Trzeba mieć sporo fantazji, by budować samochody pozornie bezsensowne, które jednak – jak pokazują wyniki sprzedaży – mają głębokie uzasadnienie. Do tego grona należą SUV-y o osiągach sportowych aut. Takich wozów jest teraz na pęczki, szczególnie w segmencie premium. Ma je każdy z niemieckich producentów, ale mają je też Amerykanie, Brytyjczycy i Szwedzi.

Taki pojazd proponuje również Audi, które ma zresztą pod tym względem spore doświadczenie. Pamiętacie jeszcze szalone Q7 z 12-cylindrowym dieslem? To był 2008 rok. A potem kolejne modele: SQ5 w wersjach z dieslem i benzyniakiem (dla USA) oraz niesamowite RS Q3 z 2015 roku. I wiecie co? Prowadząc SQ7 TDI, widzę, że chłopaki z Audi potrafią przekuć zebrane dane w konkrety.

Audi SQ7 TDI – moda na innowacje

Tak się składa, że każdy prowadzący biznes mówi teraz o innowacjach. Są wszędzie, w każdej dziedzinie życia. A w motoryzacji jest ich bez liku. I nie chodzi tu o wodór w roli paliwa czy też elektryczny napęd, ale – to fakt – o prąd. W tym przypadku o instalację o napięciu 48 V, którą zastosowano w SQ7 TDI. Takie napięcie jest potrzebne, by skutecznie napędzać kompresor kręcący się do 70 tys. obr./min i podrzucający silnikowi dodatkowe dawki sprężonego powietrza natychmiast po ruszeniu. To dzięki niemu wspomagany dwiema tradycyjnymi turbinami diesel ma gigantyczny moment obrotowy równy 900 Nm i dostępny już od 1000 obr./min. Dla porządku podaję też moc – to 435 KM. Wiecie co? Ta siła naprawdę robi wrażenie.

Audi SQ7
Audi SQ7

Przecież Audi SQ7 TDI to nie jest piórko. Waży ponad 2400 kg, czyli niemało. Do setki rozpędza się zaś szybciej niż hot-hatch z górnej półki, czyli w 4,8 s. Co ciekawe, tego przyspieszenia wcale nie czuje się, siedząc w przytulnej kabinie wielkiego SUV-a. To trochę tak, jak zwiększanie prędkości przez Boeinga 747. Czujemy, że duża siła wciska nas w oparcie fotela, ale nie są to wrażenia porównywalne z prawym sierpowym zawodowego boksera. Tu wszystko zdaje się dziać płynnie, wręcz leniwie. A także przy mało natarczywym klangu 8-cylindrowego, 4-litrowego TDI. Można dać się zaskoczyć i – na zwykłej drodze – po chwili mieć na prędkościomierzu 150 km/h.

Audi SQ7 TDI – uniwersalne podwozie

Oczywiście osiągi to nie wszystko. Są SUV-y szybsze, mocniejsze i brutalniejsze niż Audi. Tylko co z tego, skoro niektóre z nich na zakrętach chwieją się niczym balia na wzburzonym jeziorze. Aż strach szybko pokonać ciasny łuk na krętej drodze. Audi SQ7 jeździ jednak bardzo dobrze. Zbudowano je na podwoziu MLB Evo, czyli tym samym, z którego korzysta kilka innych modeli Grupy VW, na czele z Bentleyem Bentaygą. Inne przykłady to choćby kolejne generacje Porsche Cayenne i Volkswagena Touarega, ale też nowe Audi A8 oraz planowane na 2018 rok Lamborghini Urus. Wstydu nie ma.

Audi SQ7
Audi SQ7

W SQ7 dobrą robotę robią adaptacyjne amortyzatory wraz z pneumatyką. Te pierwsze wpływają na komfort jazdy, ta druga – na wielkość prześwitu, ale i np. na wychylanie się nadwozia na zakrętach. Całość, zarządzana przez komputer, działa znakomicie. Dzięki temu duetowi SQ7 może jeździć jak wygodny, rodzinny SUV, ale po naciśnięciu właściwego przycisku potrafi zmienić się w mniej komfortowe, ale za to bardziej dynamiczne auto zdolne dostarczać realnej frajdy z jazdy. To rzadkość w przypadku SUV-ów, może wyjąwszy Porsche, Jeepa z logo SRT czy też Range’a z emblematem SVR. Choć każdy z nich robi to w inny sposób.

Audi SQ7 TDI – mission impossible?

W Audi mogliby opowiadać – jak w znanej anegdocie – że cuda robią od ręki, a rzeczy niemożliwe w ciągu tygodnia. Bo przecież wiele osób sądzi, że czymś mało realnym jest stworzenie SUV-a z wszczepionymi sportowymi genami, który zachowa codzienną użyteczność. Ktoś może zarzucić mi, że zachwycam się znowu niemieckim wozem, konsekwentnie ignorując konstrukcje innych nacji, bo przecież jest mnóstwo innych równie interesujących i tak samo wszechstronnych wozów. Ale zastanówmy się...

Audi SQ7
Audi SQ7

Cayenne Turbo? Szybki, lecz nie tak wygodny. A ten z dieslem? Wolniejszy i słabszy. Range Rover Sport SVR? Wspaniały, masywny, sprawny w terenie i pięknie brzmi. Ale gdy mowa o sportowej jeździe, wypadnie przeciętnie. Jeep Grand Cherokee SRT? Pięknie brzmi i przyspiesza jak szalony. Ale... No właśnie: pali jak smok, a prowadzi się fatalnie. Volvo XC90 T6? Serio? Cztery cylindry? To ma być rywal dla 8-cylindrowca? Przykro mi, ale nie. Aha, jeszcze BMW X5 M50d. Jest świetne. Ale po pierwsze jest też niemieckie, a po drugie – nie jeździ tak dobrze jak SQ7 TDI i jest od Audi wolniejsze. Krótko mówiąc, w tej chwili – moim zdaniem – nie ma samochodu równie szybkiego i tak samo funkcjonalnego, jak SQ7 TDI.

Audi SQ7 TDI – czy warto?

Jeśli ktoś ma na zbyciu pół miliona (lub kilka tysięcy miesięcznie na ratę leasingową), to jasne, że tak. Są słabsze całkiem dobre wersje Audi Q7, ale kupując je, bierzemy po prostu zwykłego, dobrego SUV-a, jakich teraz wiele, choćby u BMW, Porsche, Volvo, Mercedesa czy nawet Jeepa. SQ7 TDI to coś wyjątkowego. Wóz szalony, ale i pragmatyczny. I za to go lubię.

Audi SQ7 TDI – dane techniczne:

Pojemność skokowa i rodzaj silnika 3956 cm3, V8, turbodiesel
Moc 435 KM przy 3750 obr./min
Moment obrotowy 900 Nm przy 1000-3250 obr./min
Skrzynia biegów i napęd 8-biegowy automat, napęd 4x4
Prędkość maksymalna 250 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 4,8 s
Średnie zużycie paliwa 7,6 l/100 km (producent)
Masa własna 2420 kg
Cena od 427,9 tys. zł