Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Porady > Jak można bezpiecznie oszczędzać na częściach zamiennych do auta?

Jak można bezpiecznie oszczędzać na częściach zamiennych do auta?

Materiał reklamowy na zlecenie marki
OTOMOTO

Na bezpieczne i jakościowe części do samochodu nie trzeba wydawać majątku. Przynajmniej nie zawsze. Zazwyczaj — przy odrobinie wysiłku — da się kupić je niedrogo, w dodatku zachowując możliwie najwyższe standardy. Podpowiadamy, jak to zrobić.

W ramach Akademii Części OTOMOTO razem z mechanikiem Markiem Mozgą podpowiadamy, jak nie wydawać majątku na części zamienne.
W ramach Akademii Części OTOMOTO razem z mechanikiem Markiem Mozgą podpowiadamy, jak nie wydawać majątku na części zamienne.Źródło: istock
  • Nowe oryginalne części zamienne to zazwyczaj najdroższa opcja naprawy samochodu
  • Zamienniki oryginalnych części są dużo tańsze, jednak w ostatecznym rachunku oszczędności wcale nie muszą być duże
  • Często optymalną opcją są części używane
  • Wyjaśniamy, jakie części używane warto i można montować w aucie, gdzie można je kupić i na co przy tym zwrócić uwagę
  • Porady dotyczące wyboru części można znaleźć w Akademii Części OTOMOTO 

Jeżeli ma być ekonomicznie, to zazwyczaj opcja kupna zestawu części zamiennych w autoryzowanym serwisie nie wchodzi w grę. Zwłaszcza jeśli musimy naprawić auto po kolizji, wtedy lista niezbędnych części bywa bardzo długa, a potencjalny rachunek za dobre podzespoły może nie tylko przekroczyć nasz budżet, lecz nawet wartość samochodu.

Jedno z rozwiązań to kupno tanich zamienników części produkowanych w różnych miejscach świata, mogących zastąpić oryginalne części. Ale czy jest to rozwiązanie opłacalne, bezpieczne i naprawdę tanie?

Tanie zamienniki to nie zawsze rozsądny wybór

Zamienniki, czyli części, które można zamontować w samochodzie zamiast elementów oryginalnych, produkowane są w różnych fabrykach przez różnych producentów i w bardzo różnych standardach. Owszem, na rynku są dostępne jakościowe zamienniki, niektóre produkowane są w tych samych fabrykach co oryginały i mają bardzo zbliżoną jakość do tych części, które w naszym samochodzie zamontował producent. Takie zamienniki bywają nieco tańsze od elementów noszących logo marki pojazdu oferowanych w autoryzowanych serwisach, ale za wysoką jakością idzie w parze odpowiednia wycena elementów. To wyższa półka.

Tzw. tanie zamienniki mają w zdecydowanej większości jakość niższą niż części oryginalne: gorzej pasują, gorzej działają, gorzej wyglądają i są mniej trwałe. Wybierając tani błotnik — będący nowym zamiennikiem, trzeba się liczyć z koniecznością jego wcześniejszego dopasowania, skorygowania jego kształtu, a często także wykonania dodatkowych otworów, niezbędnych do zamontowania elementu w pojeździe — oczywiście po lakierowaniu całego elementu. To wymaga dodatkowych nakładów pracy, zwiększa cenę usługi, a efekt finalny naprawy i tak może odbiegać od ideału. W konsekwencji auto po naprawie będzie mieć niższą wartość handlową niż po naprawie wykonanej przy użyciu dobrych części.

A może części oryginalne, ale używane?

Jak można bezpiecznie oszczędzać na częściach zamiennych do auta?
Jak można bezpiecznie oszczędzać na częściach zamiennych do auta?Źródło: istock

Biorąc pod uwagę cenę zakupu, rozsądną alternatywą tanich zamienników są części oryginalne, ale używane. W wielu wypadkach jest to opcja optymalna. Czy to bezpieczne? Jeśli kupowanie części używanych ograniczymy do elementów, których stan można ocenić nawet na oko, to zdecydowanie tak. Przykłady "pewniaków" można mnożyć: to np. części karoseryjne. Jeśli kupujemy używane drzwi, błotniki czy klapy i są one w dobrym stanie, można być niemal pewnym, że trwałość takich części będzie większa niż nowych zamienników. To także lampy, zderzaki, wszelkie części ozdobne oraz wyposażenie wnętrza.

Maksymalną oszczędność można uzyskać, gdy na przykład uda nam się kupić używane drzwi czy klapę w odpowiednim kolorze. W takim wypadku, nawet jeśli coś trzeba wypolerować czy podmalować, mechanik, czy lakiernik będzie miał o wiele mniej pracy. Usługa będzie kosztowała mniej, a przy okazji uzyskamy efekt najlepszy z możliwych.

Zamienniki nie zawsze są dostępne

Warto wiedzieć, że w przypadku wielu elementów samochodu poszukiwanie zamienników może okazać się niezwykle trudne. Do oferty najczęściej trafiają te podzespoły i części, które są często kupowane. Rzadko można trafić na zamienniki np. tapicerek czy detali, które są rzadziej potrzebne i trudniej je sprzedać.

