Umicore posiada 59 zakładów produkcyjnych na świecie, w tym 24 w Europie. W Polsce Grupa obecna jest od 1996 r., zajmując się produkcją blach cynkowo-tytanowych, a od 2016 r. w Nowej Rudzie produkuje katalizatory. Obecnie podjęto decyzję o budowie nowej fabryki w Nysie, katody do akumulatorów litowo-jonowych, wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej oraz innych sektorach, w których znajdują zastosowanie systemy magazynowania energii.

Wartość inwestycji Umicore w Polsce to ponad 1,38 mld zł. Zatrudni ponad 400 osób. Produkcja ma ruszyć pod koniec 2020 r. W Polsce będzie produkowany najistotniejszy składnik baterii do pojazdów elektrycznych. To pierwsza tego typu fabryka w Europie i trzecia na świecie (Chiny, Korea Południowa)

- Inwestycja Umicore w Nysie odegra kluczową rolę w zapewnieniu czystej mobilność w Europie i przyczyni się znacząco do realizacji inicjatywy Unii Europejskiej, mającej na celu promowanie zrównoważonego rozwoju przemysłu akumulatorowego opartego na zaawansowanych technologiach. Cieszę się, że Umicore i polskie władze podzielają tą wizje – zaznaczył prezes zarządu Umicore Marc Grynberg.

Instalacja ma się opierać na najnowocześniejszych technologiach. Powstanie też Centrum B+R na potrzeby globalne firmy.