• Lata produkcji: od 2014 r. Opisywane wersje: 1.0-1.6. Cena: od 26 000 zł
  • Corsa E ma nowoczesny wygląd, sporo zaawansowanej i trwałej elektroniki oraz podwozie z poprzedniczki
  • Diesel może wygenerować niemałe koszty napraw

Corsa 5. generacji nieźle wygląda, a do tego zapewnia użyteczność typową dla nowoczesnego samochodu klasy B (dość przestronne wnętrze, bagażnik porównywalny z konkurencyjnymi modelami). Ceny używanych egzemplarzy są wyraźnie niższe niż 2-3 lata temu (Corsę kupicie już za 26 tys. zł), a większość z nich nie ma jeszcze dużych przebiegów. Stosunkowo łatwo jest znaleźć samochód pochodzący z polskiego salonu, który miał do tej pory tylko jednego właściciela. Niewiele jest też aut poflotowych.

Używany Opel Corsa E - na rynku głównie benzyniaki

Gwarancją sukcesu „mieszczucha” Opla miało być to, że sporo elementów przejęto tu z Corsy D, nieco tylko poprawiono ich słabe punkty. Mimo to po 2-3 latach od debiutu Corsa E zaliczyła dość spektakularne wpadki związane z możliwością utraty kierowalności, ale z perspektywy czasu nie należy ich źle oceniać. Przede wszystkim nic złego się nie stało, a producent dość szybko naprawił wadliwe samochody (zweryfikujcie to przed zakupem). Poza tym skala zjawiska nie była w Polsce zbyt duża, biorąc pod uwagę sporą sprzedaż tego modelu i to, że jednorazowo przywoływano ponad 660 egzemplarzy modelu.

Za wyborem tego auta przemawia to, że na rynku dominują proste i przez to mniej ryzykowne wersje silnikowe. Corsa była i jest oferowana np. z nowoczesnym trzycylindrowym motorem 1.0, ale rzadko pojawia się z nim na rynku wtórnym. Podobnie ma się rzecz z doładowaną odmianą 1.4, a także z silnikami Diesla (produkowany w Polsce motor 1.3 CDTI). Większość oferty rynkowej stanowią wolnossące i całkiem trwałe silniki 1.2 oraz 1.4. Dodamy, że w porównaniu z motorami z Corsy D zostały odrobinę zmodernizowane.

Opel Corsa E Foto: Auto Świat
Opel Corsa E

Użytkownicy Corsy E też dość dobrze ją oceniają. Nie ma w zasadzie poważnych zgłoszeń – jedynie na zagranicznych forach znaleźliśmy informację o wymianie na gwarancji silnika 1.0 turbo z powodu utraty kompresji na trzecim cylindrze, o czym akurat nie słyszeliśmy w Polsce (chociaż użytkując ten motor, warto dbać o jakość środka smarnego i często go wymieniać). Rodzimi użytkownicy zwracają uwagę na pojawiające się czasami ściąganie podczas jazdy (winne są zwykle nierównomiernie zużyte opony) oraz na trzaski (np. z okolic przedniej szyby), z którymi ASO zazwyczaj sobie radzą.

Po informacje o modelu udaliśmy się do Bartosza Smakowskiego, prowadzącego w Warszawie Auto Remar, nieautoryzowany serwis Opla. Jego zdaniem z Corsą E nie ma dużych problemów jakościowych. Zwrócił uwagę co prawda na łatwo rysujący się lakier, ale ten sam problem dotyczy też wielu innych nowych samochodów, i to nie tylko wyprodukowanych przez Opla. Wśród typowych niedomagań małej Corsy wskazał także awarie radioodtwarzaczy, zwłaszcza tych, które mają wbudowany moduł Bluetooth. Nie zawsze pomaga aktualizacja oprogramowania, co gorsza, problem z łącznością między radiem a telefonem występuje też po gwarancyjnej wymianie odtwarzacza. Na szczęście na razie to w zasadzie jedyna awaria elektroniki małego Opla.

