicza, PayPal). Wartością dodaną jest też duża przejrzystość i czytelny interfejs.

Autobaza

W opinii użytkowników dekoder VIN Autobazy jest jednym z najlepszych narzędzi na rynku. Strona pozyskuje informacje z licznych źródeł, dlatego dane w raporcie są naprawdę obszerne, np.:

● dane techniczne,

● fabryczne wyposażenie,

● chronologiczna historia,

● informacje o szkodach i kolizjach,

● wezwania serwisowe producenta,

● archiwalne zdjęcia,

● sprawdzenie w bazach pojazdów kradzionych.

Same raporty można wygenerować z wykorzystaniem numeru VIN lub numeru rejestracyjnego. To wartość dodana, przydatna na przykład przy zauważeniu auta przeznaczonego na sprzedaż na ulicy.

Autobaza generuje raporty dla samochodów z Polski, ale też aut zagranicznych (np. Holandia, Belgia, USA, Wielka Brytania). Raporty są tworzone na podstawie systemu ekspertowego AutoISO. Cena raportu zależy od konkretnego egzemplarza. Dodatkowo użytkownik ma dostęp do raportów uzupełniających (np. Wycena wartości pojazdu, Archiwalna Inspekcja Pojazdu, Weryfikacja zastawu sądowego). Przy weryfikacji kilku pojazdów klienci docenią rabaty na kolejne raporty. Płatność można zrealizować poprzez szybki przelew internetowy, płatności mobilne BLIK, Google Pay, PayPal oraz oczywiście kartą kredytową.

VIN Decoder

Z serwisem Autobaza powiązany jest bezpłatny VIN Decoder. To narzędzie dające wgląd w podstawowe informacje o pojeździe (m.in. marka, model, rok produkcji, typ paliwa, pojemność i moc, moc silnika, skrzynia biegów, kolor, wyposażenie). Brakuje natomiast informacji o historii wypadków, naprawach, przeglądach, przebiegu czy zdjęć samochodu. Dekoder pobiera dane z ponad 40 krajów i ma w bazie kilka miliardów rekordów.

Oczywiście nie są to wszystkie dekodery numeru VIN. Oprócz dwóch powyższych serwisów na dalszych miejscach rankingu dekoderów VIN znajdują się carVertical, Carfax, Automo.pl, EpicVin czy Autocentrum. Każdy dekoder VIN ukazuje bardziej lub mniej dokładne informacje o przebiegu, naprawach, wypadkach, przeglądach, poprzednich właścicielach czy fabrycznym wyposażeniu.

Czy warto skorzystać z dekodera VIN?

Bez wątpienia skorzystanie z dekodera VIN i sprawdzenie historii pojazdu powinno być pierwszym etapem weryfikacji samochodu nabywanego na rynku wtórnym. Zwłaszcza że cały proces jest szybki i prosty, ponieważ raport pobrać można na komputer lub telefon. W ten sposób uda się pozyskać informacje o wypadkowej historii, rzeczywistym przebiegu, fabrycznym wyposażeniu czy legalności pochodzenia. To informacje, które mogą być kluczowe dla decyzji zakupowej – zakupu, rezygnacji lub negocjacji ceny pojazdu.

Sprawdzenie VIN pozwala oszczędzić czas oraz pieniądze. Natomiast dla gwarancji pozyskania najszerszych i najdokładniejszych informacji należy korzystać z najlepszych dekoderów o największym zakresie danych pochodzących z rzetelnych źródeł. Najlepiej wykorzystać ranking dekoderów VIN i wybrać jeden lub kilka dekoderów znajdujących się w zestawieniu, na przykład zajmujące dwa pierwsze miejsca dekodery Vin-info.pl i Autobaza. Oczywiście nie zwalnia to potencjalnego nabywcy od sprawdzenia pojazdu na późniejszym etapie z mechanikiem czy w warsztacie. Niedoskonałości auta ukazać może też jazda próbna.

Artykuł sponsorowany
AutoISO