Kontrowersyjny szef koncernu Fiat Chrysler Automobiles, 66-letni Sergio Marchionne, w sobotę 21 lipca 2018 roku złożył rezygnację ze wszelkich sprawowanych funkcji. Niedawno przeszedł operację ramienia, po której pojawiły się komplikacje.

W oficjalnym komunikacie FCA czytamy m.in. „Podczas tego tygodnia pojawiły sie nieoczekiwane komplikacje zdrowotne po zabiegu chirurgicznym, który przeszedł pan Marchionne. W ostatnich dniach jego stan zdrowia wyraźnie się pogorszył i z tego względu nie będzie już w stanie powrócić do pracy.”

Warto przypomnieć, iż Marchionne był najważniejszą osobą Fiata od 2004 roku, a swoje przejście na zasłużoną emeryturę planował dopiero w 2019 roku. Do jego niewątpliwych sukcesów należy fuzja zbankrutowanego Chryslera z włoskim koncernem i stworzenie dzisiejszego Fiat Chrysler Automobiles.

Jego następca został 45-letni Mike Manley, który szefował marce Jeep od 2009 roku, a ostatnie trzy lata także amerykańską dywizję pikapów RAM. Obecnie otrzymał wszelkie pełnomocnictwa, ale oficjalna nominacja nastąpi podczas najbliższego zgromadzenia akcjonariuszy.

Prezesem zarządu i prezydentem Ferrari został John Elkann, wnuk legendy włoskiego koncernu, którym był Gianni Agnelli. Obecnie kieruje on spółką Excor, przez która rodzina Agnellich kontroluje swoje inwestycje. To nie tylko FCA i Ferrari, ale także klub piłkarski Juventus Turyn, który w ostatnich tygodniach kupił słynnego gwiazdora Cristiano Ronaldo, co spowodowało protesty pracowników Fiata.