Używany Opel Corsa E - nie olewaj wymiany oleju

Nawet mechanicy z autoryzowanych stacji, a zasięgnęliśmy informacji w dwóch (warszawskim ASO A. J. Miniewski oraz poznańskim Opel Westmotors Suchy Las), wskazują, że Corsa nie ma dużych problemów, pod warunkiem że należycie się ją serwisuje. Zalecane przez Opla interwały wymiany oleju co 30 tys. km są nieco na wyrost i radzimy zdecydowanie je skrócić. Przedstawiciele ASO podkreślają, że na razie przebiegi są niewielkie, a Corsy E nie zmagają się z problemami. W Poznaniu usłyszeliśmy co prawda o awariach cewek zapłonowych oraz o wypadających zapłonach silników 1.2 i 1.4 – problem znany już z poprzednika (potwierdza to nieautoryzowany Auto Remar). Wymiana świec zapłonowych w przewidzianym przez producenta interwale co 60 tys. km zdecydowanie wydłuża żywotność cewek.

Czasem zdarzają się także wycieki z uszczelniaczy wałków (relatywnie tania naprawa) oraz problemy z pompą wody, ale prawda jest taka, że występują one jak na razie o wiele rzadziej niż w poprzedniku. Zbyt długa praca na przepracowanym oleju może prowadzić też do uszkodzenia napinacza łańcucha rozrządu (problem ten dość często występował w Corsie D). Koszt zestawu rozrządu nie jest przesadnie wysoki, ale wraz z wymianą poza ASO zapłacicie za całość od 1,5 do 2 tys. zł – w zależności od tego, czy wybierzecie opcję podstawową, czy kompletną (ślizgi, uszczelki itp.).

Wersja 1.4 turbo ma problemy z kolektorem ssącym, w którym uszkadza się zaworek zwrotny do wyrównywania ciśnienia, tzw. czerwony grzybek. Na skutek tego wzrasta ciśnienie w kolektorze i może on ulec uszkodzeniu. Dodatkowo zdarza się, że uszkadza się też dekiel zaworów. Koszt wymiany kolektora i dekla poza ASO to ok. 2,5 tys. zł. Jak podkreślają nasi rozmówcy, w Corsie E zastosowano już zmodernizowany kolektor ssący, w którym ryzyko awarii zaworku jest o wiele mniejsze, ale warto zdawać sobie z niego sprawę. Dość łatwo można także zweryfikować podczas postoju, czy „czerwony grzybek” znajduje się we właściwym miejscu – w tym celu wystarczy zdemontować gumowy przewód nadmiaru ciśnienia w kolektorze dolotowym i poświecić w niego latarką. Gdy zobaczycie tam czerwony element, wszystko jest w porządku.

 Foto: Auto Świat
 Foto: Auto Świat

Używany Opel Corsa E - diesel w małym aucie?

Diesle 1.3 CDTI (dwie wersje mocy: 75 oraz 90 KM; druga z dwoma rodzajami skrzyni biegów oraz innym maksymalnym momentem obrotowym) to niestety o wiele większe ryzyko niż proste benzyniaki stosowane w Corsie E. Nie oceniamy źle tych motorów, ale koszty ich napraw są wyraźnie wyższe niż w przypadku prostych jednostek benzynowych. Pierwszym kłopotliwym elementem diesla jest (zawsze seryjny) DPF. Opel informuje o jego wypalaniu dopiero po czterech nieudanych próbach. Jeśli użytkownik mimo wszystko to zignoruje, paliwo może dostać się do oleju, przez co wzrośnie jego poziom, a w ekstremalnym przypadku może dojść do niszczycielskiego rozbiegania motoru. Silniki 1.3 CDTI miewają też problemy z rozciągniętym łańcuchem rozrządu, czasem zawodzi w nich turbo. Na porządku dziennym są też awarie zaworu EGR. Na szczęście ceny elementów do diesla 1.3 nie są aż tak wygórowane, bo to popularny motor, dostępny w wielu innych modelach, i to nie tylko Opla, ale i tak są wyraźnie wyższe niż w popularnych benzyniakach.

Używany Opel Corsa E - automat kontra Easytronic

Za trwałe uchodzą także manualne skrzynie biegów. O wiele gorzej jest oceniana przekładnia Easytronic, której żywotność większość mechaników określa na poziomie maksymalnie 200 tys. km. Po takim przebiegu koszty ewentualnych napraw mogą być spore – liczymy je zwykle w tysiącach złotych. Osoby szukające automatycznej przekładni powinny wybrać wersję 1.4/90 KM, bo tylko w niej występował klasyczny 6-biegowy „automat”, jednak uwaga: Easytronic też w niej znajdziecie.

