Wybierz samochód

Seat Toledo

Ikona samochodu

Seat Toledo to samochód należący do klasy średniej niższej, produkowany przez hiszpańską markę. Auto zadebiutowało w 1991 roku (jako następca Malagi, wspólnie z mniejszą Cordobą) i było pierwszym po przejęciu przez koncern Volkswagena modelem marki, w całości korzystający z podzespołów tejże firmy.

Konstrukcyjnie Toledo bazuje na Golfie II generacji oraz Jetcie. Za design odpowiadał słynny projektant Giorgetto Giugiaro. Stylistyka mocno nawiązywała do mniejszej Ibizy, jednak początkowo dominowały pudełkowate kształty i proste linie.

Dopiero facelifting z 1995 roku przyniósł nieco świeżości, krągłości i dynamiki. Zmienione wtedy zostały światła, zderzaki oraz grill. Wnętrze zostało niemal w całości zaczerpnięte od Volkswagena, a jego przestronność pozwalała na wygodne warunki podróżowania dla 4 pasażerów, a na krótkie trasy, także dla 5. Bagażnik natomiast imponował swoją pojemnością, która wynosiła aż 550 litrów.

Wybór jednostek napędowych był bardzo duży. Wśród benzyniaków, dostępne były silniki o pojemności 1.6, 1.8 lub 2 litrów, które w zależności od roku produkcji generowały od 70 do 150 KM. Jeśli chodzi o diesle, wszystkie miały pojemność 1,9 litra, lecz początkowo były to wolnossące wersje D oraz doładowane TD o mocy kolejno 68 i 75 KM. Przy okazji liftingu zostały zastąpione odpowiednio jednostkami SDI oraz TDI, które rozwijały 64 oraz 90 lub 110 KM. Moc trafiała na przednie koła za pomocą 4-stopniowego automatu lub 5-biegowej skrzyni manualnej.

W 1998 roku pojawiła się II generacja Seata Toledo. Auto zbudowano na płycie podłogowej, z której korzysta m.in. Audi A3 czy Skoda Octavia, dzięki czemu znacznie urosło (10 cm wzdłuż i 8 cm wszerz), a Giugiaro sprawił, iż auto bardzo różniło się stylistycznie od poprzedniego. Toledo zyskało dużo krągłości, lecz też kilka przetłoczeń. Z przodu auto wyróżniało się wąskimi i mocno rozciągniętymi reflektorami.

Dzięki zwiększeniu wymiarów zewnętrznych, skorzystało na tym wnętrze, które stało się bardzo przestronne oraz komfortowe, nawet dla 5 podróżujących. 4-drzwiowy sedan miał też swoją 5-drzwiową odmianę hatchback – nazywała się León.

Najmniejszym benzyniakiem była 1,4-litrowa jednostka wolnossąca o mocy 75 KM. Większe silniki 1.6 oraz 1.8 generowały od 100, do 180 KM w wersji z turbosprężarką. Największym sinikiem była 2,3-litrowa jednostka VR5, początkowo o mocy 150, a od 2000 roku – 170 KM. Jedynym turbodieslem, była pancerna jednostka 1.9 TDI, która mogła generować 90, 110, 130 lub 150 KM.

W 2004 roku Seat zaszokował świat, ponieważ na rynku pojawiła się III generacja Toledo. Nie samo pojawienie się było szokiem, a forma, w jakiej aut występowało. Bowiem z średniej wielkości sedana, stała się 5-drzwiowym MPV. Był to projekt Waltera de Silvy, który połączył sedana z minivanem. Nie wszyscy byli zadowoleni efektem pracy, a wygląd jest kwestią gustu.

Przód oraz bok auta prezentował się najkorzystniej, dzięki dynamicznym liniom i przetłoczeniom, jednak tył z „wyodrębnioną” od szyby, dolną częścią klapy nie wyglądał najlepiej. Takie nadwozie najlepiej prezentowało swoje walory wewnątrz, bowiem miejsca dla pasażerów było co niemiara. Auto otrzymało charakterystyczne zegary, bowiem mały obrotomierz został umieszczony pośrodku, nawiązując do zegarów Porsche.