Co do części mechanicznych, to również w tym przypadku kupno używanych oryginałów ma sens, o ile tylko są one sprawne i niezużyte. Bardzo wiele podzespołów mechanicznych, takich jak silnik — czyli serce każdego samochodu, projektuje się z założeniem, że mają wytrzymać całe życie pojazdu.

Jeśli psują się, to najczęściej z powodu zaniedbań serwisowych, czasami z powodu nieprzewidzianych zdarzeń, jak np. zalanie albo błędów podczas eksploatacji. W przypadku konieczności wymiany jednego z takich kluczowych, ale też bardzo drogich elementów, montaż używanego alternatora, rozrusznika, turbosprężarki czy nawet całego silnika może okazać się dobrym rozwiązaniem — zarówno praktycznie, jak i finansowo.

Czy wszystkie części używane są bezpieczne?

Jak można bezpiecznie oszczędzać na częściach zamiennych do auta?
Jak można bezpiecznie oszczędzać na częściach zamiennych do auta?Źródło: istock

Są kategorie części, które co do zasady raz zamontowane i używane nie powinny być używane powtórnie. Kupowanie takich używanych części może być ryzykowne. Jest nawet przepis, który wylicza części, których powtórny montaż może zagrażać bezpieczeństwu. Nie jest ich wiele, to głównie części eksploatacyjne, takie jak m.in.: filtry, klocki i inne okładziny hamulcowe, części bezpośrednio odpowiadające za bezpieczeństwo np. poduszki powietrzne czy inne elementy pirotechniczne w samochodzie.

Gdzie można kupić używane części zamienne?

Używane części zamienne można kupić przez Internet, najwygodniej na platformie z szerokim wyborem i wygodną wyszukiwarką, jak w serwisie OTOMOTO lub OLX. Na OTOMOTO.pl w październiku 2024 r. w podkategorii "Części samochodowe" było dostępnych ponad 3,7 mln aktywnych ogłoszeń z używanymi częściami. Na portalu OLX w tej samej podkategorii było ich ponad 4,5 mln w samej tylko zakładce dotyczącej części do aut osobowych. Są też osobne zakładki z częściami do pojazdów ciężarowych, dostawczych, do motocykli, do maszyn rolniczych i innych.

Poszukiwanie wybranego podzespołu wśród milionów części mogłoby zająć nam zbyt wiele czasu, dlatego kupujący na OTOMOTO.pl ma do dyspozycji wyszukiwarkę pozwalającą zawęzić wyniki wyszukiwania. Możemy zatem wyszukiwać części po marce i modelu pojazdu, po numerze części fabrycznej, po numerze zamiennika wszelkie dane, które mamy, mogą okazać się przydatne.

Ale czy znaleziona część będzie pasować? Nie bez znaczenia są zdjęcia zamieszczane przez sprzedających, które w wielu wypadkach pozwalają upewnić się, że znaleźliśmy właśnie taką część, która jest nam potrzebna. Do dyspozycji mamy też możliwość kontaktu ze sprzedającym, co może ułatwić nam zadanie i uchronić nas przed niewłaściwym wyborem. Najlepiej oczywiście skonsultować zakup z zaufanym mechanikiem.

Na co zwrócić uwagę, kupując używane części, aby dobrze trafić?

Podczas dobierania części zamiennych do auta warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  •  Sam rocznik, marka i model samochodu mogą nie wystarczyć; niektóre części, jak na przykład większość modeli reflektorów, występuje w kilku wersjach. W takim wypadku staranne porównanie uszkodzonej części ze zdjęciami zawartymi w ogłoszeniu może rozwiać nasze wątpliwości.
  •  W przypadku części mechanicznych zwróćmy uwagę na zgodność numerów części wytłoczonych na elemencie albo widocznych na fabrycznej naklejce. Jeśli numery się zgadzają, część będzie pasować.
  •  W przypadku bardziej złożonych podzespołów warto skonsultować się z mechanikiem, który upewni nas, czy ta rzecz będzie pasować do naszego samochodu, a także pomoże ocenić, czy jest ona w zadowalającym stanie.
  •  Co do zasady nie kupujmy używanych części eksploatacyjnych (klocki hamulcowe, filtry, świece itp.). Takie części nie będą dobrze współpracować z innymi elementami, nie spełnią swojej funkcji, a mogą narazić nas na niebezpieczeństwo oraz awarie.
  •  Kupując używane części zamienne, zwracajmy uwagę na ich stan: czy są kompletne, czy mają nienaruszone mocowania, czy nie mają widocznych pęknięć i braków. Jeśli widzimy drobne uszkodzenia, skonsultujemy się z mechanikiem, czy będą one dla niego problemem, czy też nie. Zdarza się, że niektóre drobne elementy można przełożyć ze starej części, uzyskując pełnowartościową część w wyjątkowo atrakcyjnej cenie.
Materiał reklamowy na zlecenie marki
OTOMOTO
Powiązane tematy:Akademia Części