Osoby spędzające w samochodzie dużo czasu na pewno docenią ciszę panującą w jego wnętrzu. Podczas długich autostradowych wojaży uciążliwy może być nie tylko gadatliwy pasażer, czy ciągle wiercące się dziecko.

Tajemnicze dźwięki z układu wydechowego, szumy powietrza opływającego nadwozie, czy stukające zawieszenie mogą zepsuć nawet najlepiej zapowiadająca się wyprawę. Obecnie, dzięki nowoczesnym materiałom wygłuszającym i dopracowanej aerodynamice, nawet w samochodach miejskich jest ciszej niż w autach starych.

Nasz test wykazał jednak, że poziom hałasu we wnętrzu poszczególnych samochodów różni się, i to znacznie. Które auta są najcichsze, a w których jest najgłośniej? Odpowiedzi na to pytanie udzieli nasz ranking.

Pomiary przeprowadziliśmy w następujący sposób: hałas we wnętrzu mierzyliśmy przy prędkości 50, 100 i 130 km/h na czwartym, piątym oraz szóstym biegu (skrzynie automatyczne: pozycja D). Samochody miały zamknięte drzwi i okna. Nadmuch powietrza oraz radio zostały wyłączone. Aby zredukować wpływ szumów otoczenia na wyniki, pomiary przeprowadziliśmy dwukrotnie. Ranking stworzyliśmy na podstawie wyników uzyskanych przy prędkości 130 km/h.