Benzynowe silniki miały pojemność 1.4 (86 KM), 1.6 (102 KM), 1.8 (turbodoładowany – 180 KM) oraz 2.0 (FSI – 150 KM, TFSI – 200 KM). Wśród diesli królował nowy, 2-litrowy turbodiesel TDI o mocy 140 lub 170 KM. Jedyny silnik 1.9 TDI generował 105 KM.

Produkcja auta zakończyła się w 2009 roku, a nieoficjalnym następcą (i jednocześnie powrotem do starego nadwozia) miał być model Exeo.

W 2012 roku Toledo wrócił do salonów jako IV generacja. Jego bliźniaczym modelem jest Skoda Rapid, jednak z zewnątrz można dostrzec duże podobieństwo do nieco większego (i ówcześnie powoli wycofywanego) Exeo. 4. odsłonę Toledo można odróżnić od jego czeskiego brata głównie dzięki bardziej dynamicznej sylwetce, którą zawdzięcza m.in. zderzakom, reflektorom oraz grillowi. Wnętrze również zostało zaprojektowane w „bardziej dynamiczny” sposób.

W 2015 roku auto przeszło drobny lifting, w trakcie którego m.in. uaktualniono paletę jednostek napędowych. Seat oferuje 2 benzyniaki – 1.2 TSI (90 lub 110 KM) oraz 1.4 TSI (125 KM) oraz 1 diesla – 1.6 TDI (115 KM). Moc trafia na przednie koła za pośrednictwem 5- lub 6-biegowej skrzyni ręcznej bądź 7-stopniowej, dwusprzęgłowej przekładni.

Seat Toledo - generacje

Seat Toledo - powiązane artykuły

Wiekowe auta za 5-10 tys. zł, którymi warto się jeszcze zainteresować

Seat Toledo (Paryż 2012)

Na salonie samochodowym w Paryżu Seat oficjalne zaprezentował nowego Toledo, który jest konstrukcją bliźniaczą z nową Skodą Rapid. W sprzedaży model pojawi się już w połowie listopada tego roku. Dwie pierwsze generacje Toledo na przestrzeni lat zostały sprzedane w ilości ponad 860 000 sztuk. Sukces został oparty na połączeniu atrakcyjnego wyglądu z własnościami praktycznymi. Nowa generacja Toledo kontynuuje tę formułę: przestrzeń, wszechstronność i dobry stosunek ceny. W połowie listopada nowe Toledo trafi na rynki Hiszpanii i Portugalii, a w 2013 roku będzie dostępny w salonach w całej Europie. Obok Hiszpanii inne kluczowe rynki dla Nowego Toledo to: Niemcy, Meksyk i Turcja. Mierzące 4,48 m długości nowe Toledo jest o 4 cm dłuższe od swojego poprzednika z 2004 roku. W przeciwieństwie do Toledo II, który był wyposażony w konwencjonalną pokrywę bagażnika, najnowsza wersja wyposażona będzie w dużą, szeroko otwieraną klapę wędrującą ku górze razem z tylną szybą, co dodatkowo zwiększy jego praktyczność zarówno przy wkładaniu jak i wypakowywaniu bagaży. Zwiększony rozstaw osi wynoszący 2602 mm (o 80 mm więcej niż w Toledo II) zapewni poczucie przestrzeni i mnóstwo miejsca na nogi dla wszystkich pasażerów. Wygląd nowego Toledo ma cechy charakterystyczne dla nowego DNA marki, które wyróżnia się szerokimi, kanciastymi reflektorami oraz trapezowymi wlotami powietrza. Jako zupełnie nowy model, Toledo korzysta z najnowszych jednostek napędowych Grupy Volkswagena. Na liście...