Używany Opel Corsa E - wersja z fabrycznym LPG

Corsa E do 2018 r. była oferowana w wersji z fabryczną instalacją LPG i aut tego typu nie brakuje na rynku wtórnym (mają znacznie wyższe ceny niż porównywalne auta bez gazu). Opel stosował LPG w Corsie E tylko w wolnossącym silniku 1.4 o mocy 90 KM. Dodamy, że była to instalacja w pełni fabryczna, a głowica tej wersji ma wzmocnione gniazda zaworowe. Komputer auta pokazuje też takie informacje, jak np. zasięg na gazie. Z LPG w Corsie nie ma dużych problemów, ale zdarzały się zakłócenia pracy instalacji. ASO nigdy nie przyznały się, że może chodzić o zastosowany soft (podobny problem występował w Astrze), i sugerowały, że winny jest gaz o niskiej jakości, który zapycha zawór w parowniku (wymiana w ASO to koszt ok. 500 zł). Co ciekawe, w przypadku tej wersji skrócono zalecany czas wymiany oleju z 30 do 15 tys. km (Opel zrobił tak tylko w Polsce i Turcji). Zalecenia autoryzowanych serwisów są też takie, żeby świece w odmianie na LPG wymieniać co 30 tys. km zamiast co 60 tys. km w wersjach zasilanych tylko benzyną.

Używany Opel Corsa E - eksploatacja: koszty, serwis, przeglądy

 Foto: Auto Świat

Używany Opel Corsa E - akcje serwisowe

- Przekładnia: możliwość pęknięcia listwy zębatej przekładni kierowniczej była powodem wezwania 660 aut. Później ogłoszono dodatkową akcję, uzasadniając konieczność wymiany przekładni jej słabą jakością (173 auta).

- Zwrotnica: ta akcja, podobnie jak dotycząca przekładni, mogła skutkować utratą kierowalności pojazdu. Tym razem problemem było luzujące się połączenie zwrotnicy z dolnym wahaczem.

- Ręczny: obluzowana dźwignia hamulca ręcznego w 11 autach mogła być przyczyną jego zbyt słabego działania – zachodziło ryzyko stoczenia się z górki Corsy, w której skrzynia biegów była na luzie i zaciągnięto „ręczny”.

- Wycieraczki: w podszybiu Opli z początku produkcji źle poprowadzono wiązkę odpowiedzialną za działanie wycieraczek. Z tego powodu mogła się ona przetrzeć i sprawić, że wycieraczki przestaną działać.

Używany Opel Corsa E - na te podzespoły trzeba zwrócić uwagę

- Cewki zapłonowe: problem przejęty z poprzednika – zestaw zamienników cewek kosztuje ok. 600 zł plus 100 zł za wymianę. Niektóre cewki da się naprawić.

- Radio z Bluetooth: Corsa nie ma dużych problemów z elektroniką, wyjątkiem jest radio, które gubi sygnał Bluetooth. ASO wymienia radia, ale niewiele to pomaga.

- Zawór napowietrzania zbiornika: zdarzają się nieszczelności zaworu napowietrzania zbiornika, na szczęście koszty naprawy nie są zbyt wysokie – poza ASO zapłacicie od ok. 250 zł.

- Napinacz łańcucha rozrządu: gdy olej traci właściwości, może się uszkodzić napinacz łańcucha rozrządu. Najlepiej jest wymienić go wraz z zestawem łańcucha.

- Zaworek w kolektorze ssącym: w silnikach 1.4T zdarzają się uszkodzenia „czerwonego grzybka” w kolektorze ssącym. Gdy tak się dzieje, uszkadza się też dekiel zaworów.

- Usterki zawieszenia: zawieszenie przejęte z poprzedniczki ma wyższą trwałość. Dopiero po ok. 100 tys. km kapitulują sworznie przednich wahaczy.

Używany Opel Corsa E - naszym zdnaiem

Corsa to ładne auto miejskie, które jak na razie nie jest przesadnie awaryjne. Przebiegi dostępnych egzemplarzy zwykle można zaakceptować, a ceny tych aut nie są już tak wysokie, jak 2-3 lata temu. Technika po części zbliżona do Corsy D sprawia, że podstawowe naprawy nie są zbyt drogie. Duży plus należy się Oplowi też za to, że poprawił kilka newralgicznych elementów, które nagminnie psuły się w poprzedniczce. Niestety, nie wszystkie i np. uszkodzone zespolone cewki zapłonowe wciąż występują. Zobaczymy, jak będzie w przyszłości.