• Seat Toledo Electric Seat Toledo był oficjalnym samochodem XXV Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie
  • Elektryczne Toledo powstało w 1992 r. i miało 16 akumulatorów kwasowo-ołowiowych, które zwiększyły masę samochodu o ponad pół tony
  • Seat przygotował namiot pełen historycznych aut podczas festiwalu El Espíritu de Montjuïc na torze Circuit de Barcelona – Catalunya. Wśród nich był elektryczny Seat Toledo
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Na wydarzenie przygotowano flagowe modele hiszpańskiego producenta: wspomnianego Seata Toledo Electric oraz Ibizę Olímpico. Z tej okazji producent z Martorell zaprezentował też na wystawie modele z kolekcji Seat Heritage Collection, w tym Seata 127, Rondę oraz Fura Crono.

Elektryczny Seat Toledo Electric

Elektryczny Seat powstał na długo przed modą na lokalnie bezemisyjne auta. Toledo Electric miało 16 akumulatorów kwasowo-ołowiowych, które zwiększyły masę samochodu o ponad pół tony (z 1015 do 1545 kg). Taki zapas energii pozwalał na przejechanie 55 km w cyklu miejskim. Był to wystarczający zasięg, aby dotrzymać kroku sportowcom podczas maratonu w ostatnim dniu Igrzysk Olimpijskich. Ale Seat Toledo był nie tylko oficjalnym samochodem Olimpiady w 1992 r. Był to również "samochód mistrzów". Każdy z 22 hiszpańskich medalistów otrzymał takie auto z konwencjonalnym napędem w specjalnie opracowanej dla nich edycji Toledo Podium.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Seat wspomina XXV Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie

Minęły trzy dekady od organizacji XXV Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie. Hiszpańska marka, by uczcić ten historyczny jubileusz, wzięła udział w dziewiątej edycji wydarzenia El Espíritu de Montjuïc. W pierwszym dniu wydarzenia odbyły się testy historycznych pojazdów. Wśród gamy samochodów znalazło się w sumie 20 modeli Seata: od legendarnego modelu 600 i jego czterodrzwiowego wariantu 800, przez samochody sportowe, takie jak 128 Sport i 1200 Sport “Bocanegra”, aż po pojazdy użytkowe: 127, 133, Marbella oraz Ibiza. Seat przygotował też namiot pełen historycznych aut, a w nim zwiedzającym zostały udostępnione: Toledo Electric, Toledo Podium, Ibiza Olímpico oraz wiele innych. Dopełnieniem imprezy były wystawy poświęcone zawodom jednomiejscowych bolidów wyścigowych promowanym przez Seata w latach 70. XX wieku: Formule Narodowej 1430 i Formule Seat 1800. Hiszpańska marka świętowała również 50-lecie produkcji Seata 127. Z tej okazji zaprezentowała różne wersje hatchbacka, w tym wyścigową. Wydarzenie stanowiło także hołd dla 40. rocznicy powstania takich modeli jak: Ronda, Fura Crono i Panda Papamóvil.

Seat Toledo Electric i Ibiza Olímpico

Zwieńczeniem imprezy był uroczysty minimaraton zorganizowany na torze Circuit de Barcelona – Catalunya i przekazywanie znicza olimpijskiego z 1992 roku. W akcji wzięło udział ponad 100 biegaczy ze społeczności Seat Runners. Wydarzeniu towarzyszył historyczny Seat Toledo Electric, który służył jako samochód bezpieczeństwa. Z kolei Seat Ibiza Olímpico zamykał kolumnę uczestników biegu.