Mercedes GLK — cena od 40 tys. zł

Mercedes GLK Foto: Onet.pl
Mercedes GLK

Nieco kanciasta sylwetka Mercedes GLK nawiązuje stylistyką do klasy G, ale pod względem budowy znacznie bliżej tu do klasy C. Decydując się na Mercedesa GLK, trzeba pogodzić się z przeciętną przestronnością kokpitu, bagażnik również nie imponuje pojemnością (450 l), ale całość jest wygodna i przyjemna w eksploatacji, a znakomita większość aut ma napęd 4x4 i automatyczne skrzynie.

Silniki w Mercedesie GLK ustawione są wzdłużnie, firma zadbała o solidną technikę, np. w wersjach 4x4 pracuje centralny dyferencjał. Na oszczędność nie ma co liczyć w pierwotnie stosowanych benzyniakach V6, trochę się poprawiło w 3.5/306 KM (wtrysk bezpośredni) i w dwulitrówkach debiutujących dopiero w 2013 r. Większość oferty stanowią jednak diesle 2.1 – może nie imponują kulturą pracy (szczególnie na zimno), ale można liczyć na rozsądne spalanie (ok. 8 l/100 km). Mechanicy dobrze znają ten motor, dość łatwo też o części, ale nie jest on idealny.

  • Mercedes GLK usterki karoserii — nie powinno być większych kłopotów z korozją. Przeciekanie wody do wnętrza w okolicy przednich słupków (problem z odprowadzeniem wody z szyberdachu). 
  • Mercedes GLK usterki elektryki — uszkodzona wiązka przewodów (problemy z oświetleniem oraz wycieraczkami), kłopoty z fabrycznym audio i elektrycznym zamykaniem klapy bagażnika. 
  • Mercedes GLK usterki układu napędowego — diesel 2.1 miał bardzo awaryjne wtryskiwacze Delphi, problemy z pompą cieczy chłodzącej (wycieki), zaworem EGR oraz łańcuchem rozrządu (od strony skrzyni biegów) i/lub z napinaczem (wycieki oleju). Zużycie łańcucha również w silnikach benzynowych. W dieslu V6 zdarza się przegrzanie i uszkodzone panewki. Stuki na tylnych przegubach (luz montażowy).
  • Mercedes GLK usterki zawieszenia — przeciętna trwałość elementów zawieszenia.

Mercedes GLK naszym zdaniem — model GLK pozostaje trochę w cieniu konkurencji, ale nie wypada źle – jest dość solidny, funkcjonalny i na pewno wygodny. Niestety, nie ma co liczyć na atrakcyjne koszty eksploatacji (droga obsługa, nie brakuje usterek).

Nasze pozostałe propozycje wraz z dokładnymi opisami, polecanymi silnikami, potencjalnymi awariami, etc. dostępne są dla subskrybentów Onet Premium.